Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
REJTÉLY-MISZTIKA

Elveszett világok - II. rész

Szerző:
Szabó Anna
Az őserdők sűrűjébe vesző ősi városok romjai mindig is vonzották a kalandorokat. Sok esetben a csábító cél, ami miatt a köderdőkkel borított hegyekre kapaszkodtak, ismeretlen őserdei folyókban gázoltak, nem más volt, mint az arany. Ezért keresték Eldorádót is.

 

Majdnem bizonyos, hogy Eldorádó fizikailag valóságos város volt, de nem egészen úgy, ahogyan kutatói hitték.


Eldorádó legendája


Létezik egy legenda, amely évszázadok óta megmozgatja a felfedezők és kalandorok fantáziáját. El Dorado – a valahol Dél-Amerikában rejtőző aranyváros – az 1600-as évek óta az azonnali meggazdagodás szimbóluma. Dorado spanyol jelentése „arany” vagy „aranyozott”. Tehát Eldorádó jelentése: „tiszta arany”.


A legenda szerint a Bogotá közelében lévő Guatavita-tó partján élő emberek egy különös szertartás révén ismerik fel új királyukat. Egy magányban töltött periódus után az új király egy tutajon kihajózik a Guatavita-tóra, hogy áldozatot mutasson be a tó fenekén élő hatalmas szellemnek. Mielőtt azonban útra kelne, bőrét ragacsos gyantával vonják be, és egy csövön keresztül aranyporral fújják be. A tutaj, amin El Dorado, az aranyozott ember hajózik, meg van rakva kincsekkel (arannyal, smaragdokkal, ékszerekkel, koronákkal, stb.). Egy adott jelre El Dorado beledobja az összes kincset a tó közepébe, így „adózva” a tó szellemének. Nem véletlen tehát, hogy a hosszú évek folyamán sok kalandor próbálta megtalálni a Guatavita-tó fenekén fekvő hatalmas kincseket.


El Dorado kutatása

A legenda hamarosan egy elveszett aranyváros történetével kapcsolódott össze, ahol az emberek állítólag aranyfazekakban főznek, aranytányérokból esznek, és aranykelyhekből isznak. A mesés várost, amit szintén Eldorádónak neveztek, valahol mélyen az Amazonas-medencében képzelték el. A következő évszázadok folyamán számos expedíció indult útnak a felkutatására.

1540 februárjában két spanyol konkvisztádor, Francisco de Orellana és Gonzalo Pizarro vezetett expedíciót az ecuadori Quitóból keletre. Mélyen behatoltak már az esőerdőbe, amikor a több mint négyezer spanyolból és indiánból toborzott vállalkozás kezdett kifogyni készleteiből. Több mind háromezren haltak éhen. Ekkor döntöttek úgy, hogy Orellana továbbhajózik a Napo folyón élelmet keresni, míg Pizarro, aki szerint az expedíció csődöt mondott, a többi túlélővel hazatért Quitóba. Bár Orellana nem találta meg Eldorádót, mégis hírnevet szerzett magának, mint az első európai, aki végighajózott az Amazonason.

1595-ben Sir Walter Raleigh, I. Erzsébet angol királynő kegyence 640 kilométert hajózott lefelé az Orinoco folyón. Hiába gyötörte éhség, betegség és szálltak felé mérgezett nyilak, Eldorádót nem sikerült megtalálnia – pedig kétszer is megpróbálta.

A Guatavita-tó a muiszka nép számára szent volt, az ő szertartásaikból ered El Dorado legendája.


Sangri-La és Sambhala


Sangri-La misztikus, harmóniában élő völgy. A valószínűleg csak az emberi képzeletben létező Sangri-La ősi buddhista mítoszán alapszik. A Sangri-Lához hasonlóan a Himalája bércei között, a Tárim-medence területén fekvő Sambhala Tiszta Föld, melynek minden lakója megvilágosodott. A más dimenziókban elhelyezkedő többi Tiszta Földtől eltérően Sambhalát valós, az emberek világában jelen lévő helynek mondták. Azonban csak a kifogástalanul erkölcsös karmával megáldottak érhetnek el ide. A monda szerint, ha a világot háború és kapzsiság szorongatja, Sambhala királya nagy sereggel hagyja ott hegyi védőbástyáját, hogy legyőzze a romlást és felülkerekedve a gonoszon, elhozza az Aranykort az egész Föld számára.


Sambhala meglelésének csüggesztő lelki feltételei nem riasztottak el néhány valós utazót a felkutatásától. Nicholas Roerich, orosz származású művész 1925 és 1928 között expedíciót vezetett Indián át Tibetbe, Mongóliába, végül a szibériai Altaj hegységbe. Bár hivatalosan az út célja nyelvészeti kutatás és festés volt, a csoport valójában Sambhalát akarta meglelni. Mivel Roerich hitt a vallások transzcendens egységében, utazása személyes szellemi kihívás is volt, és kísérlet arra, hogy Sambhalát egy eljövendő új kor szimbólumaként vezesse a köztudatba, ahol a békében és megvilágosodásban túlhaladjuk a vallási megosztottságot.

 

Szeretnél még több rejtélyesen eltűnt városról, birodalomról olvasni? Akkor ezt vásárold meg:

Brenda Rosen
Elveszett városok atlasza
(Kossuth Könyvkiadó)

Az Elveszett városok atlasza feleleveníti az ősi mítoszokat, és a legújabb történelmi kutatásokat nyomon követve feltárja a rég letűnt városok lakóinak életét, és megmutatja, hogy az egykor lerombolhatatlannak hitt települések pusztulása milyen tanulságokkal szolgál a ma emberének. A városokat és környezetük kapcsolatát vizsgálva rávilágít, hogyan indít el a természet egy-egy települést a fejlődés útján, és hogyan játszhat közre elpusztításukban.

Tovább a Kossuth Könyvkiadó oldalára >>>

 

 

 

 

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL