Ez a legnehezebb kérdés, de két tényező biztosan segít: az egyik a pozitív hozzáállás, a másik, pedig az idegrendszer egészségének megőrzése. Lássuk, hogyan érhetjük el azt, hogy pozitívan álljunk a minket érintő eseményekhez.
A stressz mindennapi életünk elkerülhetetlen része. Stresszes helyzetek vesznek körül bennünket a munkahelyünkön, otthonunkban, és teljesen mindegy, hogy mekkora felelősség van a nyakunkban. Gyakran az emberi kapcsolatok is magukban hordozzák a feszültségeket. Például a „mindenkinek meg kell felelnem komplexus számtalan gyomorgörcsöt és migrénes fejfájást okozott már. De sajnos nem ússzák meg a gyerekek és a fiatalok sem, hiszen a diákoknak állandóan iskolai feladataik miatt kell aggódniuk.
Minden csak hozzáállás kérdése
Vegyünk példának egy dzsungelt. Az emberek különbözőképpen reagálnak az áthatolhatatlannak tűnő őserdőben. Vannak olyanok, akik a menedék és a táplálék lehetőségét látják a sűrű aljnövényzetben – ők ösvényeket alakítanak ki, és csapdákat állítanak. Vannak azonban olyanok is, akiket megrémisztenek az indák útvesztői, és a különös zajok – őket egy lehetséges tragédia gondolata emészti, és hatalmába keríti a rettegés. Nyilvánvaló, hogy azoknak lesz jobb a túlélési esélyük, akik képesek a környezet adta lehetőségeket saját céljaiknak megfelelően befolyásolni.
Ez azonban nem csak az őserdőben igaz, hanem mindennapjainkban is: a világ ugyanis nem a barátunk, de nem is az ellenségünk – csak a lehetőséget adja. Te határozod meg tehát, hogy mennyire élsz jól, vagy rosszul, és hogy teljességben, vagy pedig ürességben telnek napjaid.
A megoldás kulcsa gondolatainkban rejtőzik
Nagyon nagy segítségedre lehet, ha nem a megszokott előítéleteiddel kezded meg napjaidat. Fel kell hagyni az olyan rosszkedvű reggeli mantrák ismételgetésével, mint például: „Ma megint ballábbal keltem fel”, vagy „Előre érzem, hogy pocsék napom lesz”. Pontosan ezek a mondások, és még sok más a felelős azért a fáradtságérzetért, amelyre oly sokan panaszkodnak. Tehát saját túlzó reakcióink felelősek a minket gyötrő stresszért. Szemléletváltással azonban sok minden megváltoztatható.
A pozitív gondolat tetté válik
Ha sikerül irányítani gondolataidat, és tetteidet ellenőrzésed alatt tartod, a stressznek nem lesz esélye. Lássunk egy példát:
Egy tárgyalásra kell időben odaérned. Ehhez képest úgy kezdődik a napod, hogy elalszol, kiszakad a harisnyád, és még az idő is borús, esőre áll. Hát nem ez a tökéletes reggel, az biztos. Az első reakciód biztosan az, hogy rohansz, kapkodsz, minden kiesik a kezedből. Pedig sokkal jobban tennéd, ha kezedbe fognád a telefont, és felhívnád azt, akivel találkoznod kell, hogy nagy valószínűséggel késni fogsz. Azután keress másik harisnyát, reggelizz meg nyugodtan, vedd elő az esernyődet, és mielőtt kilépnél a meleg lakásból, lélegezz mélyeket. Koncentrálj arra, hogy minél hamarabb magad mögött hagyd az egész reggeli ceremóniát, hiszen az előtted álló nap sokkal többet kínál egy balszerencsés kezdetnél.
A munkahelyi elfoglaltság, a házi munka, a pénzügyi aggodalmak, és a pároddal apróságokon folytatott viták külön-külön esetleg csak kis feszültséget okoznak – összegződve azonban kifejezetten károsak lehetnek, ha olyan sűrűn jelennek meg egymás után, hogy köztük nem marad idő a regenerálódásra.
Dióhéjban
Az ember élete az, amit gondolatai teremtenek. Csak rajtad múlik, hogy mit gondolsz.
Folytatjuk!