A test öregedésével egyes életfunkciók lelassulnak, a betegségek kockázata növekszik. Bár az idő kerekét nem lehet visszafordítani, egészséges életvitellel és jól megválasztott táplálék-kiegészítőkkel jelentős mértékben kivédhetők az öregedés hátrányos hatásai.
Az öregedés az öreggé válás folyamata, amely a test minden egyes részére hatással van. Egyéb változások mellett a haj megőszül, a bőr megráncosodik, az izmok és ízületek elvesztik rugalmasságukat, a csontok meggyengülnek, a memória hanyatlik, a látás romlik, és a szervezet általános ellenálló képessége csökken.
Sokáig vélték úgy a tudósok, hogy az öregedés a szervezet genetikailag programozott fejlődésének része. Mára sokat változott ez a szemlélet, és inkább arra hajlanak a tudósok, hogy ez csupán az idő múlásával együttjáró kimerülés hatása. Ezt a jelenséget egyfajta természetes szelekcióként magyarázzák: miután túlszárnyaltuk megtermékenyítő képességünket, nem áll érdekében a szervezetnek fenntartani magát.
A legtöbb sejt születése, növekedése és pusztulása az egész élet során tart. Idősebb korban azonban több sejt pusztul el, mint amennyi létrejön, és ez valamennyi testfunkció lassú leépüléséhez vezet. Bár ennek a folyamatnak egy részét normálisnak és elkerülhetetlennek kell tekinteni, számos kutató szerint a szabad gyököknek nevezett instabil vegyületek ezt a folyamatot meggyorsítják, és idő előtti öregedéshez vezetnek.
A károsodás részben elkerülhetetlen, mert a szabad gyökök a normális anyagcsere során is állandóan keletkeznek. Külső tényezők – például cigarettafüst, környezetszennyezés, túlzott alkoholfogyasztás, röntgen- és napsugárzás – fokozzák a szabad gyökök képződését. A szabad gyökökkel szemben a szervezet védekezik, ezt a védekezőképességet antioxidáns vegyületekkel fokozni lehet. Ezek a vegyületek a táplálékkal is felvehetők.
Tudtad? |
• Bár a hosszú élet eléréséhez nem áll rendelkezésre csodaszer, az E-vitamin évekkel meghosszabbíthatja az életet. Az amerikai National Institute on Aging (az Öregedés Nemzeti Intézete) legújabb vizsgálata szerint az E-vitamint szedők feleakkora valószínűséggel halnak meg szívbetegségben (ami a leggyakoribb halálok), mint azok, akik ezt a táplálék-kiegészítőt nem használják. |
Bizonyos kiegészítőket akár naponta is szedhet, ha lassítani akarja az öregedés folyamatát. A C- és E-vitamin a szabad gyökök ellen hatásos antioxidáns vegyületek. A C-vitamni és a flavonoidok vízben jól oldódnak, és a sejt belsejében fejtik ki hatásukat. Az E-vitamin a sejteket védő membrán károsodást akadályozza meg, időskorban lényegesen javítja az immunrendszer ellenálló képességét, és egyes vizsgálatok szerint csökkentheti bizonyos időskori betegségek – szívinfarktus, a rákok bizonyos fajtái és az Alzheimer-kór – kockázatát. Az élettartamot fokozó hatásáról régóta ismert zöldtea-kivonat és a szőlőmag kivonata (naponta kétszer 100 mg) feltehetően az E- és a C-vitaminnál is hatásosabb antioxidánsok.
A B-vitamin egyik fajtája, a folsav szükséges a vörösvérsejtek termeléséhez és elősegíti az idegrendszer egészséges működését. A szívet is jelentős mértékben védi, mivel fokozza a homocisztein, egy szívbetegségre hajlamosító aminosavszerű vegyület lebontását. A vörösvérsejtek termeléséhez és az idegrendszer működéséhez elengedhetetlen a B12-vitamin. Időskorban sok ember szervezetének csökken a képessége, hogy napi B12-vitamin szükségletét az élelemből vegye fel. Ez a hiányosság alacsony B12-szinthez, az idegsejtek pusztulásához és idegrendszeri panaszokhoz vezethet, ami a vitamin rendszeres szedésével megakadályozható.
Az egészséges szívműködéshez alapvető fontosságú egy aminosavszerű vegyület, a karnitin, ami az oxigén sejtekhez történő szállítását és a sejtek energiatermelését szolgálja. A csontritkulás ellen a táplálkozástudományi szakemberek kalcium-, magnézium- és B-vitamin-készítményeket ajánlanak, mivel a multivitaminok és az egyéb ásványi anyagok nem pótolják ezeket kellő mennyiségben. A páfrányfenyő (gingkó) javítja a szervezet általános vérellátást, és így enyhíti az idősebb korban fokozottan jelentkekző vérellátási zavarokat, például a szédülést, impotenciát és memóriaromlást.
A rendszeres testmozgás élénkítő hatással van a test összes funkciójára, így az immunrendszerre is. A sport kellemes közérzetet is biztosít azáltal, hogy serkenti az agyban az endorfintermelést.
A sportolók és a rendszeresen edző emberek sok energiát használnak el, ezért nagyobb a kalóriaigényük, mint azoknak, akik ülő életmódot folytatnak.
A test maximális teljesítőképességéhez szőlőcukorra van szükség. Ahhoz viszont, hogy a szervezetben az elraktározott energia cukorrá alakuljon, a hormonok mellett ásványi anyagokra – krómra, magnéziumra, cinkre – valamint különböző B-vitaminokra van szükség, hogy az energiát a szervezet felhasználhassa.
Egy kimerítő edzés alatt a szervezet az átlagosnál több oxigént vesz fel, ami serkenti a szabad gyökök, vagyis a sejtromboló, instabil molekulák termelődését; ezek nagy mennyiségben gátolják az izommunkát. A kezdők, az idősebb emberek vagy a komoly testedzők számára ezért hasznos a C- és az E-vitamin rendszeres szedése.
Tippek |
• Bár még több vizsgálat szükséges a kérdés egyértelmű eldöntéséhez, egyre több szakember javasolja, hogy az emberek 50 év felett az öregedés ahtásainak csökkentése érdekében szedjenek Q10 koenzim étrend kiegészítőt. |
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK