Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
LELKIPATIKA

(Sz)épülő emlékeink - a lelki fájdalom gyógyítása

Szerző:
Szabó Anna
A boldog vagy szomorú, ködös vagy tiszta emlékképek többet elárulnak rólunk, mint gondolnánk. És ezek – ha akarjuk, ha nem – jönnek velünk a gyermekkorból, és alaposan befolyásolják életünket.

A jó és rossz emlékek egyaránt kitörlődhetnek, vagy átalakulhatnak a későbbiekben - állítják pszichológusok. Nem az esemény intenzitása határozza meg, mi vésődik az emlékezetbe. Ezeket mindenki maga választja ki, és csatolja a veleszületett adottságokhoz. Ráadásul az emlékek mozgékonyak; az idő múlásával összekeverednek, átértékelődnek. Időnként váratlanul bukkannak elő, gyakran egy illat, íz vagy hang hatására. Mindenki érezhetett már hasonlót, amikor belepett például régi iskolájába, és az illattól ismerős érzése támadt - mintha visszament volna az időben.


A gyermekkorból származó képeket két csoportra oszthatjuk - pozitívra és negatívra


Figyeld meg, hogy a következő lista olvastán milyen saját emlékeid jönnek elő!



Fájdalmas képek

1. Magány

Ébren fekszel éjjel, hallgatod a távoli vonatokat, fényszórókat látsz végigfutni a falon. Elküldtek valahová nyaralni. Szüleiddel át kellett költözni egy másik városba, ahol senkit sem ismertél. Kórházban fekszel. A többi gyerek kiközösít.


2. Szégyen

Nem szabad tévézned. Szobafogság. Édesanyád azt mondja: várj, amíg apád hazajön. Kiszolgáltatottnak érzed magad - a szüleidnek, az óvónődnek vagy az erősebb gyerekeknek. Haragos vagy, de nem tudod megvédeni magad. Családi ünnepségen megszégyenítenek.


3. Veszteség

Madarad megszökött a kalitkából. Elpusztult a hörcsögöd. Elvették a labdádat. Eldugták valamidet az oviban. Meghal a nagyapád. Hiányzik valamelyik szülőd. Érzed, hogy valami nincs rendben, de téged nem avatnak be. Testvéred születik, és elveszíted a szülők figyelmét.


4. Alkalmatlanság

Azt mondjak neked: ezt te nem értheted. Mosogatásnál elejtesz egy edényt. Felmásztál egy fára, és nem tudsz lejönni. Elküldtek bevásárolni, és elveszítetted a pénzt. Vagy hazafelé összetörtél néhány tojást. Valaki azt mondja, hogy testvérednek több a sütnivalója. Mindenkinek jobban tetszik a nővéred.


5. Félelem

Az áruházban, a piacon, az utcán: hirtelen nem látod az édesanyádat. Este egyedül vagy, és a szüleid még mindig nem jöttek haza. Sötétség. Nagyobb gyerekek. Pincelépcső. A szomszéd. Tartasz Istentől, mert ő mindig mindent lát. Éjjel mindig ugyanaz a rémálom gyötör.



Boldog képek

1. Biztonság

Édesanyád magához szorít, és megvigasztal. A nagyszülőknél vagy, ahol mindent szabad. Várod a Télapót. Örülsz a húsvétnak. Megdicsérnek. Édesanyád felolvas valamit. Jó éjt-puszit kapsz. Betegen fekszel, meselemezt hallgatsz, és hagyod, hogy kényeztessenek.


2. Élénkség

Ha örülsz, egész lényed tele van boldogsággal. A titkos kerti zugok felderítésénél a kaland lazában égsz. Cirkuszban ülsz. Érzékeid frissek, valószerűek.


3. Energia

Faradhatatlanul lubickolsz a kádban. Rohansz és táncolsz. Csúszkálsz, hintázol, tombolsz, ugrálsz. Aztán elfáradsz, elalszol, és ahogy felébredsz, ismét ugyanott találod magad.


4. Időtlenség

Amikor játszol, mintha nem is ezen a világon lennél. Nem veszed észre, hogy múlik az idő. Csak pillanat van, nem létezik holnap. Rövid a nyár, neked mégis végtelennek tűnik.


5. Nyitottság

Csodálattal nézed a világot, minden érdekel. Mindenütt akad valami felfedeznivaló. Fantáziádban megelevenednek a mesék képei.



Ilyen és ehhez hasonló képek sorakoznak minden ember emlékezetében

Válassz ki közülük egyet - a legemlékezetesebbet. Milyenek a kép színei (világos, sötét)? Milyen mozdulat tartozik a képhez (táncszerű forgás, imbolygás)? Ez a kép személyiségednek szimbóluma. Tegyél melle más kepéket is - mondjuk, minden kategóriából egyet. Kezdd a negatívumokkal, azok ugyanis a leginkább meghatározók. A fájdalmas képek után tisztázhatod magadban, hogy mi mindent akarsz tudat alatt.


Példa

A „magány” címszónál látsz egy képet: egyedül állsz valaminek a peremén, és vágyakozva nézed a többieket. Célod, hogy biztonságban érezd magad, és társaid barátsággal közeledjenek hozzád. Szándékod tehát pozitív, és fogalmazd is meg pozitívan: ne úgy, hogy „nem akarok egyedül lenni” hanem így: „társakra vágyom". Ezután kapcsolj hozzá egy biztonságérzethez társított képet, és gondolatban helyezd egymásra a kettőt. Élvezd az eredményt!

Ezzel a módszerrel lelki fájdalmak szüntethetők meg, illetve alakíthatók át örömmé. Próbáld ki mindegyik „fájdalmas képpel".

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL