Aki egész nap számítógépes monitor előtt dolgozik vagy allergiában szenved, annak nem ismeretlen a kivörösödött és viszkető szem, amelynek megnyugtatására szemcseppet használ. Ám ne feledd, hogy a szemcsepp csak akkor ér valamit, ha tudod, milyen problémára melyik összetételű szemcsepp a legjobb.
Ha ösztönösen a recept nélkül kapható szemcsepp után nyúlsz, valahányszor a szemed viszket, nedves, vörös vagy begyullad, sokszor csak rontasz a helyzeten. Próbálj ki inkább valamilyen természetes megoldást – lehet, hogy épp ez az, amire szükséged van!
Szemedet nap mint nap rengeteg irritáló hatás éri. A szemcseppekkel az alábbi okok miatt kialakuló tünetek kezelhetők:
• Túl sokáig használt kontaktlencse.
• A monitor előtt eltöltött túl hosszú idő.
• Úszás klórozott vízben.
• Allergének, pl. pollenek.
• Környezeti tényezők, pl. légkondicionáló, szárító hőhatás, szél, nap és légszennyezés (különösen a füst).
• Gyógyszerek, pl. antidepresszánsok, véralvadásgátlók, antihisztaminok, vérnyomás-csökkentők, hormonok, fogamzásgátlók, vízhajtók, gyomorfekélygyógyszerek, nyugtatók és béta-blokkolók.
• Olyan betegségeknél, mint pl. a Sjögren-szindróma, reumás ízületi gyulladás, pajzsmirigy-rendellenességek, cukorbetegség, asztam Croh-betegség…
A szemfertőzések tünetei: |
• Rózsaszín vagy vörös szemfehérje |
Az ok leggyakrabban kötőhártya-gyulladás, vagyis a szemgolyót borító érzékeny nyálkahártya gyulladásos megbetegedése. A szem bevörösödésének és fájdalmának további oka a szemhéjperem gyulladása és a szempillák tövénél keletkező fájdalmas, gyulladt duzzanat (árpa) lehet. Bízd orvosra a fertőzés okának megállapítását, a megfelelő kezelés kijelölését és a súlyosabb szembetegségek, például a szaruhártya-gyulladás (keratitis) kizárását.
Mi okozza? A fertőzést vírus vagy baktérium. De kötőhártya-gyulladás eredetű is lehet, illetve izgató anyagok (dohányfüst, smink, uszoda klóros vize) is kiválthatják.
A súlyos szemgyulladás vagy szemsérülés azonnal orvosi ellátást igényel. Az enyhe esetek a felsorolt természetes orvosságokkal otthon is kezelhetők, de akkor is menj el orvoshoz, ha a tünetek két napon belül enyhülnek.
Kezdetben használj naponta többször is gyógynövényekből készült szemöblítőt. A szemvidító fű, mint neve is sugallja, csökkenti a kötőhártya-gyulladás, szemhéjgyulladás, árpa, esetleg sérülés tüneteit. A kamillából vagy aranygyökérből készített szemöblítő hasonlóan kedvező hatású, és jól helyettesítheti a szemvidító füvet. A szemöblítőt mindig szűrd át steril gézzel.
A szem egészségének megőrzésére szedj C-vitamint és cinket egy hónapon keresztül. Ezek erősítik az immunrendszert, segítik a fertőzés leküzdését, és megakadályozzák kiújulását. A C-vitamin gyorsítja a gyógyulási folyamatokat, és óvja a szemet a gyulladástól. A cink, ami legmagasabb koncentrációban éppen a szemben található, növeli a C-vitamin hatékonyságát.
A szem véraláfutását gyakran a szemgolyó ereinek kitágulása vagy szivárgása okozza. A (belsőleg használt) feketeáfonya-kivonat segíthet ennek megelőzésében a szem hajszálereinek erősítésével. Igyál szemvidító fűből készített teát, ami szintén csökkenti a szemgyulladást. Alkalmazása a kamilláéhoz hasonló, azaz miután a leforrázott füvet áztattad, hűtsd és szűrd le.
Moss gyakran kezet fertőtlenítő szappannal, és a szemedet ne dörzsöld, még csak ne is érintsd. Gyakran cseréld a párnahuzatot és törülközőt, és ne használd más személlyel közösen. A legtöbb esetben a betegség fertőz.
Ha szemfertőzésed van, ne fesd a szemhéjad, és ne viselj kontaktlencsét.
A szem váladékát töröld le papírzsebkendővel, amit azonnal dobj el, hogy a fertőzés terjedését megakadályozd.
Az árpára naponta háromszor-négyszer rakj langyos borogatást 10 percre, amíg az árpa kifakad. Tegyél a szemhéjgyulladásra meleg, nedves borogatást 15 percig, hogy a szemhéj hámló, fertőzött része fellazuljon. A szemhéjat ezután gyengéden dörzsöld vízzel és szódabikarbónával vagy hígított babasamponnal. A két szemet külön-külön borogasd, hogy a fertőzés terjedését megakadályozd.
A recept nélkül kapható cseppek többsége az alábbi három kategóriába sorolható:
• Gyulladáscsökkentő: megszünteti a kivörösödést.
• Gyulladáscsökkentő-antihisztamin keverék: enyhíti a vörösséget és a viszketést.
• Műkönny: nedvesíti a száraz szemet.
Mindhárom megnyugtatja a szemet, de jó tudni, mire kell vigyázni a használatukkor.
A gyulladáscsökkentő cseppeket, illetve az antihisztamint tartalmazó változatukat ne használd egy hétnél tovább, mert a kedvező hatás hamarosan az ellenkezőjébe csap át: visszatér a vörösség és a viszketés, sőt krónikussá is válik. Emellett a tetrahidrazolin-, nafazolin- vagy fenilephrin-tartalmú cseppek kötőhártya-gyulladást okozhatnak.
A műkönnyet hosszabb ideig lehet használni, azonban olyan tartósítószert tartalmazhat, amely hosszú távon károsítja a szaruhártya felszínét, ami gyulladáshoz vezet. Ritkán a műkönny allergiás reakciót válthat ki. Ezzel is forduljunk orvoshoz.
A krónikus szembetegségekre, pl. a szemviszketéssel járó allergiára, az orvos receptre kapható szemcseppet ír fel. Ezek antihisztaminokat, nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket, ill. szteroidokat tartalmaznak.
Felmerült valamilyen kérdésed a témában? Kérdezd szakértőnket! |
|
{ADVENT2009}
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK