A féltékenység egy hatásos fegyver, ami megvédi a szerelmet a közömbösségtől, közönyösségtől, attól, hogy „langyos állóvíz” legyen, és általában véve szenvedéllyel tölti meg a kapcsolatot. De tönkre is teheted vele mind a saját, mind a partnered életét.
Ki nem szenvedett soha egy nagy szerelem miatt? Ki nem volt soha féltékeny akár a családra és barátokra, vagy a kutyára, akit a szerelmünk elvitt sétálni, a párunk múltjára, az „ex”-ekre, és minden másra, ami a szerelmünk múltjához tartozott, még mielőtt mi a képbe kerültünk volna. A szerelemben a birtoklás és az egyén bizonytalansága szoros kapcsolatban áll, és az akár a világ legönzetlenebb emberét is féltékeny fúriává változtathatja.
A féltékenység mindig is a szenvedés forrása volt, és a – szenvedély intenzitásától és a féltékenység „gyógyíthatóságától” függően – fáj, de akár meg is ölhet.
Amikor féltékenységről beszélünk, az egészség és a betegség között nagyon vékony a határvonal. Az egyik oldalon azok, akik egészséges kapcsolatot tudnak kialakítani szerelmükkel, a másikon azok, akik a kapcsolatot saját érzelmi betegségük tükörképévé formálják.
A túlzott féltékenység nőket és férfiakat tesz párjuk túszává, és akár évekbe is telhet, mire az áldozat képes m
egszabadulni attól a szenvedéstől és megaláztatástól, amit ez a „rabság” okozhat. Az ilyen típusú féltékenység esetében bármilyen bizonytalanság, késés, elbambulás, vagy olyan viselkedés, amit a „zaklató” a pillanathoz vagy helyzethez nem megfelelőnek ítél, ok lehet arra, hogy mögötte hűtlenséget véljen.
Az ilyen fajta féltékenység esetében a képzelet és a valóság abszurd és bizarr mértékben összekeveredik, ami őrült rituálékat eredményezhet. Nagyon sok elmekórtani betegség létezik, amelyek egyik tünete lehet a kóros féltékenység. Ilyen betegség például a személyiségzavar is.
A „normális” féltékenység csupán egy múló érzés, amit a nyugalom és elégedettség vált fel. Így a szerelmes biztosabbnak érzi magát a másik érzéseit illetően. A beteges féltékenység esetében különböző zavaró érzések váltogatják egymást, és a fájdalom és szenvedés hálóját szövögeti. Nyugtalanság, depresszió, düh, szégyen, megalázkodás, vétség, megnövekedett szexuális vágy és bosszú: csak egy pár érzés azok közül, amik az ilyen emberek cselekedeteit irányítják.
Ilyen esetekben sokszor előfordul fizikai bántalmazás is, aminek következményeit az áldozatok megpróbálják elrejteni. Nagyon nehéz olyan pontos statisztikát is találni, ami megmutatja, hogy hány féltékenységből elkövetett emberölés történt, aminek hátterében a féltékenység állt.
A betegesen féltékeny emberek általában levertek, bizonytalanok, alacsony az önértékelésük, és úgy érzi, hogy nem érdemel meg egy nagy szerelmet. Ebből a viselkedésből egyedül, vagy csupán a párunk segítségével nem lehet kigyógyulni, feltétlenül orvosi segítségre van szükség, mivel a problémát nem a kapcsolat okozza, hanem a belső, érzelmi világ. A kapcsolat csak a felszínre hozza a problémát.
Sok ember szenved ettől az érzéstől, és úgy vélik, nincs igazi szerelem ilyenfajta túlzás nélkül. Kétségkívül néhány túlzás megengedett, amikor szerelemről van szó, de ne engedjük, hogy csak a túlzás maradjon és a nagy szerelem közben elmúljon.