Miért fáradnak ki a szülők?
Matthias Gysel, a szülői segélyvonal tanácsadója elmondta, hogy a hozzá fordulók háromnegyede nő. A férfiak ritkábban kérnek segítséget, valószínűleg a szorongásuk miatt. Gysel szerint a jelenség az utóbbi években súlyosbodott, különösen a koronavírus-járvány idején, amikor a szülők magányosnak és túlterheltnek érezték magukat a bölcsődék bezárása és a nagyszülők távolmaradása miatt.
A tanácsadó szerint a szülők kimerültségének fő oka a nyomás, amit magukra helyeznek: munkahelyi és otthoni elvárások, valamint a társadalmi elvárások a „tökéletes” családmodellről. „Sok szülő szégyelli bevallani, hogy túlterhelt, de megkönnyebbülnek, amikor rájönnek, hogy nincsenek egyedül” - mondja Gysel.
Szülői kiégés: egyensúly a munka és a család között
Sonia (36), egy három és fél éves kisfiú egyedülálló anyja arról mesélt, hogy két állást vállal, hogy eltartsa magát és fiát. „Folyton kimerült vagyok, és gyakran kívánom, hogy máshol legyek, amikor otthon vagyok. Reggelente hányingerem van, és azon gondolkodom, hogyan fogom átvészelni a napot.” Sonia elmondta, hogy sokszor úgy érzi, mintha csak túlélne, és bűntudata van, mert nem tud elég időt tölteni a fiával.
J.E.* (48) három gyermeket nevel, akik közülük ketten autisták, és 2023-ban depressziót diagnosztizáltak nála. „A folyamatos aggodalom rengeteg energiámat felemészti. Bár a férjem segít, amikor kérem, sok támogatást nem ad.” J.E. egészségügyi problémái is nehezítették helyzetét, de azt mondja, hogy erőt merít az érintettekkel való beszélgetésekből, és kevésbé érzi magát egyedül.
Hogyan hat a szülői kiégés a gyerekekre?
Weber elmondta, hogy a szülői kiégés jelentősen befolyásolhatja a gyermekek érzelmi és pszichológiai állapotát. A gyerekek észreveszik, ha a szülők kimerültek, és ez bizonytalanságot, bűntudatot ébreszthet bennük, ami negatív hatással lehet a fejlődésükre.
Milyen tanácsot adna az érintett szülőknek?
Weber szerint fontos, hogy a szülők nyíltan beszéljenek a problémáikról a gyermekeikkel, és elmagyarázzák nekik, miért érzik magukat fáradtnak vagy türelmetlennek. A gyerekek érzéseinek megkérdezése és a nyílt párbeszéd fenntartása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a család megértse és támogassa egymást a nehéz időkben.
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK