Az élettelen haj, a törékeny körmök, a fehér nyelv vagy a könnyes szemek, mind-mind jelzésértékkel bírnak. Ám bizonyára te is inkább csak legyintesz, és nem is foglalkozol velük. Hiszen ezek csak mindennapos kellemetlenségek, minek is panaszkodnál, annyit meg végképp nem ér a dolog, hogy az orvosi rendelőben fecséreld el az idődet. Talán igazad van, ha meg tudod fejteni szervezeted üzeneteid.
A nyelv az egyik legerősebb izom a testben, és az általános egészség egyik legérzékenyebb jelzője. Akkor vagy egészséges, ha világos bolyhos bevonatú, színe rózsaszín és kissé nyálkás. A nagyon bolyhos, száraz nyelv már a dehidratáltságra utal, ha így látod – igyál sok vizet. Ha a nyelved egy pontján égő érzés jelentkezik, az a szájfekély vagy seb jele, amit mindenképpen mutass meg szakembernek. Már egy jó patikus is tud rá adni recept nélküli szert, de ennek segítségével is legfeljebb három hét alatt el kell múlnia a fájó, égető érzésnek.
Ha hirtelen extrém rossz lesz a leheleted, akkor sem árt kivizsgálni az eredendő okokat. Egy nemrég napvilágot látott kutatás eredményei szerint minden negyedik ember szenved ettől, de közülük csak egy ered a problémáját előidéző bajok nyomába. Ugyanis ez jele lehet cukorbetegségnek, dehidratáltságnak, mindenféle emésztőrendszeri megbetegedésnek, gyomorfekélynek és akár egy gyógyszer mellékhatásának is.
A ragyogóan fényes hajkorona a kicsattanó egészség egyik legnyilvánvalóbb jele. Ha hajszálaid töredeznek, nagy valószínűséggel növelned kell a fehérjebevitelt, mivel ez az egyik fő tápanyaga a hajnak. Ha vigyázol közben a súlyodra, válassz alacsony zsírtartalmú forrásokat, mint például a grillezett sovány csirke, halak és a hüvelyesek.
A hajhullás a második a leggyakoribb probléma, ami fejfedőnket illeti. De ha napi 100 szálat elveszítesz, még egyáltalán nem kell meg ijedned. Amennyiben ennél magasabb a szám, akkor először mindig vas- és/vagy cinkhiányra kell gyanakodnod – főként menszesz idején. Azonban a háttérben lelki eredetű problémák, feszültség, trauma is állhatnak.
A bőrünk a legnagyobb felületű szervünk, és az egészség egyik jelzőberendezése. A rózsaszín és a sárgás arcbőr között például csak annyi a különbség, hogy az egyik gazdag tápanyagokban, és jó a vérellátása, míg a másik nem. Gondolom, könnyű kitalálni, melyik melyik. Az olajos bőr viszont már lehet akár a hormonháztartás felborulásának, a túlzott koffeinfogyasztásnak, vagy akár a sokáig tartó diétának a jele. Azonban a fáradtság, a foltok és az érzékenység – ha eddig nem voltál hajlamos rájuk – mind-mind arra szólítanak fel, hogy lassíts! Pihend ki magad, fordíts több idő a regenerálódásra. Ezek ugyanis elsősorban a feszültség és az alváshiány tünetei.
Bőrhibáid jelentkezésekor először mindig gondolkodj el a táplálkozásod megreformálásán is. Fogyassz eleget magas antioxidáns tartalmú zöldségekből és gyümölcsökből, mint például a brokkoli, sárgarépa, kajszibarack, Valamint ellenőrizd le, hogy egy nap megiszol-e legalább nyolc pohár koffein- és édesítőszermentes folyadékot, hogy bőröd hidratált legyen. Ugyanis költhetsz tíz (vagy akár százezreket), hogy mindenféle krémes csodával megfelelően hidratáld bőröd és lásd el antioxidánsokkal, azok csak nagyon minimálisan tudják kifejteni jótékony hatásukat a megfelelő táplálék- és folyadékbevitelhez képest. De legjobban mégis csak az öregít, ha dohányzol, sokat vagy a napon – vagy szoláriumban –, nem pihened ki magad rendesen.
Ideális esetben a köröm rózsaszín, a körömágynál fehér félhold mutatkozik, a vége pedig fehér. A leggyakoribb panasz, hogy töredezik, ami mindig hiánybetegségre utal. Ilyenkor, ha diétázol, hagyj fel vele, és feltétlenül készítess általános vizsgálatot. Hiszen olyan létszükségletű tápanyagok alacsony szintjére utalhat, mint a vas, kalcium és a zsírban oldódó vitaminok. Addig is fogyassz több májat, hüvelyeseket, diót. De még mielőtt megijednél, jó, ha tudod, hogy olyan egyszerű dolgok is okozhatják a köröm töredezettségét, mint a körömlakk, a fémreszelő, az érdes tisztítószerek valamint a magas klór tartalmú víz.
Amennyiben fehér csíkok jelennek meg a körmön, többnyire kalcium és cinkhiányra kell gyanakodni. Ha te is ezt észlelted magadon, akkor egyél több lazacot, tonhalat, karfiolt, májat és igyál sok tejet, fogyassz tejtermékeket.
A megfelelő hidratáltság létfontosságú a szervezeted működéséhez. Szinte állandóan folyadékot veszítünk: miközben izzadunk, pisilünk… Úgyhogy tulajdonképpen egyfolytában gondoskodnunk kellene az utánpótlásról. Vagyis amit elvesztesz, azt mihamarabb szerezd is vissza! Többféleképpen is ellenőrizheted a megfelelő napi folyadékbeviteledet. Az egyik legegyszerűbb módszer, ha a karod belső felén összecsippented a bőrt, és miután elengeded, megfigyeled, hogyan „viselkedik”. Ha azonnal visszacsattan, akkor nem kell aggódnod, viszont ha lassan ugrik vissza eredeti állapotába, akkor figyelj jobban rá, mennyit iszol. A másik jól bevált módszer, ha megvizsgálod a vizeleted színét: minél átlátszóbb, szinte vízszínű, annál inkább közelíti szervezeted a megfelelő hidratáltság szintjét.
Ha dehidratált vagy, tutira száraz a bőröd, sokat fáj a fejed, előfordul, hogy szédülsz, gyakran vagy (ok nélkül) fáradt. Tűzd ki magad előtt célul, hogy megiszol napi két liter vizet. Ne várd meg, a szomjúság jelentkezését – ekkor már többnyire régen rossz, egyesek szerint már sérülnek sejtjeink – inkább kortyolgass sokszor keveset.
A szem a lélek tükre – tartja a mondás, de legalább ennyire a szervezeté is, hiszen erről is tud mesélni. De vajon mit is? Ha gyakran fáj és viszket a szemed, az nemcsak a túlzott monitor előtti igénybevételre utalhat, hanem az irritáló porra, az allergizáló kozmetikumra vagy egyszerűen a fáradtságra.
A vizenyős, véraláfutásos szem a kötőhártya-gyulladás jele lehet, míg a fehér gyűrű a szivárványhártyán a magas koleszterinszinté. Ha szemed pereme nem éles, hanem kifejezetten lapos, az migrénre, hátfájásra utal. Amennyiben valami hasonlót észlelsz magadon, a legjobb döntés, felkeresni háziorvosodat.
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK