Ha minden rendben van, a párnára hajtod fejedet majd nagyjából húsz perc múlva elalszol. Légzésed egyenletessé, méllyé válik, szíved lassabban dobog, csökken a fogékonyságod a külső ingerekre. Az alvás a természetes pihenést jelenti szervezetednek, azonban miközben tested nyugalmi állapotban van, szervezeted sejtjei intenzíven regenerálódnak. Körülbelül 90 perccel elalvás után merülsz igazán mély álomba. Ilyenkor pihenhetsz a legjobban. Amikor egyenetlenül kezdesz lélegezni, és szemhéjad, illetve szemgolyód remeg, elérkeztél az álmodás fázisába.
Az éj folyamán általában négy-öt alkalommal álmodsz, de ébredés után nem emlékszel minden álmodra. Álmaidban gyakran tovább foglalkozol a nap eseményeivel, emellett titkos vágyaid is felszabadulnak. Amerikai kutatók megfigyelése szerint az öntudatlan álom tisztító hatással van lelkivilágunkra.
Zakatoló agy, összegyűrődött lepedő
Minden harmadik ember alvási zavarokkal küszködik. Azonban a nőknél sokkal gyakoribbak az ilyen jellegű problémák. Általában először harmincéves kor körül jelennek meg a tünetek. Ha egyre többször ébredsz fel éjjelente, nem tudsz mélyen aludni, akkor biztos lehetsz benne, hogy ezért nem tudsz kellőképpen regenerálódni. Az alvás minőségére különböző tényezők hatnak, például:
• lelki zavarok: stressz, depresszió, ingerültség;
• egészségtelen életmód: túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás és mozgáshiány;
• túl sok kötelezettség, és ennek következtében a pihenés hiánya;
• izgatószerek;
• egyes csípős fűszerek és ízesítőszerek, koffeintartalmú italok;
• rosszul megvetett ágy.
A leggyakrabban előforduló alvászavar az álmatlanság. Erről akkor beszélünk, ha valaki túl keveset alszik vagy, ha a megfelelő alvásidő ellenére nem képes kipihenni magát. A felnőttek hozzávetőlegesen negyven százaléka szenved álmatlanságban, mely nőknél gyakrabban jelentkezik, mint férfiaknál. Ez valószínűleg abból következik, hogy a nők hajlamosabbak a szorongásra és a depresszióra.
Ezt teheted álmatlanság ellen!
Egy-két álmatlanul eltöltött éjszaka miatt még ne aggódj. Ahelyett, hogy azonnal tablettákat vennél be, fogadd meg a következő tanácsokat:
• Délután és este már ne igyál kávét és erős teát.
• Lefekvés előtt vegyél meleg fürdőt, és tegyél a vízbe illóolajat vagy fürdősót.
• Alaposan szellőztesd ki a hálószobákat, mert a hűvös, friss levegőben könnyebb elaludni.
• Egyél könnyen emészthető vacsorát. Ideális a kalciumban, magnéziumban és a B-vitaminokban gazdag élelmiszerek.
• Elalvás előtt próbálj csak kellemes dolgokra gondolni.
Még a legjobb altatószerek is károsíthatják szervezetedet, és könnyen gyógyszerfüggővé válhatsz tőlük. Ha altatókkal alszol el, nem tudsz kellőképpen ellazulni, a tabletták kikapcsolják öntudatodat. Ezért általában nem is álmodsz, reggel pedig fáradtan ébredsz, ingerült vagy, nem tudsz összpontosítani. Altatószerek helyett igyál inkább gyógyteát. A természetes alapanyagú készítmények ne károsak, nem tesznek függővé (ha nem iszol belőlük túl sokat), és ami a legfontosabb, hatásosak. A lefekvés előtt elkortyolt gyógytea megnyugtatja idegrendszeredet.
OLVASS TOVÁBB!
Jóga az íróasztal mellett: Egyszerű gyakorlatok a munkahelyi feszültség oldására
A modern irodahelyiségekben dolgozók számára a hosszan tartó ülés és a stressz központi problémává vált....
KÖZÉRZETMit érdemes tudni a depresszióról?
A depresszió a civilizációs betegségek közé tartozik. Minden korosztályt érinthet, megzavarja a mindennapi életvitelt, és megakadályoz...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK