A mai orvosi tesztek modern csodák. Felfedik a belső működésünket hibáikkal együtt. Még mielőtt fölöslegesen ölnél bele energiát, és közvetlenül vagy közvetve pénzt is, gondold át józan eszeddel, valójában kellenek-e neked. Hiszen az orvos még mindig nem Isten, a döntés a te kezedben van.
A CT (computer tomográfia) részletes pillanatfelvételeket készít röntgensugarak segítségével, melyet egy számítógép összerak. Az eljárás nagyjából 15 percet vesz igénybe. Mivel ez egy teljes körű egészségügyi teszt, majdnem mindenkinek ajánlják (kortól és nemtől függetlenül).
Mellette arra hivatkozva szoktak érvelni, hogy a CT-vizsgálat sugárterhelésének kockázata a tudomány számára még nem egyértelmű. Ezzel szemben egyre több tudós hangoztatja, hogy miközben a CT-vizsgálat valóban életet ment és gyorsítja a diagnózis, a rendkívül nagy számban való elrendelése miatt nemsokára az össz-rákmegbetegedések 2%-ért lesz felelős. Éppen ezért egyre többen mondják le a CT-vizsgálatokat a rákbetegség miatt félelmükben, ami nem csoda, ha arra gondolunk, hogy körülbelül akkora dózisú sugárzás érheti, mint azokat, akik a hirosimai bomba becsapódásakor kb. 2 mérföldre voltak.
Egy egyszerű nyál- vagy vérmintából megmutatja a genetikai teszt, hogy milyen öröklött betegségre vagy adott esetben jellemvonásra vagy hajlamos. A génjeid olyan betegségekre való hajlamot fednek fel, mint a mellrák, cukorbetegség, Alzheimer, de a pasiknál még a kopaszodást is.
A legtöbb ilyen genetikai teszt igen korlátozott; vagyis a népességgel összehasonlítva mutatja a kockázatot, mint például a mellrákra való hajlamot. Olyan ritka betegségeket, mint például a Huntington-szindróma egyértelműen ki tudja mutatni, hogy akár a leendő gyermeknek van-e vagy nincs.
Bár a tesztek fájdalommentesek, a következményeit érdemes végiggondolnod. Mielőtt megcsináltatod, tedd fel magadban a kérdést, min változtat majd az eredmény? Máshogy bánsz majd a gyerekeddel emiatt? Egyáltalán, megmásítja esetleg az elhatározásodat, hogy gyereked legyen? Ráadásul a mai dns-tesztek még mindig nem elég megbízhatóak ilyen szempontból.
Az ultrahang segítségével képeket készítenek, elsősorban azért, hogy kiszűrjék a daganatokat, a húgyhólyag zavarokat, a vesekövet és más rendellenességeket a méhben, a méhnyakban és a petefészekben.
Ha orvosod medenceultrahangra küld, akkor valószínűleg arra keres magyarázatot, hogy miért vannak megmagyarázhatatlan vérzéseid vagy hólyagproblémáit, ugyanis ebben a formában találhatja meg a probléma forrását a legkönnyebben. Viszonylag gyors kezelés, mely röntgensugarak helyett hanghullámokat használ fel. De a csontok és az üreges szervek (mint például a belek) nem láthatóak olyan jól ezeken a képeken.
A test szerkezetének leképezéséhez használják az orvosi diagnosztikában, de leggyakrabban az agyi képalkotás területén alkalmazzák.
Előnye a CT-hez képest, hogy a lágy szövetek területein jobb a felbontó képessége. Az orvosok ma a legjobban használható képalkotó eljárásnak tekintik, de még ők is számos problémába ütköznek. Egyrészt még a legkisebb elemzési részek is, legyenek bármilyen nagyfelbontásúak a gépek, csak milliméter nagyságrendűek, másrészt a felvételek elkészítése nem elég, hogy hosszadalmas (alkalmanként akár 40 perc is) még nagyon költséges is. A régebbi MRI műszereknél egy meglehetősen hosszú csőbe vagy alagútba kellett feküdni, ami gyakran klausztrofóbiát okozott a betegeknél.
Nagy előnye, hogy nem használ fel az MRI-vizsgálat röntgensugarakat, de semmilyen más sugárzást sem, melynek ismert egészségügyi kockázatai lennének. Ha a sors úgy szükségessé tenné az MRI-vizsgálatot, ne késlekedj kezelőorvosoddal közölni, amennyiben van a testedben bármilyen fém anyag, mivel azok az eljárás során elmozdulhatnak.
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK