Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Mozgással és vitaminokkal üssük ki a tavaszi fáradtságot!

Szerző:
Szabó Anna
A tavasz minden pompájával már a küszöbön áll, az időjárás mellett azonban egy kevésbé kellemes dolog is eszünkbe juttatja az évszakváltozást: a tavaszi fáradtság. Lézengünk a munkában, a nap bármelyik pillanatában tudnánk egy jót szundítani, nem segít a kávé sem, és még a legapróbb feladat is szörnyen le tudja meríteni az energiáinkat. De vajon mitől vagyunk egyáltalán fáradtak tél végén?

„A tavaszi fáradtság egyrészt hormonháztartásunk évszakos változásához köthető. A nappalok hosszabbodásával a több napfény hatására az alvást szabályozó melatonin hormonszint csökken, míg a hangulati állapotunkra kiható szerotoninszint növekszik. Ez megváltoztatja a cirkadián ritmusunkat – vagyis testünk úgynevezett belső biológiai óráját. Ez a természetes átalakulási folyamat nappali álmosságban, fáradékonyságban, kedvtelenségben mutatkozhat meg. Más szempontból testünk vitaminkészletének tél végi kimerülése szintén felelőssé tehető a panaszokért. A tavaszi fáradtság érzete csökkenthető a napfényen való több tartózkodással, szabad levegőn történő mozgással, gondosan megválasztott étrenddel és elegendő vitaminbevitellel. Azonban ha egy nehezen múló, és évszakváltozástól független kimerültséggel küzdünk, amely a napi életvitelünkre is jelentős mértékben kihat, érdemes felkeresni háziorvosunkat. Ugyanis egy elhúzódó fáradtság mögött akár valamilyen szervi elváltozás, működési zavar vagy pszichés probléma is állhat, ami további kivizsgálást tesz indokolttá” – mondta Font Orsolya pszichológus, a Budai Egészségközpont munkatársa.

{KEPGALERIA}

Ha egyik tipp sem használ

Testünk energiaszintjét a bevitt táplálék határozza meg. A tavaszi fáradtság idején fogyasszunk minél több vitaminban gazdag élelmiszert, hogy szervezetünk csökkent vitamin- és ásványi anyag szintjét pótolni tudjuk. Kerüljük a nehéz ételeket, hisz ezek megemésztésére sok energiára van szükségünk. Igyunk sok folyadékot, serkentve vele anyagcserénket és sejtjeink működését, hogy minél könnyebben át tudjuk vészelni a fáradékony időszakot. Ha azonban a fenti tanácsok egyike sem vált be, és állandó fáradtság, koncentrációzavar gyötör minket, sőt, szinte betegnek érezzük magunkat tőle, mindenképp keressük fel háziorvosunkat! Tartsuk észben, a hónapok óta tartó krónikus fáradtság nem minden esetben múlik el magától.

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL