Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Kikre csap le a norovírus?

Szerző:
Szabó Anna
A hajós körutazásokon néha járvány törhet ki. Egy hajóorvos beszámol arról, hogyan kezelik ezeket a hajótársaságok.

A norovírusok gyomor-bélrendszeri megbetegedéseket okoznak. Sokan töltik nyaralásukat a sétahajókon, viszonylag szűk helyen, ahol a baktériumok terjedése gyorsan problémává válhat. Időről időre olvashatunk például norovírusos megbetegedésekről a hajókon.

Christian Ottomann tudja, miért éppen a norovírus jelent kihívást, és hogyan kezelik a hajózási társaságok. Az orvos a Ship Doctor Exchange alapítója, amely orvosokat közvetít a nyílt tengereken és folyókon történő bevetésekre. Ottomann maga is többször utazott már hajóorvosként. Az interjúban a szakértő azt is elmagyarázza, hogy a tengeribetegség ritkán jelent problémát a hajóutakon - de ha mégis, akkor igen súlyos lehet.

Időről időre olvasni olyan vírusos betegségekről, amelyek a hajókon törnek ki és terjednek. Legutóbb januárban tört ki a norovírus a Celebrity Cruises egyik hajóján, a mintegy 2 ezer utasból közel 100 betegedett meg. Általában mennyire nagy a fertőző betegségek kockázata a hajóutakon?

"A kórokozók három csoportja jelenthet kihívást. Ott van a koronavírus, de ez már alábbhagyott. Aztán ott van a legionella, ami hibás vagy rosszul karbantartott vízvezetékek vagy légkondicionáló rendszerek által terjed. A a levegő- és ivóvízhigiéniának hála azonban a legionella ma már nem igazán jelent problémát a hajóutakon. A legnagyobb problémát a fedélzeti fertőzések tekintetében a norovírus, egy gyomor-bélrendszeri vírus jelenti. Az utasok szinte mindig a partraszállás során fertőződnek meg, majd a kórokozót magukkal viszik a fedélzetre."

Mi történik a hajón, ha kitör a járvány, azaz sokkal több utas fertőződik meg?

"Alapvetően nagyon szoros figyelemmel kísérjük és dokumentáljuk, hogy a fedélzeten hány embernek van gyomor-bélrendszeri problémája. Intézkedéseket teszünk, ha egy bizonyos esetszámot elérünk. Három szint van: zöld, sárga és piros. 

Ha tíznél kevesebb eset van, akkor még minden a zöld zónában van. Ha azonban tíznél több utasnál hirtelen hasmenés lép fel, akkor a következő szakasz lép életbe. Ekkorra pontosan felépített terveink vannak. Az intézkedések közé tartozik például a korlátok és a liftgombok alapos fertőtlenítése.

A piros szint még szigorúbb korlátozásokat von maga után, ekkor például a nyitott büféket be lehet záratni. Minden esetben pontos szerepvállalási tervek és protokollok lépnek érvénybe. A hajózási társaságok és a körutazások olyan jól szervezettek, hogy a járványok rendkívül ritkák, de természetesen vannak olyan egyedi esetek, amikor nem lehet megelőzni őket."

Tapasztalatai szerint melyek a leggyakoribb egészségügyi problémák, amelyeket a tengerjáró hajók utasai tapasztalnak? A tengeribetegség?

"Nem feltétlenül. Ami gyakori, az a köhögés, megfázás és rekedtség klasszikus hármasa. Különösen a melegebb célállomásokon az utasoknál gyakran jelentkeznek influenzaszerű tünetek a meleg és a légkondicionáló közötti hőmérsékletváltozások miatt. Ezzel szemben a tengeribetegség a nagy tengerjáró hajókon igazán ritkává vált. A hajókon található stabilizátorok segítenek ellensúlyozni a hullámzást. Ráadásul a hajók gyakran a szárazföldhöz közel közlekednek, mivel a parti kirándulások fontos bevételi tényezőt jelentenek. Ha pedig előrejelzettek a viharok, a kapitányok általában igyekeznek nagy ívben elkerülni azokat.

Az utasok fogyasztása utáni bevétel is fontos motiváció abban, hogy a személyzet mindent megtegyen az egészségükért, és ne legyenek tengeribetegek. De ha tényleg háborgó vizekre kerülünk, és nincs szerencsénk, akkor hirtelen többszáz utas is kórházba kerülhet a tengeribetegség miatt. "

norovírus körút hajó
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL