Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Pormentesen a hálószobában

Szerző:
Szabó Anna
Tombol az allergiaszezon, akármerre nézel, egyre több tüsszögő, vörös szemű, orrot fújó embert látsz magad körül. A pollenek hatása mellett, sőt, azt erősítve jelentkezhet a háztartásban található por is. Jobb, ha megelőzöd a kellemetlen tüneteket, vagy legalább csökkented őket!

A lakásban található pornak nagyon sok összetevője lehet. Lehet benne kutyaszőr, poratka ürüléke, pollenek és vegyi anyagok. Ez persze attól is függ, hol laksz. A legnagyobb gond az, hogy a parányi szemcsék lerakódnak a felületekre, beveszik magukat a textilekbe, és így állandóan körülvesznek. És ezt a port a megszokott takarítással nem biztos, hogy el tudod űzni! Ráadásul nem nagyon tudod kontrollálni a pormennyiséget a munkahelyeden, az utcán, legalább otthon, és főként a hálószobában próbálj meg olyan helyzetet teremteni, hogy ne legyél túl erős hatásnak kitéve.

A hálószoba pormentesítésének egyik legegyszerűbb és legfontosabb eszköze, hogy csökkentsd a porfogó felületeket.

A szőnyegeket szinte nem lehet portalanítani. A legrosszabbak persze azok, amiket ki sem lehet mosni. Ha mégis ragaszkodsz a hálószobában a szőnyeghez, válassz moshatót, és gyakran tedd a mosógépbe! De a legjobb, ha parkettát vagy más hasonló padlót választasz!

Válassz olyan matracot, amibe nem veszik be magukat a poratkák. Ma már számos antiallergén matrac létezik. Természetesen ezt is minél gyakrabban kell porszívóznod. Az éppen nem használt ágyneműt pormentes helyen tárold.

Ha állataid vannak, ne engedd be őket a hálószobába. Nem csak kihulló szőrük okozhat problémát, de az is, hogy behozzák vele a port.

Az ágyneműd is legyen mosható, és gyakran mosd is ki, lehetőleg 60 fokon.

Minél kevesebb bútor legyen a hálódban, és különösen kerüld a nehezen letörölhető darabokat. A függönyöd is legyen mosható, lehetőleg 60 fokon.

Legalább hetente egyszer takaríts ki alaposan: a szokásos porszívózás mellett fontos, hogy a szekrények tetején vagy az ajtók peremén se állhasson meg a por.

Szellőztess gyakran, de főleg az éjszakai órákban, nappal inkább tartsd zárva az ablakokat.

Jól állítsd be a levegő páratartalmát: a túl párás levegő kedvez az atkák szaporodásának, a túl száraz viszont irritálhatja az allergiás emberek nyálkahártyáját.

Ha ezek az intézkedések elsőre bonyolultnak is tűnnek, hamar eredményt hoznak majd: a könnyebb légzés, jobb alvás megváltoztatja az allergiában szenvedők napjait!

Illusztráció: IKEA

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL