Az olyan neurológiai betegségeket, mint a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór vagy a stroke általában az időskor betegségének tekintik. Bizonyos esetekben azonban sokkal fiatalabb emberek is érintettek lehetnek. A megelőző intézkedések ezért még fontosabbak. A FUNKE Tageszeitungen „Agydokik” című sorozatában a Német Agy Alapítvány öt szakértője ismerteti a neurológia legújabb eredményeit.
Az első részben az orvosok elárulják, hogyan védekezhetünk az olyan betegségek ellen, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, a stroke, a fájdalom vagy a funkcionális zavarok. Azt is elmagyarázzák, hogy ők személy szerint milyen intézkedéseket tesznek.
Prof. Dr. Götz Thomalla, a Hamburg-Eppendorfi Egyetemi Orvosi Központ (UKE) neurológiai osztályának vezetője: „A stroke drámai, életveszélyes esemény. Orvosként az ember természetesen azon gondolkodik, hogyan lehet megelőzni. A klasszikus kockázati tényezők közé tartozik minden, ami károsítja az ereket: a dohányzás, az elhízás és a mozgáshiány. Ezért járok rendszeresen kocogni és nem dohányzom. De vannak olyan betegségek is, amelyek károsítják az ereket. Ezek közé tartozik a cukorbetegség és a magas vérnyomás.
Ez utóbbi minden harmadik embert érint Németországban. Számomra ezért fontos megelőző intézkedés, hogy évente ellenőriztessem a vércukor- és vérnyomásszintemet. Ha ezek nincsenek rendben, ami nálam eddig nem történt meg, a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás gyógyszeres kezelése fontos védelmet jelent a stroke ellen.”
Prof. Dr. Kathrin Reetz, az RWTH Aacheni Egyetemi Kórház neurológiai vezető főorvosa: „Minden hétvégén megpróbálok kocogni. Ezt az időt tudatosan a mentális és fizikai egészségemre fordítom. Az alvás és a táplálkozás mellett a rendszeres testmozgás valószínűleg az egyik legerősebb tényező az egészséges öregedés és a demencia kialakulásának megelőzése szempontjából. Erről számos tanulmány született.
Emellett a szellemileg kihívást jelentő hobbi vagy önkéntes munka megelőzi a feledékenységet. A Német Agy Alapítványnál végzett munkám nemcsak szórakozás, hanem aktív demencia-megelőzés is. Ezt mindenkinek ajánlom! A társas kapcsolatok aktívan tartják az elménket és kihívást jelentenek, hiszen rendszeresen másokkal kell foglalkoznunk, és különböző problémákra kell reagálnunk.”
Prof. Dr. Christian Maihöfner, a fürthi kórház neurológiai klinikájának vezetője: „Az én tippem a fájdalom megelőzésére az, hogy lehetőleg teljesen kerüljük a fájdalomcsillapítókat. Ez abszurdan hangzik, de sokan nem veszik észre: a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók rendszeres használata krónikus fájdalomhoz vezethet. Az ilyen fejfájást gyógyszer-túlhasználati fejfájásnak nevezik.
A stressz okozta fejfájás esetén egy séta a friss levegőn vagy néhány relaxációs gyakorlat gyakran ugyanolyan hatékony, mint a tabletta. Akinek gyakori fájdalmai vannak, mindig forduljon neurológushoz. Általános szabályként pedig a rendszeres testmozgás megelőzi a fájdalmat. Ezért igyekszem minden nap növelni a lépésszámomat, és szabadidőmben rendszeresen túrázni járok.”
Prof. Dr. Daniela Berg, a kieli Schleswig-Holstein Egyetemi Orvosi Központ neurológiai osztályának vezetője: „Az Alzheimer-kórhoz hasonlóan a Parkinson-kór esetében is fontos megelőző intézkedések az elegendő testmozgás és az egészséges táplálkozás. Néhány kivételtől eltekintve kerékpárral járok a klinikára.
Ez rendszeres testmozgást és friss levegőt biztosít, teljesen természetes módon. Ráadásul a kerékpározás nem szennyezi a környezetet, ami elvileg szintén megelőző intézkedés. A legújabb tanulmányok szerint a környezeti tényezők is befolyásolják a Parkinson-kór kockázatát - beleértve a részecskeszennyezést és a környezeti mérgeket, például a növényvédő szereket.
Ha lehet, igyekszem olyan biotermékeket fogyasztani, amelyeket növényvédő szerek, tartósítószerek és mesterséges színezékek használata nélkül állítanak elő. Ha elkerülhető, kerülni kell a gyorséttermi -vagy készételeket is, amelyek szintén sok adalékanyagot tartalmaznak.”
Prof. Dr. Frank Erbguth, a Német Agy Alapítvány elnöke: „A funkcionális neurológiai rendellenességek olyan panaszok, amelyeknek nem lehet a fizikai okát megtalálni. Ebben segíthet a „reziliencia” - a válságokhoz és a stresszhez való alkalmazkodási képesség. Ehhez nemcsak fizikailag aktív életmódra van szükség, hanem mentális és szociális stabilitásra is van szükség.
Ezért szeretek a családommal és a barátaimmal társasági életet élni. Keresem a szellemi stimulációt, szívesen járok múzeumokba, művészeti kiállításokra és koncertekre, bevallottan mozirajongó vagyok, és különösen boldog vagyok, ha egy beszélgetés során megoszthatom a film iránti lelkesedésemet. Neurológusként és pszichológusként a valódi társas kapcsolatok az egészséges idegek és az egészséges agy alapját jelentik - és ezt az alapot ápolni kell.
Úgy gondolom, ez fontos megelőző üzenet egy olyan időszakban, amikor egyre több ember válik magányossá - annak ellenére, hogy több száz követőjük van a közösségi médiában”
OLVASS TOVÁBB!
Csendes kiégés - hogyan ismerjük fel?
A szindróma hosszú ideig rejtve maradhat, és gyakran észrevétlen marad, amíg túl késő nem lesz. A jeleket nem szabad figyelmen kívül h...
LELKIPATIKA6 jele annak, hogy egy elhunyt személy szelleme kommunikálni próbál veled - Figyelj a jelzésekre!
Amikor valaki meghal, sok minden történhet vele. Sokszor képes visszatérni a Földre, anélkül, hogy fizikai formát öltene. Mindennek reng...
LELKIPATIKA7 lépés, hogy a Vonzás Törvénye szerint tudd kontrollálni az életedet
Sokan hajlamosan csupán abban gondolkodni, hogy kisebb célokat tűzzenek ki maguk elé. Fogyás, egészséges táplálkozás vagy a dohányzás...
8 jel, hogy mérgező Édesanya nevelt fel – Hány jelet fedezel fel a saját életedben?
Az édesanya nemcsak az, aki 9 hónapig hordozza a gyermekét a szíve alatt és megszüli. Az anyát a szeretet, a ragaszkodás, az erő, a tür...
LELKIPATIKA8 jel, hogy nimfomániában "szenvedsz" - Vajon káros vagy egészséges ez a szokásod?
Valahol még mindig vita témája, hogy a nimfománia, az erotománia, mindennemű szexfüggőség betegségnek számít-e vagy sem. De bizonyár...
LELKIPATIKA6 jel, amit soha ne hagyj figyelmen kívül! - Az Univerzum próbál neked segíteni!
Talán észrevetted már, hogy amikor megszenvedted az élet viszontagságait, szembe néztél egy akadállyal, vagy nehéz döntés előtt ált...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK