Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
SZÉPSÉG

Zavaró(?) pöttyök a bőrön

Szerző:
Szabó Anna
Ahogy egyre erősebb süt a nap, úgy jelennek meg a bőrünkön az apró pöttyök, foltok. Attól függetlenül, hogy zavar vagy sem, nem árt tisztában lennünk, melyik igényel orvosi kezelést és melyik nem.


A bőrt színező, barna vagy fekete festékanyag, a melanin elsődleges funkciója az ultraibolya sugárzás elleni védelem. Öröklött adottságaink, valamint a napon való tartózkodás mértéke határozza meg a termelődő melanin mennyiségét: minél több keletkezik, annál sötétebb lesz a bőrünk. A melanin-termelő bőrsejtek (melanociták) abnormális működése pigmentációs zavarokat okoz a test valamely részén. Ennek legközismertebb példái a szeplők, a májfoltok és az anyajegyek szemölcsök.

 

Szeplője márpedig mindenkinek van

A szeplők lokalizált melaninlerakódások. Kis kerek vagy ovális formájú, sokszor alig észrevehető pigmentált foltokat képeznek. Átlagosan mintegy 30 szeplő van a bőrünkön, de van akinek csupán egytucatnyi, másoknak pedig több száz. A legtöbb szeplő általában szőkék vagy vörösek világos bőrén található.
A szeplősödési hajlam rendszerint öröklött. Napfény hatására azonban a szeplők megsokszorozódnak és sötétebbé válnak, így feltűnőbbek lesznek. A szeplősség ártalmatlan, és nem is igényel kezelést. Ha erősen szeplősek vagyunk, és nem tudunk megbékélni vele, sminkkel vagy kíméletes hatású halványító krémmel palástolhatjuk. A szeplős bőr sokszor kényes, és óvni kell a napsugárzástól, ezért ne nagyon napozzunk, és szabadban mindig használjunk fényvédő krémet.

 

Elszíneződések

A kloazmának vagy melazmának nevezett pigmentációs zavar foltokban jelentkező világosbarna elszíneződést okoz az orron és az orcákon, ritkábban a homlokon. Sötét bőrű személyeknél ezek a foltok világosabbak, mint a környező bőrfelületek. Ez az elváltozás leggyakrabban terhesség alatt lép fel, de fogamzásgátló tablettát szedő, vagy menopauzás nőknél is előfordul.

Rendszerint nincs szükség kezelésre, a föltök általában idővel elhalványulnak.
Napfény hatására hangsúlyozottabbá válhat, ezért jobb, ha messzemenőkig kerüljük a napot, vagy magas fényvédő faktorú krémet használunk. Ha a fogamzásgátló tabletta okozza, érdeklődjünk orvosunknál más készítmények, illetve a fogamzásgátlás egyéb módszerei felől.

 

A májfoltok

A májfoltok világos- vagy vörösesbarna, sima foltok a bőrön. Leggyakrabban az arcon és a nyakon, a kézfejen és a csuklón, a mellkason, a vállon és a hát felső részén alakulnak ki: olyan testfelületeken, amelyeket rendszeresen ér a napfény. Némelyik a szeplőkhöz hasonlóan apró méretű, de akár több centiméter átmérőjűek is lehetnek. Túlnyomórészt világos bőrű személyeken jelentkeznek, éspedig 55 éves kor fölött, s ezért az öregedés jelének tekintik. Ennek ellenére vannak emberek, akiknél 30 éves kor táján már elkezdődnek kirajzolódni. A májfoltok a túlzott napsugárzás következményei: az ultraibolya fény túlserkenti a bőrben levő pigmentsejteket, amelyek összeállva szabálytalan alakú, sötét elszíneződést okoznak.

 

A májfoltok kezelése

A májfoltok veszélytelenek, bár szépséghibát eredményeznek, ezért vannak, akik szívesen megszabadulnak tőlük. Ennek többféle, különböző hatásfokú módja lehetséges:

• A folyékony nitrogénnel történő fagyasztásos kezelés leválasztja a bőr felületi rétegét. Ez a beavatkozás nem mindig végezhető precízen, s így károsíthatja az egészséges bőrt, és fehér foltokat hagy rajta.

• A lézerterápia hatásos lehet, és a kezelés után nem maradnak fehér foltok sem.

• A világos színű májfoltok ellen megfelelőek a halványító készítmények.

• A retinolsav kevésbé észrevehetővé teszi a foltokat, de általában nem tünteti el teljesen azokat.

• Kémiai peeling segítségével eltávolítható a bőr felső rétege, és vele együtt a májfoltok. Akármennyire sikerül azonban megszabadulnunk tőlük, ha nem védjük bőrünket a naptól, újabbak fognak jelentkezni. Kerüljük a napozást, és ha szabadban tartózkodunk, kenjük be arcunkat és kezünket magas fényvédő faktorú krémmel.

 

Anyajegyek

Az anyajegyek sötétre színeződött pettyek a bőrön, amelyek már születésünk pillanatában jelen vannak, vagy nem sokkal utána válnak láthatóvá. Szinte mindannyiunkon van legalább egy. Nem tudjuk, mi okozza a jelenséget, és az elnevezés dacára sem támasztja alá semmi, hogy örökletes lenne.

 

Keletkezés

Két alaptípusa ismeretes az anyajegyeknek, amelyek merőben eltérő módon alakulnak ki.
• A barna vagy fekete pettyek, az úgynevezett „szépséglencsék”, a rendellenes pigmentáció következményei.
• A piros, rózsaszín vagy bíborszínű foltok, a szamóca alakú és a borvörös anyajegyek, a vérerek rendellenes eloszlásából származnak. Ezt a típust hemangiómának (érgomolynak) nevezik.

 

Kezelése

A legtöbb anyajegy ártalmatlan, semmilyen egészségkárosodással nem jár. Több közülük idővel elhalványul, akár teljesen el is tűnik, ezért nincs értelme orvoshoz szaladgálni velük, különösen gyermekkorban, amikor még az sem biztos, hogy a pigmentfoltok megmaradnak.

Egyes hemangiómák mechanikai behatásokra könnyen vérezni kezdenek, főleg az első néhány év alatt. Ha ez gyakran megtörténik, értekezzünk a kezelőorvossal az anyajegy eltávolításának lehetőségeiről. Vannak feltűnően nagy, és mindig szem előtt – arcon vagy kézen – lévő anyagjegyek, amelyek feszélyezettséget, szégyenérzetet okoznak, ezért meg akarnak szabadulni tőlük. A fentiektől eltekintve az anyajegyek kezelése pusztán kozmetikai jellegű.

A hagyományos alapozó krémeknél sűrűbb, hibajavító kozmetikai készítmények remekül megfelelnek az anyajegyek elkendőzésére. Néhány ilyen szer receptre kapható.

Tartósabb megoldásként a különféle sebészeti beavatkozások jöhetnek szóba, az anyajegy helyétől és típusától függően. Ilyen például a fagyasztás vagy a dermabrázió.

Az elterjedten alkalmazott lézeres kezelések a borvörös anyajegyek ellen a leghatékonyabbak. A kielégítő eredmény érdekében azonban több kezelésre lehet szükség, és a nagyméretű, vagy nagyon sötét jegyeket nem mindig sikerül teljesen eltüntetni. Igaz, hogy a maradványok már rendkívül könnyen álcázhatók kozmetikai szerekkel.

 

Az anyajegyek típusai

Anyajegy

Jellemzők

Megjelenés és eltűnés

„Gólyacsípés”

Sík felületű, kis vörös petty a szemhéjon, a homlokon vagy a nyakon.

Röviddel születés után feltűnik és néhány héten belül elhalványul.

Mongol kékfolt

Kékesfekete folt az ágyékon vagy a fenéken. Egyedül agy csoportosan jelentkezik.

Születéskor jelen van, főleg ázsiai és fekete bőrű babákon látható. Az első néhány év alatt eltűnhet.

Szépségpötty

Sík felületű, sötétbarna vagy kávészínű pigmentált jegy. Többnyire kicsi és ovális, de több centiméter átmérőjű is lehet.

Születéskor már jelen van, és általában meg is marad.

Szamóca alakú
anyajegy

Más típusú anyajegyeknél feltűnőbb. Zömében élénkvörös, lágy és kidomborodó. Az élet első néhány hetében sokszor gyorsan nő. Idővel fokozatosan eloszlik, kisebb, laposabb és halványabb lesz.

Röviddel születés után feltűnik, és három hónapos kor körül éri el végső méretét. A szamóca alakú anyajegyek fel ötéves korra, 90 százalékuk kilenc-tíz éves korig magától elmúlik.

Borvörös anyajegy

A legritkább, s egyben a leglátványosabb anyajegytípus. Sík vagy kissé kiemelkedő, vöröses, bíborszínű folt, rendszerint kicsi, de óriási nagy is lehet.

Születéskor vagy röviddel utána tűnik fel, és a későbbiekben sem változik.


 

Forrás:
Ricki Ostrov: A szép bőr titkai, Holló kézikönyvtár, Holló és társa Kiadó.

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL