Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
REJTÉLY-MISZTIKA

10+1 meglepő tény karácsonyról, amit aligha tudhattál

Szerző:
Szabó Anna
A karácsony egy időben be volt tiltva. Meg különben is, állítólag Jézus nem is karácsonykor született! Hidd el, érhetnek még meglepetések, érdemes rápillantani erre a 10+1 észtveszejtően meglepő karácsonnyal kapcsolatos tényre!

Meg fogsz lepődni ezen a 10+1 karácsonnyal kapcsolatos tényen:

1. A karácsony állítólag Jézus Krisztus születését jelenti december 25-én. De a 25. decemberben a Biblia nem tesz említést erről, és a legtöbb történész valójában azt hiszi, hogy Jézus tavasszal született.

2. A december 25. valószínűleg azért került kiválasztásra, mert egybeesett a Szaturnália ősi pogány fesztivállal, amely bulizással, szerencsejátékkal és ajándékadással ünnepelte a Saturn mezőgazdasági istenét.

3. A manapság népszerű karácsonyi hagyományok gyökerei a Szaturnáliában találhatók: az örökzöld fák ágait a téli napforduló alatt emlékeztették a zöld növényekre, amelyek tavasszal növekednek és amikor a Napisten megerősíti őket.

4. Mindenki ismeri a történetet, hogy a három bölcs elment a kis Jézushoz, hogy megajándékozzák. De ez is a Saturnalia hagyományából fakadhat, hogy a papoknak rítusokat kellett felajánlaniuk az isteneknek.

5. A fagyöngy csók egy termékenységi rítusokból származik. A függő gally a férfiasság nagyon ősi szimbóluma, ezért bárki, aki annak alatt áll, jelzi, hogy kapható a szexre. Emellett a druidák azt hitték, hogy valódi afrodiziákum. Maga a fagyöngy (mistletoe) névnek még vicces jelentése is van: a rigómadarak megeszik a növény bogyóit, megemésztik a magokat, majd a kiürítésük után új növényekké nőnek. Tehát a „mistal" szó jelentése „trágya", a „tan" meg „faágat" jelent: „trágya a gallyon”. Romantikus, mi?

6. Mivel a pogány fesztiválokból született a karácsony, sokáig nem fogadták el. Valójában 1659-1681 között illegális volt mindenhol Bostonban ünnepelni a karácsonyt. Bírságot szabtak ki, ha elkaptak valakit azon kaptak, hogy ünnepel.

7. Hogy miért akasztanak ki egyesek harisnyát vagy zoknit karácsonykor? A legenda szerint egy szegény embernek volt három lánya, de nem tudta kiházasítani őket, mert nem volt hozományuk. Egy éjjel Szent Miklós ledobott egy zacskó aranyat a férfi kéményére, hogy legidősebb lánya férjhez menjen, és a zacskó a harisnyába esett, amely a tűz mellett száradt.

8. Roger Highfield A karácsony fizikája – a rénszarvasok aerodinamikájától a pulyka termodinamikájáig című könyvében árulja el azt, miért világít pirosan Rudolf orra. Valószínűleg egy légzőszervi megbetegedés és az ezzel járó parazitafertőzés okozhatta miatt lehetett különb társainál.

9. A "Jingle Bells" eredetileg Hálaadásra szánt dal volt. James Lord Pierpont "One Horse Open Sleigh" („Egylovas nyitott szánkó”) című zeneszámot írt, amelyet eredetileg az egyházának a hálaadási koncertjén adott elő. Csak később vált belőle a karácsony egyik ikonikus dalává. A Medfordi Történeti Társaság szerint a zenemű születését a városban az 1800-as évek elején tartott híres szánversenyek inspirálták.

10. Hollandiában a Sinterklaas – a holland Mikulás – nem az Északi-sarkról, hanem Spanyolországból indul a gyerekekhez. És nem kedves kis manók kísérik, hanem feketére maszkírozott fiúk és lányok, akik ha jogosnak érzik, akár el is rabolhatják a rossz kis gyermekeket, akiket csak büntetésük letöltése után visznek vissza Spanyolországba.

11. Németországban a Szentestét (Heiligabend) mágikusnak tartják, mivel az igazán tiszta szívű emberek megérthetik az állatok nyelvét, vagy nekik a karácsonyfa virágai gyümölcsöt teremnek, a hegyek pedig szétnyílnak és megmutatjkák drágaköveiket.


 

rejtély misztika történelem karácsony
Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL