Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
LELKIPATIKA

Félsz a visszautasítástól?

Szerző:
Szabó Anna
A félénkség okozta kellemetlenséget mindenki átélte már. Van, akinek az okoz gondot, hogy beilleszkedjen egy új társaságba, van, akinek akkor szorul össze a torka, ha mások előtt kell beszélnie. A probléma egy tőről fakad.

A pszichológusok szerint az emberi viselkedés olyan szempont alapján is mérhető, hogy ki mennyire keresi, illetve kerüli az új ingereket. Akik folyton kihívásokat keresnek, azokat a jutalom és elismerés utáni vágy hajtja, akik pedig kerülik az ingerkereket és biztonságra törekednek, az hajtja, hogy elkerüljék a büntetést.



Önértékelési problémák

A félénk emberek általában attól félnek, hogy társaságban kinevetik, vagy visszautasítják őket, illetve rossz véleménnyel lesznek róluk. A félelmük abból fakad, hogy értéktelennek tartják magukat, és azt hiszik, mások is ugyanezt gondolják róluk. Minél több negatív tapasztalat éri őket, annál jobban visszahúzódnak. Ha te is a félénkek táborát erősíted, nem lesz könnyű megszabadulnod ettől a tulajdonságtól, de fokozatosan erősítheted az önbizalmadat, és ha nem is egy csapásra, de szép lassan törölheted az önmagadról kialakított negatív hiedelmeidet. A félénkségnek egyébként jó oldala is van, félénk emberek ugyanis általában alaposak, lelkiismeretesek, óvatosak és együtt érzők. Kapcsolataikban pedig figyelmesebbek, elnézőbbek és odaadóbbak magabiztos társaiknál. A félénkség akkor jelent problémát, ha mindennapi élethelyzeteidet negatívan befolyásolja.


Tippek félénkeknek

1. Reális önkép

Számolj le azzal a rögeszméddel, hogy te kevesebbet érsz bárkinél. Ez nem igaz! Lehet, hogy valaki jobban keres nálad, vagy előnyösebb külsővel rendelkezik, mint te, de biztos lehetsz abban, hogy léteznek olyan képességek, vagy személyiségvonások, melyekben te vagy erősebb. Lehet, hogy remekül főzöl, vagy jó a kézügyességed, netán jó a szervezőképességed, míg az általad többre értékelt személy nem rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal. Önbizalom erősítőként írd össze magadnak, hogy milyen képességekkel rendelkezel, mire vagy büszke. Ha rád tör a kisebbségi érzés, gondolj ezekre.



2. Ne szégyelld!

A félénkség leküzdésének első lépése, hogy elfogadod ezt a tulajdonságot a személyiséged részeként. Ha másmilyennek akarsz tűnni, a viselkedésed mesterkélt lesz. Ne hibáztasd magad. Ha képes leszel elfogadni az ebből fakadó esetleges hátrányokat, máris léptél egyet előre a probléma megoldása felé. Ne éld meg negatívan, hogy nem akarsz a társaság központja lenni, keress inkább mélyebb kapcsolatokat, és olyan programokon vegyél részt, ahol jól érzed magad. Ha magadra akarsz erőltetni bármit, lehet, hogy sikerrel jársz, de nem fog belső elégedettség érzésével párosulni. A félénk embernek szüksége van arra, hogy otthonosan mozogjon az adott körülmények, és az őt körülvevő emberek között. A félénkség nem azonos a szociális fóbiával, ők ugyanis szoronganak a társasági helyzetektől, míg a félénkeknek csupán időre van szükségük a feloldódáshoz.



3. Kutyaharapás szőrével

Gondoltad volna, hogy például, a színjátszás hatékonyan segít a félénkség leküzdésében? Szakemberek szerint a nyilvános szereplések, mint versmondás, színjátszás az egyik legjobb orvosság a gátlásosság leküzdésére. Mert ha valaki hozzászokik ahhoz a szerepléshez, amit ’csak’ játékból ad elő, a való életben is kevésbé szorong majd a korábban nehéznek ítélt szituációkban. Akár egy nyelvtanfolyam is segíthet a félénkség leküzdésében, hiszen ott is számos szituációs játék és kommunikációs gyakorlat színesíti az órákat.



4. Kis lépésekben haladj

Félénkség ellen az is hatásos, ha beszélgetést kezdeményezel. Először persze csak azok körében, akiknek a társaságában otthonosan érzed magad. Családtagokkal és barátokkal kezd a kísérletezgetést. Mesélj nekik magadról. Apróságokat akár, hogy mi történt veled a munkahelyeden, aztán komolyabb témákat is felhozhatsz. Ne félj attól, hogy a másikat nem érdekli. Próbáld ki! Általában azzal indokolják visszahúzódásukat a félénk emberek, hogy fogalmuk sincs, mit mondjanak. Meggyőződésük, hogy a legkézenfekvőbb témákról sem képesek elcsevegni. Ennek hátterében gyakran az áll, hogy azt hiszik, muszáj jártasnak lenniük abban a témában, ami felmerül, különben lenézik őket.



5. Bele a mélyvízbe

Ha olyan szituációba kerülsz, ahol idegenekkel kell beszélgetned, és szinte semmit nem tudsz a másikról, akkor általános témákat válassz. Egy beszélgetés indítására mindig beválnak az olyan témák, mint, mit csinál a szabadidejében, merrefelé járt a világban, de az aktuális tévéműsorok és sportesemények is be szoktak jönni. Ha már túljutsz a kezdeti nehézségeken, nem csak könnyebben bukkansz közös témákra, de egyre jobban élvezni is fogod a társalgást. Ha azonban az első percben megfutamodsz, mások zárkózottnak fognak elkönyvelni. Ahhoz, hogy beilleszkedj egy új társaságba, el kell viselned az ismerkedéssel járó átmeneti kellemetlenséget.

 

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL