Majdnem minden finn rendszeresen szaunázik - de egészen másképp, mint ahogyan mi megszokhattuk. Egy szaunamester elmagyarázta a különbségeket.
5,5 millió finnre hárommillió szauna jut, sokaknak van saját szaunája otthon is. MarkoTattari mindent tud erről, és elmagyarázza, hogyan működnek valójában a dolgok egy finn szaunában.
A finnek gyakran látják meztelenül a családjukat és a barátaikat - mert így járnak együtt szaunázni. A nyilvános szaunákban azonban általában külön-külön izzadnak a nők és a férfiak.
"Ha nincsenek külön helyiségek, a nők mennek először a szaunába, aztán a férfiak helyezik kényelembe magukat. A csevegés egyébként megengedett" - mondja Tattari.
Amikor nagyon meleg van, a beszélgetések amúgy is abbamaradnak.
Őrült infúziók?
Próbáltad már a menta és jég infúziót, ahol gyümölcsöt osztottak szorosan egymás mellett, 20 másik vendéggel a szaunában?
Ez elképzelhetetlen Finnországban. Ehelyett a finnek maguk öntik fel a szaunát, és ragaszkodnak a sima vízhez - de ahhoz sokkal gyakrabban.
A vízbedobás, az úgynevezett löyly a különleges finn technika. Ennek segítségével a levegő jobban kering, így több oxigén ér el minket. A hőmérséklet bárhol lehet 40 és 120 fok között, a 75-85 fok az ideális. Tattari az európa más részeiben meghonosodott szaunázást egy irodai tárgyalóteremhez hasonlítja: "Friss levegő nélkül megfájdul a fejed, rosszabbul érzed magad utána, mint előtte. A szaunában ennek az ellenkezőjének kellene történnie."
Hogy meddig lenne érdemes a szaunában tartózkodni?
"Ha már öt perc után szédülsz, akkor inkább menj el, minthogy tovább gyötrődj. Ha bírod, akkor maradhatsz a szaunában 20, 30 vagy még több
percig."
OLVASS TOVÁBB!
Influenza vagy nátha? Segítünk a megkülönböztetésben!
A légúti megbetegedések száma jelentősen megnőtt az utóbbi időben....
KÖZÉRZETKímélő gondoskodás az Eucerin tanácsai alapján
Bőrproblémák: szárazság, ekcéma, hiperpigmentáció, öregedésgátlás....
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK