Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Hogyan kezelhetjük hatékonyan a torokfájást?

Szerző:
Szabó Anna
Sokunk életét megkeseríti a hidegebb hónapokban a kaparó, fájó és a nyeléskor jelentkező kellemetlen fájdalom. Ilyenkor alig várjuk, hogy minél hamarabb túl legyünk rajta és minél gyorsabban enyhítse valami a szenvedésünket!

Mit jelezhet a torokfájás?
A torokfájás számos mögöttes problémával járhat. Az első lehetőség a felső légúti fertőzések, amelyek jelentős része vírusos eredetű, de nem ritka a bakteriális fertőzés sem. Torokfájással járhat az allergia, a különböző anyagok által okozott torok-irritáció, hangszálfeszülés, reflux betegség (GERD), de egyéb más, kevésbé gyakori egészségügyi problémák tünete is lehet. Dr. Szabó Linda, a ViroStop szakértője elmondta, ha a láz mellett erős torokfájdalmat tapasztalunk, esetleg ez étel- vagy víznyelési nehézséggel párosul, vagy ha a torkunk jelentősen piros, a panaszok otthoni módszerekkel történő enyhítése mellett mindenképp orvosi segítségre van szükség. Más esetekben úgy kell kezelnünk magunkat, mint a gyakori vírusfertőzések esetén, javasolt a torok tüneti kezelése. Ebben az esetben akkor kell orvoshoz fordulni, ha romlik az állapot, vagy ha egy héten belül nem tapasztalunk javulást.
 

Mi a különbség a vírusos és bakteriális torokfertőzések között?
A torokfájás a legtöbb esetben a mandulák, a gége és a torok-garat gyulladását kíséri. Mint minden felső légúti fertőzést, ezt is általában vírusok, ritkábban baktériumok okozzák. Egy egyszerű vizsgálat alapján azonban nem mindig könnyű megállapítani a betegség valódi okát, és azonosítani a konkrét kórokozót. Ha a fertőzés bakteriális eredetre utal, antibiotikumra lesz szükség. Ha vírusok okozzák, az antibiotikumok nem segítenek, de még mindig vannak módok arra, hogyan segítsünk szervezetünknek legyőzni a betegséget.
 

Mit jelent az, hogy a hangszálak is érintettek?
Nem ritka, hogy a torokfájdalmat hangszál-problémával összefüggő tünetek kísérik, például rekedtség vagy hangvesztés. Ezek a panaszok könnyen adódhatnak hangszál-húzódásból vagy vírusfertőzésből. „Mindkét esetben ajánlatos a halk beszéd, suttogás, és a légutak hidratálása, amit akár inhalálásos módszerrel is megoldhatunk vagy kezelhetjük pasztillákkal is. A pasztilla ugyanis védőréteget hoz létre a szájüregben és a torokban, így megakadályozza a vírusok szervezetbe való bejutását és elszaporodását. Klinikailag igazolt vírusellenes hatása öt növényi kivonatból álló, Cistus Creticus-t is tartalmazó összetevőinek köszönhető” - árulta el Dr. Szabó Linda, a ViroStop szakértője.

 

Hogyan harcoljunk a vírusok ellen?
A torokfájás gyakran vírusfertőzések során alakul ki, például megfázásnál. Ezeket a fertőzéseket jellemzően a 200 különböző légúti vírus egyike váltja ki. Annak ellenére, hogy nem használunk antibiotikumot ezekre a fertőzésekre, ez nem jelenti azt, hogy ne kellene kezelni őket. Az időben elkezdett célzott kezelés felgyorsíthatja a felépülést és segít elkerülni a szövődményeket. „A legjobb módszer a torokfájásos tünetek enyhítésére, ha a légutak nyálkahártyáját megtisztítjuk a váladéktól és a megfelelő készítményekkel biztosítjuk a felső légutak védelmét is!  A Virostop oldat öt növény kivonatából származó polifenolok keverékét tartalmazza, amelyek védőréteget képeznek a felső légutak nyálkahártyájának felületén. Ezek az anyagok közvetlenül blokkolhatják a vírusrészecskék kötőhelyeit, legyen szó például a megfázásról vagy az influenzáról. Tehát lassítja a vírusok szaporodását, így immunrendszerünk könnyebben birkózik meg a kisebb vírustámadásokkal”- árulta el a szakértő.

 

Mi segíthet még, hogy enyhítsük a torokfájást?
Azok számára, akik elsősorban természetes kezelési módszert keresnek, a sós vízzel való gargalizálás, a meleg folyadékok lassan kortyolgatása - például gyömbér tea mézzel - hasznos lehet, de vannak, akiknek ilyenkor a hűtött italok esnek a legjobban.

torokfájás
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL