Az életünkben jelen lévő stressz két kategóriára bontható: negatív és pozitív stressz. Mindkét kategóriának radikális következményei vannak a testünkre, de két teljesen különböző módon. A kulcs az, hogy hogyan fordítjuk ezt a stresszt az előnyünkre.
A negatív stressz hatásai az agyra
Amikor a krónikus túlterhelő stressz olyan szituációkból származik, amelyeket nem tudunk irányítani, és nem a saját választott célunkból származik, az negatív stressznek számít. A rossz stressz nem csak működőképességünkre, a döntéshozásunkra és a hangulatunkra van hatással, hanem a hipotalamuszt – az agy azon része, ami a vegetatív idegrendszert és az agyi mirigyek általi hormonok kiválasztását irányítja – egy féktelen állapotba kényszeríti. A stressz miatt az agy adrenalint, kortizolt és olyan más hormonokat bocsájt ki, amelyek pusztítást okoznak. Ez a reakció növeli a gyulladást, károsítja az agyi folyamatokat és túlterheli a pajzsmirigyet, ami rövid és hosszú távon károsítja az egészségünket.
A pozitív stressz és az agy egészsége
A jó stresszt nagyrészt a céljaink és terveink határozzák meg, amelyeket kitűzünk magunk elé. Ez a fajta stressz akkor alakul ki, amikor a végeredmény is pozitív, de attól még vannak kihívások és akadályok útközben. Nagyrészt a mi irányításunk alatt áll és lehetőségünk van arra, hogy megteremtsük a szükséges időt, és célokat állítsunk fel.
Egy példája ennek a cél által hajtott stressznek a diploma megszerzése. A végeredmény ajtókat fog kinyitni, de ahhoz, hogy elérjünk oda, egy olyan utat kell végig járnunk, ami sokszor stresszes lehet a vizsgák és a határidők miatt. A pozitív stressz azonban teljesen más irányba küldi el az ideg-endokrin tengelyt, mint a negatív stressz – egy olyanra, ami erősíti az agy egészségét, azáltal, hogy ideg-kapcsolódásokat alakít ki és csökkenti a gyulladást. A pozitív stressz az egyik legerősebb láncszem lehet a hosszú távú agyi egészségünk megőrzésénél.
5 lépés a jobb stresszkezelésért
Mivel a stressz lehet pozitív és negatív is, mit jelent az, hogy „kezeljük” a stresszt? Kezdetnek, talán hagyjuk abba a stressz egy kategóriába való csoportosítását. Szóval hogyan kategorizáljuk hatásosan és kezeljük a stresszt, hogy megőrizzük és védjük az agyunkat? Íme, 5 lépés a teljes stresszkezelés átalakításhoz:
Bár a negatív stressz veszélyeztetheti egészségünket, a pozitív stressz létfontosságú számunkra, hogy boldogulni tudjunk. Hol és hogyan adhatunk pozitív stresszt az életünkbe? A pozitív stressznek három pillére van, amelyek segítenek további feltárásában.
Bonyodalom: Ezek többdimenziós, valódi tevékenységek, amelyek egyszerre több agyi aspektusunkat is magukban hordozzák: problémamegoldás, nyelv, rövid távú memória, ítélkezés, számolás. Bármikor, amikor egy órát veszünk, olvasunk egy könyvet, vagy valami újat tanulunk, összetett pozitív stresszt adunk az életünknek. Van egy új tanulási kihívás, amelyet el tudsz kezdeni?
Kihívás: A komplex tevékenységekben való részvétel egy idő után nagyon könnyű lesz. Hasonlóan ahhoz, hogy meg kell növelnünk a súlyt, amit felemelünk annak érdekében, hogy erősebbé tegyük a testet, meg kell dolgoztatnunk az elménket és a testünket, hogy még jobbak legyünk valamiben. Függetlenül attól, hogy fizikai vagy szellemi, milyen kihívás tudsz megvalósítani a következő szintre? Lépj csak ki a komfortzónádból, ha erre van szükség.
Cél: Természetesen a hosszú távú életcélokról van szó. Mit akarsz az élettől, és milyen mini célokkal tudsz elérni oda? Ezek a tevékenységek nagy mennyiségű pozitív stresszt termelnek.
Semmi sem védi az agyat úgy, mint a pozitív stressz, és semmi sem károsabb az életünkre, mint a negatív stressz. Míg a negatív stressz gyakran elkerülhetetlen, mindig van helyük az életünkben, hogy lebecsüljük és átalakítsuk a stresszt a lehető legjobb agyi egészség érdekében.
OLVASS TOVÁBB!
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK