Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
REJTÉLY-MISZTIKA

A loch ness-i szörny rejtélye

Szerző:
Szabó Anna
A Loch Ness-i szörny, a történelem egyik legérdekesebb rejtélye, hosszú évek óta foglalkoztatja az embereket. Ám még mindig nem tudták eldönteni, hogy létezik-e, és ha igen, akkor mi is lehet az valójában. Loch Ness az Egyesült Királyság legnagyobb édesvizű tava, kb. 40 km, és több vizet tartalmaz, mint a Brit-szigeti tavak együttvéve.

 

Loch Ness rejtélyes hely, már csak azért is, mert az évek során számos szemtanú beszámolt egy hatalmas állatról, amely a tóban él. A leírások változatosak: volt, aki hosszú, kígyószerű állatot látott, amelynek a testén púpok voltak, mások pedig hosszú nyakú, dinoszauruszra emlékeztető állatot láttak. Már 1500 évvel ezelőtt faragtak kőbe az ott lakók olyan alakokat, amik Nessie-re hasonlítanak, és jó néhány száz éve keringenek a legendák, miszerint egy szörnyeteg él a tóban. Mindenestre a legrégebbi legenda szent Kolumbáé, aki egy hegylakó életét mentette meg a szörnytől. Az persze igen is kétséget ébreszthet, hogy a Kolumba-sztorinak más verziói (ahol hatalmas vadkant, egyéb más létező fenevadakat győz le) sokkal ismertebbek. És hogy minden más történetben Nessie békés, sosem támadott még meg senkit sem.

A „mi” időnkben először 1933-ban jelentették, hogy látta valaki a szörnyet, a víz felszínén úszkálni. Akkor a szörnyetegből pillanatok alatt média-sztár lett, még Londonból is küldtek újságírókat, sőt egy cirkusz hatalmas pénzjutalmat kínált föl annak, aki élve el tudja fogni. Abban az évben még többen is látták Nessie-t, és részletesebb leírást is tudtak adni róla. 1934-ben egy R.K. Wilson nevű férfi fényképet is készített róla. Azon egy hosszúnyakú, nagy fejű teremtmény úszott a vízben. És hatvan évvel később a fénykép tényeleges készítője elárulta, hogy trükközött, miután a Daily Mail című neves újság felkérte, hogy derítsen ki mindent Nessie-ről, és hogy Wilson nevét csak azért használták föl, hogy hihetőbb legyen a dolog.


Mi hát az igazság?

A hatvanas években tudományos megfigyelő szervezetet hoztak létre, hogy kideríthessék, mi is az igazság, azóta mindenféle eszközt bevetettek: víz alatti kamerákat, szonárokat, búvárokat. Magáról a tóról rengeteg adatot gyűjtöttek, de a szörnynek még nyoma nincs. Ami persze nem jelenti azt, hogy nem is létezik…


Loch Ness, azaz a Ness-tó Észak-Skóciában van, egy tócsoport része, amely soha nem fagy be, Nagy-Britannia egyik legnagyobb tava. Akik valaha is megpillantották Nessie-t, abban megegyeznek, hogy a szörnynek két púpja van, farka, és kígyóforma feje, hatalmasra tátható, vörös szája, és szarvak, vagy antennák vannak a feje búbján. Ezek alapján akár plezioszaurusz is lehetne (bár az már régen kihalt). Ahhoz, hogy még ma is láthassunk ilyet, nem volna elég egy szörny, helyes kis kolóniának kéne léteznie, kölykökkel. Ja, és a párosodáshoz, muszáj nekik feljönni a víz felszínére, tehát sokkal gyakrabban kéne az embereknek szörnyet látniuk. A tó is kicsi ahhoz, hogy egy Nessie-családot fenntartson, ráadásul a legutolsó jégkorszakban fenékig be is fagyott.


Ami a fura, hogy a környéken olyan szörnyeket is láttak már, amik nem is a vízben éltek, ugyan hatalmasak, de inkább tevére vagy lóra hasonlítottak. Vagy lehet, hogy ez egy másik szörny?  Akik végképp nem hisznek a szörnyben, próbálják a dolgot mindenféle mással megmagyarázni. Nagyra nőtt halakkal, fénytorzulással, bugyborékokat képző földalatti vulkanikus tevékenységgel.

Lehet, hogy valami paranormális dologról van szó? Hogy Nessie nem is a tóban lakik, hanem mondjuk egy másik dimenzióban?

A Loch Ness-i szörnnyel kapcsolatos tévhitek

1. tévhit: Nessie magányosan él, csak egy van belőle


Ha a Loch Ness-i szörny létezik, akkor nem lehet egyedül. Minden fajnak szüksége van több egyedből álló populációra ahhoz, hogy fenn tudjon maradni, márpedig Nessie-t már évszázadokkal ezelőtt is látták – ilyen hosszú ideig nem maradhatott meg egyedül.

2. tévhit: Nessie a történelem előtti időktől kezdve a tóban raboskodik


A legutóbbi jégkorszak alatt egész Skóciát belepte a jég. Semmilyen nagy állat nem marad életben a jégbe fagyva több ezer éven át. Ha a szörny létezik, akkor biztosan nem így került a tóba.

3. tévhit: Nessie a tó felszíne alól megközelíthető földalatti barlangokban szokott elbújni


Soha nem találtak a tó alatt barlanglabirintust. Nemrég ki is mutatták, hogy abban a sziklában, amely a tó falait alkotja, nem is lehetséges barlangok kialakulása. Igen valószínűtlen tehát, hogy óriási barlanglabirintus létezne a tó felszíne alatt.

4. tévhit: Nessie egy dinoszaurusz (Plesiosaurus)


Ezzel csak az a probléma, hogy egy Plesiosaurusnak néhány percenként fel kellene jönnie a tó felszínére levegőt venni. Azonban a lényt nem látják eléggé gyakran ahhoz, hogy ez így legyen. Aztán ott van az az aprócska probléma is, hogy a Plesiosaurusok már évmilliókkal ezelőtt kihaltak. De ha valami csoda folytán még ma is élnek, akkor biztosan számos példány megmaradt volna, márpedig ha sok nagy testű vízi élőlény létezne, akkor már régen észrevettük volna őket.

5. tévhit: 1934-ben egy sebész készített egy tényleg meggyőző fényképet a szörnyről


Robert Wilson valóban azt állította, hogy készített egy fényképet a szörnyről 1934-ben. Ez a fénykép volt a legmeggyőzőbb az összes közül, egészen 1993-ig, amikor is kimutatták, hogy a „szörny” nem más, mint egy játék-tengeralattjáróra rögzített műanyag fej. Wilson tehát tényleg készített egy fényképet, csak éppen nem a Loch Ness-i szörnyről.


 

 

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL