Magyarországon a kötelező védőoltásokat már gyerekkorban beadják. Sok betegséget az oltásoknak köszönhetően teljesen sikerült megszüntetni. Lehetőség van az influenza és a koronavírus ellen is oltást kérni. Ezek nem kötelezők, de általuk megelőzhető a fertőzés, vagy enyhébb lefolyású lesz a megbetegedés.
Magyarországon kötelező védőoltások
Világszerte és Magyarországon is vannak olyan oltások, amelyeket már gyermekkorban kötelező jelleggel beadnak. Így olyan betegségek szűntek meg végérvényesen, mint a himlő vagy a járványos gyermekbénulás.
A TBC ellen pár hetes korban immunizálják a babákat. A torokgyík, a szamárköhögés, a tetanusz és a gyermekbénulás elleni vakcinákat néhány hónapos korban adják. A kanyaró, a mumpsz és rubeola elleni vakcinákat pedig egy éves kor után kapják meg a gyerekek. Ezek az oltások kötelezőek mindenki számára.
Az immunizálást tekintve létezik aktív- és passzív immunizálási eljárás. Az aktív immunizálás során arra késztetjük a védekezőrendszert, hogy saját maga állítsa elő a kórokozók elpusztításához szükséges ellenanyagot. A vakcinával legyengített vagy elölt kórokozókat juttatnak be a szervezetbe. Esetleg a kórokozó alkotórészeit, amely alapján később az immunrendszer felismerheti a teljes vírust is. A vakcina beadása után gyorsabb és erőteljesebb immunválasz érhető el a valós megfertőződés esetén. A tetanusz, a szamárköhögés és a torokgyík ellen ilyen típusú védőoltásokat adnak. Az élő, de legyengített kórokozókkal történő oltás életen át tartó védettséget ad.
A fenti betegségek elleni védőoltások nagyon hatékonynak bizonyultak, hiszen a gyermekbénulás, a torokgyík 100%-ban, a rózsahimlő vagy a szamárköhögés 90%-kal csökkent a vakcinázás előtti időszakhoz képest.
A passzív immunizálás során a szervezetbe a kész ellenanyagokat juttatják be, amely már önmagában képes elpusztítani a kórokozókat. Ezek az oltások nagyon gyorsan hatnak, de csak rövid ideig biztosítanak védettséget. A passzív immunizálás nem alakít ki természetes immunválaszt.
Trópusi területekre történő utazás során is vannak kötelező oltások. Ezek az adott területre jellemző betegségek ellen védenek, mint amilyen a malária vagy a sárgaláz.
Koronavírus elleni védőoltások
A XXI. század első nagy világjárványát okozó koronavírus ellen is van már lehetőség vakcinával védekezni. A hagyományos, elölt kórokozókkal történő oltások mellet teljesen új, génterápiás módszereken alapuló vakcinák is elérhetőek. A covid-19 egyik jellemzője, hogy a betegség viszonylag hosszú lefolyású, és a gyógyulás után is okozhat szövődményeket. A legyengített vírussal történő covid vakcinázás után is felléphetnek a betegségre jellemző tünetek, de immár enyhébb formában (pl.: láz, gyengeség).
Ha a gyógyulás után még hetekig, akár 4-6 hét után is tapasztalsz gyengeséget, nehézlégzést vagy izomfájdalmat, akkor elképzelhető, hogy poszt-covid tüneteid vannak. Léteznek olyan covid szűrővizsgálatok, amelyek felderíthetik a koronavíruson átesett betegek esetleges szövődményeit. Laborvizsgálatokkal, szívultrahanggal és egyéb belgyógyászati vizsgálatokkal felderíthetőek az olyan poszt-covid tünetek, mint amilyen a szívizomgyulladás is.
A fertőző betegségek nagy része hosszabb időre ledönthet a lábadról. Így a munkából vagy a tanulásból is kimaradsz, ráadásul a hosszú távú szövődmények is megkeseríthetik később az életedet. Ezért, ha szeretnéd elkerülni ezeket a kellemetlenségeket, érdemes nem csak a covid, hanem az influenza elleni védőoltást is kérned.
OLVASS TOVÁBB!
Minden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
KÖZÉRZETA stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK