Mi a nassolás eredeti szerepe?
Sokan már el sem tudják képzelni a moziélményt anélkül, hogy ne legyen valami a kezük ügyében – azonban tudjuk, az „eszegetés” nemcsak este jut az eszünkbe. Gyakran már napközben is érezzük, hogy enni kellene valamit, aztán vagy visszakozunk amiatt, nehogy meghízzunk, vagy ténylegesen eszünk valamit, ami ad egy kis energiát. Hiszen éppen ez lenne a nassolás legfőbb funkciója: a vércukorszintünk feljebb tornászása a főétkezések között.
Miért olyan fontos a minőségi tápanyagok választása?
A közérzetünket, a munkateljesítményünket és a sportra való hajlandóságunkat, sőt még az alvásigényünket is meghatározza az, hogy milyen tápanyagokat juttatunk a szervezetünkbe napközben. És ha ennek egy része túl gyorsan lebomló, vagy a szervezet igényeit nem kielégítő, egész nap éhesek leszünk. Ha pedig túl későn eszünk bármit is, a beleink egyszerűen nem tudnak regenerálódni úgy, ahogyan kellene. Ezt pedig a szervezetünk mellett az alvásminőségünk is bánhatja, hiszen ha puffadunk, arra nagyon gyakran fel is ébredünk.
A kalóriadús banán például hatékonyan pótolhatja az energiát, ha megéhezünk. Emellett gazdag magnéziumban és káliumban, de triptofántartalma miatt még jobb kedvre is derít minket.
A rostban gazdag zöldségek, gyümölcsök és a belőlük készült smoothiek hatása szintén megkérdőjelezhetetlen. Ha ettél már egy nagy tál finom gyümölcsöt vagy mennyei salátát, akkor már te is tudod, hogy utána szinte azonnal érzékelhető a felfrissülés.
Az olajos magvak és a belőlük készült müzlik, továbbá a reggeli szeletek pedig amellett, hogy jótékony zsírtartalmuknak köszönhetően eltelítenek, a koncentráció fenntartásában, illetve a normál vérnyomásunk és bélműködésünk biztosításában is nagy szerepet töltenek be.
Idetartoznak azonban még az olyan természetes fehérjeforrások is, mint a fehérjeturmix, a zabpehely vagy éppen a görög joghurt. Mivel nyáron kiemelten fontos pótolnunk a nagy mennyiségben elvesztett fehérjéket, ezért a joghurtok vagy a fehérjeturmixok és a lassan lebomló, rostban gazdag magvak és nassolnivalók igen jó szolgálatot tehetnek nekünk.
Tudtad?
● A szervezetünk 20%-a aminosavakból áll, amelyek nélkül végbe sem mehet szervezetünkben a fehérjeszintézis. Az aminosavak segítenek abban, hogy életfolyamataink és izmaink fennakadások nélkül, megfelelően működhessenek. Ezek egy részét testünk is képes előállítani, ám vannak, amelyeket táplálkozás útján muszáj magunknak bevinni. Ilyen aminosav például a hisztidin, a triptofán, a valin és a leucin is. Mindezek pótlásában lehetnek nagy segítségünkre a táplálékkiegészítők, amelyeket akár vízben feloldva is fogyaszthatunk, és a legfontosabb aminosavakat is pótolják.
Mire figyelj oda a mindennapokban?
Bármilyen nasit is választasz, egyik előbb felsorolt étel vagy tápanyag sem pótolja a teljes értékű, napi háromszori étkezést. A nagy mennyiségű szénhidrátfogyasztás - amit sokan csokikkal, cukrokkal vagy fehérlisztből készült pékárukkal érnek el - pedig ugyan gyorsan megdobhatja a vércukorszintedet, de ennek ára van. Hiszen amilyen hirtelen energiát adnak, ugyanolyan gyorsan el is múlik a hatásuk. A gyakori vércukorszint ingadozás pedig egyáltalán nem tesz jót a szervezetnek.
Ha napközben is szívesen harapnál valamit úgy, hogy egészséges is maradj, akkor a recept a következőkben foglalható össze: egyél napi háromszor minőségi tápanyagokban gazdag fogásokat, és legalább egy séta erejéig mozgasd meg minden nap a testedet, hogy jobban hasznosuljanak a tápanyagok. A köztes időkben pedig válogass a fentebb felsorolt, energiában és fehérjében vagy éppen rostban gazdag finomságok közül. Ha tippjeinket megfogadod, már minden adott lesz ahhoz, hogy egész nap csúcsformában pöröghess. Kellemes nassolást!
OLVASS TOVÁBB!
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK