Eddig nem tudtál vele mit kezdeni, csak szégyellted? Csak pár apró változtatásra van szükséged, és leheleted édes lesz és illatos.
Volt már ilyen…. Hetek óta vágytál a hapsira, és végre eljött a nagy pillanat. Elfelejted a külvilágot, csak ti ketten vagytok, egymásba kapaszkodva, feléd hajol, és ………áááááááááááá, ugrasz hátra. Mintha mocsár fölé hajoltál volna.
Senki sem akar magának rossz szájszagot, és senki sem akar ilyenek közelében lenni igazán. De életünk során még velünk is előfordulhat. Attól függ csak, mit eszel, hogyan élsz, mennyire ápolod a szádat, esetleg beteg vagy éppen. Másokon persze könnyű kiszúrni, de saját magunkat hogyan ellenőrizzük?
Próbáld ki a következőt
Nyald meg a csuklód belső felétHagyd vagy két percig száradni, aztán szagolgasd meg. Milyen? Ha nem jó szagú, megvan az esély, hogy gondod van.
Nézd meg a fogínyedet Dagadt? Vérzik, mikor fogat mosol? A fogínygyulladás is okozója lehet a rossz szájszagnak. De a fogorvosod segíthet.
Gondold végig, miket is fogyasztasz
Cigizel? Rendszeresen iszol alkoholt, eszel fűszeres ételeket? Ezek illata sokáig a szádban marad. Néhány fogyókúrás diéta is ok lehet: az Atkins félére (többek közt) bizony jellemző egy bizonyos fajta szag.
A szájszag – és az aggódás – elveheti az önbizalmadat, és általában is bizonytalannak érzed miatta magad. A jó hír az, hogy könnyen kezelhető a probléma. Az ettől szenvedők 90%-án segít a szájhigiénia javítása.
A rendszeres látogatás a fogorvosnál az első lépésMondjuk évente legalább kétszer. De ez nem elég: a gyógyszeres szekrénykédben mindig legyen:
Fogkefe – fejjel fölfelé, és cseréld gyakran, kopik…
Fogkrém
Fogselyem/fogpiszkáló
Nyelvtisztító (félelmetes mennyiségű baktérium ücsörög az ember nyelvén. Nem véletlen, hogy mostanában olyan fogkeféket is gyártanak, amiken nyelvtisztító „betét” is van. Próbáld ki. (Nagyon jó érzés)
Szájvíz (nem kell minden nap használni, hacsak a fogorvosod nem ajánlja, de vészhelyzetben nagyon jó jöhet)Jó ötlet még a táskádban tartani egy csomag cukormentes rágótNem csak friss leheletet ad napközben, ha nem tudsz épp fogat mosni, hanem a nyálelválasztást is beindítja. A száraz száj, pedig ugyanúgy oka lehet a szájszagnak. Ha csak lehet, napközben lélegezz az orrodon át, és igyál sok vizet, így a szád tovább friss marad.
És ne aggódj! Reggelente mindannyiunknak van egy kis szájszaga. A megfázás, az influenza is befolyásolja az állapotunkat, de ez a betegséggel együtt elmúlik. De ha még mégis aggódnál, beszélj a dokiddal.
Ha mindent megtettél, nyugodt lelkiismerettel csukhatod le a szemed… és engedheted a herceget…