Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Öt gyakori mentális zavar a nők körében

Szerző:
Szabó Anna
A mentális egészség a teljes testi, lelki és szociális jóllét alapja, amely alakulását a nők esetében számos egyedi tényező befolyásolja. A nők mentális állapotát különböző biológiai, pszichológiai és társadalmi tényezők formálják, amelyek komplex módon hatnak egymásra. Biológiai tekintetben például a hormonális változások, a menstruációs ciklus, a terhesség, a szülés utáni időszak és a menopauza, mind jelentős hatással vannak a nők érzelmi és mentális egyensúlyára.

Ezek mellett a nők gyakran szembesülnek olyan társadalmi és kulturális elvárásokkal, amelyek fokozott stresszt és nyomást eredményezhetnek. A családi szerepek, a gyerekvállalás vagy épp nem vállalás, a karrier és az önmegvalósítás iránti igények közötti egyensúly megtalálása gyakran kihívást jelent, amely mentális zavarok, leggyakrabban szorongás vagy depresszió kialakulásához vezethet.

Az alábbiakban 5 nagyon gyakori mentális problémáról olvashatsz, amelyek a nőket világszerte nagyobb mértékben érintik, mint a férfiakat az Amerikai Pszichiátriai Társaság kutatásai alapján:

 

1. Depresszió

A depresszió a leggyakoribb mentális probléma a nőknél, kétszer nagyobb valószínűséggel tapasztalnak depressziós epizódokat, mint a férfiak. Hazánkban a tartós munkaképesség csökkenés harmadik leggyakoribb oka. A depresszió megjelenésében jelentős lehet a biológia háttér szerepe; az agyunk vegyi anyagai, a neurotranszmitterek egyensúlyának változása, pl. a boldogsághormonként is ismert szerotonin és a dopamin csökkenése hozzájárulhat a depresszió kialakulásához.

A traumatikus életesemények, gyermekkori sérülések, halálesetek, stressz és munkahelyi gondok szintén hozzájárulhatnak depressziós epizódok kialakulásához; viszont fontos megemlíteni az egyéni tényezőket is. Az alacsony önértékelés, a negatív gondolkodásmód és a stresszkezelés nehézségei mind-mind okozhatnak depresszív tüneteket.

2. Szorongásos zavarok

A nők körében általában magasabb a szorongásos zavarok előfordulása, mint a férfiaknál. Kétszer több nő szenved generalizált szorongásos zavarban és pánikzavarban, mint férfi. A generalizált szorongás tünetei közé tartozik a folyamatos aggodalom és feszültség, fáradtság, kimerültség, koncentrációs nehézségek, ingerlékenység, izomfeszülés a vállakban, nyakban, állkapocsban, illetve előfordulhat alvászavar is az érintettek körében.

A pánikzavar egy olyan szorongásos zavar, amely hirtelen és váratlan pánikrohamokkal jár. Ezek a rohamok intenzív félelmet vagy szorongást okoznak, és olyan testi tünetekkel járnak, mint például szapora szívverés, légszomj, izzadás és remegés. A pánikzavarban szenvedők gyakran félelmet éreznek a következő pánikrohamtól, és elkerülik a helyzeteket vagy körülményeket, amelyekben a rohamok előfordulhatnak.

3. Evészavarok

Az anorexia nervosában és a bulimia nervosában szenvedő betegek 85-95%-a, míg a falászavarban érintettek 65%-a nő. Az anorexia és a bulimia jellemzően fiatalabb nők körében gyakoribb, a falászavar (binge eating disorder) pedig inkább későbbi életszakaszban jelentkezik. Ez utóbbiról kevesebbet hallunk, pedig 2013 óta DSM önálló betegségként tartja számon.

A falászavart az úgynevezett falásrohamok jellemzik, amik  olyan kontrollálhatatlan étkezési epizódok, amelyek során az érintett személy nagy mennyiségű ételt fogyaszt el rövid idő alatt, gyakran anélkül, hogy éhes lenne. Ezek a rohamok sokszor stressz, szorongás, depresszió vagy más érzelmi tényezők hatására jelentkeznek, és gyakran szégyenérzettel vagy bűntudattal társulnak.

4. Poszttraumás stressz szindróma (PTSD)

A nők körében kétszer magasabb a valószínűsége a PTSD kialakulásának, különösen azoknál, akik erőszakos eseményeket éltek át, mint például családon belüli erőszak vagy szexuális abúzus. A PTSD olyan személyeket érint, akik rendkívül súlyos traumatikus életeseményeket éltek át, és ezek emlékei hosszabb időn keresztül feldolgozatlanul maradtak. Minden olyan súlyos történés okozhat poszttraumás tüneteket, amelyek nagymértékű stresszt vagy félelmet idéztek elő az egyénben akkor, amikor aktuálisan az életesemény bekövetkezett.

5. Perinatális mentális zavarok
A perinatális időszak, amely a terhességet és a szülést követő időszakot foglalja magában, az egyik legérzékenyebb és legmeghatározóbb időszak egy nő életében. Bár sokan boldog várakozással tekintenek erre az időszakra, sok nő számára jelentős mentális kihívásokkal járhat. A perinatális mentális zavarok széles spektrumot ölelnek fel, kezdve az enyhe hangulatingadozásoktól egészen a súlyos pszichiátriai problémákig.

Világszerte a nők több mint 10%-a él át depressziót a terhessége alatt vagy a szülést követően. A tünetek közé tartozik az állandó szomorúság vagy üresség érzete, az érdeklődés elvesztése a mindennapi tevékenységek iránt, a fáradtság, kimerültség, önbizalomhiány, bűntudat, nehézségek a baba iránti kötődés kialakításában, és sajnos szélsőséges esetekben önkárosító vagy öngyilkossági gondolatok is megjelenhetnek.

Mint látható, a nőket érintő mentális problémák nagyon elterjedtek, és különböző életszakaszokban különböző formában jelentkeznek. Egyértelmű, hogy a nők mentális egészségének támogatása és megértése kulcsfontosságú a társadalmi jólét és harmónia fenntartásában, így engedhetetlen, hogy megfelelő figyelmet és támogatást kapjanak az élet egésze során. A stigma csökkentése, az edukáció és a tudatosság növelése, valamint a megfelelő pszichológiai segítség elérhetősége mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a nők mentális egészsége javuljon – a Tabuk Villája pszichológiai központban erre kiemelt figyelmet fordítunk.

Kutatások becslései szerint 12 milliárd produktív munkanap vész el minden egyes évben a depresszió és a szorongás következtében. Ez az adat meglehetősen robosztusan érzékelteti, mekkora problémával állunk szemben. Természetesen a mentális egészség megőrzése és szükség esetén helyreállítása minden ember számára alapvető fontosságú kortól és nemtől függetlenül, így legyünk éberek minden embertársunk jelzései felé. A közösségek (munkahely, család, barátok) odafigyelése és az egyéni erőfeszítések egyaránt fontosak ahhoz, hogy mindenki teljes életet élhessen, fizikai és mentális egészséget tekintve egyaránt.

mentális zavar
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL