Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
REJTÉLY-MISZTIKA

Likouala rejtélyei: A Mokele-Mbembe és társai

Szerző:
Szabó Anna
A távoli, ugyanakkor egzotikus kontinens, Afrika számos rejtélyt tartogat még a tudósok és a kalandvágyó felfedezők számára. A kongói Likouala-mocsárvidékről viszonylag kevés ismerettel rendelkezünk – az ide látogató szakértők jobbára a helyi őslakók elbeszéléseire hagyatkozhatnak, ha az itteni állatvilágot szeretnék tanulmányozni.

 

Néhány pigmeus hihetetlen lényekről számol be a messzi földekről ide utazóknak: ezeket az állatokat a legtöbben a dinoszauruszokkal rokonítják. Vajon lehet-e ezen mondáknak valamilyen tudományos alapja, vagy az őslakosok történetei nem többek a fantázia termékeinél? A cikkben erre keressük a választ.

{KEPGALERIA}

 

 

 

A leírás alapján olvasóink első gondolatában minden bizonnyal a Sauropodák, a hosszú nyakú és farkú, hatalmas termetű növényevő dinoszauruszok jelennek meg. Ám azok a leginkább az elefántokéra emlékeztető, vaskos lábaikkal nem hagyhatnak karmos, többujjas lábnyomokat. Sokkal valószínűbb, hogy a mokele-mbembe egy úgynevezett Prosauropoda lehet, vagyis a Sauropodák őse. Ezek egyike az orrától a farka végéig akár hat méteresre is megnövő, mintegy 200–183 millió évvel ezelőtt élt Massospondylus. A Massospondylus maradványaira a dél-afrikai Lesotho és Zimbabwe területén bukkantak rá. Ez az ősi lény lenne tehát a mokele-mbembe? Bármilyen nagy is lehet a hasonlóság, a legújabb kutatások nem erre engednek következtetni. Főképp azért nem, mert a szóban forgó dinoszaurusz nem négy, hanem két lábon járt, s végtagjai öt ujjú mancsokban végződtek.

A Massospondylus rekonstrukciója – ehhez hasonló állat lehet a mokele-mbembe.  Kép: Stephen R. Moore

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL