Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Ezért okozhat kiütést a Spa látogatásod: A Whirlpool-betegség

Szerző:
Galambos Dániel
Egy kellemes fürdőzés után a szállodai jakuzziban hirtelen viszketni kezd a bőröd? Lehet, hogy a híres „Whirlpool-kiütés”, azaz a „Hot Tub Rash” áldozata vagy. Egy bőrgyógyász elmagyarázza, mi állhat a háttérben!

Mi az a Whirlpool-kiütés? 

 

A Whirlpool-kiütés (vagy „Hot Tub Rash”) a szőrtüszők gyulladása, ami leggyakrabban a hason, combokon, háton vagy a karokon jelentkezik. Ez az elnevezés nem véletlen: a gyulladást okozó baktériumok imádják a meleg vizet, és előszeretettel telepednek meg a jakuzzikban, különösen, ha azok vizét nem cserélik elég gyakran, vagy túl kevés klórt használnak. Ha egy ilyen medencében fürdesz, rövid időn belül gyulladt, piros kiütésekkel borulhatsz be. Gyakran hallhatunk erről Tiktokon is, ahol „szakértők” osztják meg a tapasztalataikat.

 

Valóban veszélyes lehet egy jakuzziban fürdeni? 

 

Az általunk megkérdezett bőrgyógyász szerint igen, előfordulhat ilyen reakció, főleg ha a víz nem megfelelően tisztított. Bár a Tiktok videók azt állítják, hogy a baktériumok immunisak a klórra, ez nem igaz. A probléma az, hogy ha a víz hőmérséklete meghaladja a 30°C-ot, a klór gyorsabban bomlik le. Mivel a legtöbb spa és jakuzzi vizét ezen a hőfokon tartják, ez lehetőséget ad a baktériumoknak, hogy elszaporodjanak.

 

Milyen baktériumok okozzák a problémát? 

 

A „Pseudomonas aeruginosa” nevű baktérium, amely kedveli a meleg, nedves környezetet, könnyen elszaporodik ilyen körülmények között. Ha valaki kapcsolatba kerül velük, a baktériumok a szőrtüszőkben lerakódva kiütéseket okozhatnak az egész testen. A tünetek azonban általában csak 72 órával a fürdőzés után jelennek meg, és leginkább a gyermekek érintettek. 

 

Mit tehetsz, ha viszket a bőröd fürdőzés után? 

 

Sajnos, ha egyszer kialakult a Whirlpool-kiütés, nem sokat lehet tenni. A betegség általában magától elmúlik, de a tünetek enyhítésére javasolt fertőtlenítő hatású mosakodókrémek használata, például benzoylperoxid tartalmú termékek. Ezt követően kortizolos vagy antibiotikumos oldatok segíthetnek a bőrön, és a szénanáthára használt tabletták is csökkenthetik a viszketést. A kezelés azonban csak tüneti. 

 

Valóban nem olyan veszélyes? 

 

A legtöbb esetben a kiütés magától eltűnik, de ritkán a bőrgyulladás komolyabb szövődményeket is okozhat, például fül- vagy szemgyulladást, sőt lázat is. Ilyenkor antibiotikumos kezelés válhat szükségessé, de ez csak nagyon ritka, súlyos esetekben fordul elő.

 

A spa valóban jót tesz a bőrnek? 

 

Sokan hiszik, hogy a spa látogatása jót tesz a bőrnek, de ez sajnos nem igaz. A klóros víz inkább megterheli a bőrt, de a fürdőzés mentálisan mégis pozitív hatású lehet. Azonban fontos, hogy fürdés után gyorsan zuhanyozz le szappannal, hogy eltávolítsd a baktériumokat. Ha pedig alacsony higiéniai körülmények között vagy, jobb, ha teljesen elkerülöd a fürdőzést. 

 

Mire figyelj, mielőtt beugrasz a jakuzziba? 

 

Ha a víz zöldes árnyalatú, vagy szennyeződés látható benne, az általában arra utal, hogy alacsony a klórtartalma, és régóta nem cserélték a vizet. Ilyenkor érdemes elkerülni a medencét. Továbbá, ha a jakuzzi fúvókái nem folyamatosan működnek, az is növelheti a fertőzés kockázatát. Még a legjobb fürdőkben sem lehet teljesen elkerülni a baktériumok jelenlétét, de a megfelelő higiénia segíthet minimalizálni a veszélyt.

whirlpoolkiütés jakuzzi kiütés fertőzés bőrbetegség bőrgyógyászat egészség
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL