A kínai orvoslás gyógyhatása mélyebb összefüggéseken alapul: minden lény és dolog a belső hangját követi. A kínaiak ezt „tao”-nak nevezik. A tao „utat” jelent. Ha az utunkon maradunk, és követjük a belső hangunkat, akkor nincs helyes és helytelen, nincs jó és rossz. A tao azt jelenti, hogy magunknak kell kitalálnunk, milyen a természetünk, és mi tesz jót nekünk. Ez mindenki számára mást és mást jelenthet. Olyan mértékben leszünk egyre egészségesebbek, ahogy felismerjük, kik vagyunk. Zavar és betegség ott keletkezik, ahol a dolgok nem követik a taójukat.
A jin és a jang az „utak tanában”, a taoizmusban, nagyon fontos fogalmak. Nyugaton is ma már mindenki ismeri a híres jelet, melyben a világos (jang) és a sötét (jin) egy körben egymásba fordulnak-fonódnak. A sötét terület közepén van egy világos pont: itt keletkezik a sötétség közepén újra a fény, úgy, ahogy a téli napforduló után ismét világosabb napok jönnek. Ugyanígy a világosság közepén újra létrejön a sötétség. Minden változik. Semmi sem rögzül.
Ezzel már el is mondtuk a legfontosabbat. De mi köze ennek a gyógyításhoz? Bizony sok köze van ahhoz, ahogy a kínaiak a világegyetemet elképzelik – és hát maga az ember is egy apró univerzum! Az egészség egyfajta folytonos egyensúly. Aki megérti, hogyan alakul át minden újra és újra egymásba, annak kínai szemszögből máris megvan a legbiztosabb alapja, hogy megértse az életet: a tudás, hogy semmi sem marad úgy, ahogy van, és hogy a dolgok egymásba fonódnak. Ez a felismerés, hogy semmi sem csupán fehér vagy fekete, és hogy ezért mi sem lehetünk soha tökéletesek. És, aki ilyen módon megérti az életet, azt is megérti, mit jelent az egészség és a gyógyulás.
A jin és a jang nem egyszerűen ellentétes szavak. A jin és a jang mindig együtt fordul elő, úgy, ahogy a pozitív és a negatív pólus az elektromosságban: ha elválasztjuk őket, nincs áram. Ha a jin és a jang nem kapcsolódnak egymáshoz, semmi sem létezik többé. Csak a jin és a jang kölcsönhatásával keletkezhetett az egész világegyetem. A jin és a jang követik egymást, és át is mennek egymásba. Ami felemelkedett, annak vissza kell süllyednie. Ha a víz gőzként az égbe emelkedik, akkor az jang. Ha eső formájában visszahull, az a jin. Ha víz bekerül a földbe: jin. Ha a forrás előtör a földből, ez a jang.
A jin és a jang közti átmenet folytonos. A nappal (jang) és az éjszaka (jin) között végtelenül sok fokozata van az alkonyatnak, a szürkületnek, melyek az évszaktól és az időjárási viszonyoktól függően állandóan változnak. Ugyanígy például sok köztes állapot van az alvás és az ébrenlét között, ilyen a bóbiskolás, a kimerültség, a pillanatnyi szendergés, az álmodozás – vagy olykor az alvajárás.
A szélsőséges jin jangba megy át; a szélsőséges jang átfordul jinbe. Érezzük, ha intenzív fizikai tevékenység (jang) után éjjel különösen mélyen alszunk (jin). Azt is érezzük, ha a nagy öröm és erőkifejtés (jang) időszaka után a híres „fekete lyukba” (jin) zuhanunk. Vagy ha az intenzíven átélt „gyászos hangulat” (jin) időszaka után hirtelen új energiát (jang) nyerünk. A keserves kétségbeesés idején a jin és a jang ismerete igazi vigasz lehet. Valamikor egyszerűen már nem süllyedünk tovább. Ahogy a mondás tartja: „Amikor az éjszaka a legmélyebb, akkor van a nappal a legközelebb.”
Ha a tao szerint élünk, a jin és a jang állandóan változik. Közben soha nem megyünk teljesen a jinbe vagy a jangba. Így nem keletkezik túl nagy egyensúlytalanság: amikor a has éppen aktív, a szellem inkább pihen – és fordítva. Ezért is mondják: „Teli hassal nem lehet tanulni.” Minden egyes szerv, minden egyes sejt ilyenkor a saját jin-jang ritmusát követi. A szívnél ez a ritmus egészen gyors, a tüdőnél már egy kicsit lassabb, és a vastagbélnél kifejezetten lassú. De van még lassabb is: a méhnek egy egész hónapra van szüksége egy ciklushoz. A terhesség kereken 280 napig tart.
A leglassúbb körfolyamat természetesen maga az élet – a szüléstől, a növekedéstől a legnagyobb testi erőig tartó folyamatával, míg azután a test tömege és ereje újra lecsökken. Ezzel ellentétesen viselkedik – ideális esetben – az intuitív teljesítmény, ami gyakran a kicsi gyerekeknél és a nagyon idős embereknél a legerőteljesebb. Az utóbbiak ugyan már nem kapcsolódnak olyan stabilan a hétköznapokhoz, a gondolataik viszont sokszor az egekig szárnyalnak. Minden fogyás vagy fejlődés a jin és a jang törvénye szerint ellentétes mozgásnak felel meg.
A súlyosan beteg embereknél a legjobb kínai gyógyászoknak is igen nehéz lehet megérteni és kibogozni az egyensúly minden megbillent folyamatát. Az egyszerű zavarok azonban többnyire apró beavatkozásokkal újra megszüntethetők – és ez a könyv elsősorban erről szól. Ha a jin és a jang harmóniában vannak, kiegyensúlyozottnak és jól érezzük magunkat. Ahhoz, hogy ezt elérjük, gyakran egészen egyszerű házi szerek is elegendőek, melyeket egy távoli hegyi faluban élő kínai nagymama magától értetődően használ.
A jint a pihenés, az alvás és az úgynevezett „hideg” táplálékok – például sok gyümölcs és zöldségfajta – támogatják. Mivel az ősz és a tél, az este és az éjszaka a jinhez tartozik, azok az intézkedések, melyek a jint erősítik, ezekben az időkben a leghatásosabbak. Ősszel és télen a korai lefekvés segít, mindenképpen éjfél előtt. A meditáció is nagyon hasznos.
A jangot a mozgás (a szellemi is) és a „meleg” táplálékok, például a hús és a csípős fűszerek támogatják. A jang legjobban reggel és délelőtt, tavasszal és nyáron erősíthető, különösen, ha korán felkelünk, és rögtön valami sporttevékenységbe fogunk.
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK