Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
SZEX, SZERELEM

Gyógyulj szerelemmel!

Szerző:
Szabó Anna
Sokféle magyarázat rejlik a szerelem kialakulása mögött. Honnan jön ez az érzés? Miért nem tudsz enni, aludni, és kalapál olyan hevesen a szíved? Úgy érzed, mintha beteg lennél? Most megtudhatod mitől van ez!
Sokáig igen kevés információval rendelkeztünk a szerelem érzés kialakulásáért felelős kémiai anyagokkal kapcsolatban. A tudósok figyelmét sokáig elkerülte a téma, hiszen ennél sokkal hasznosabb kutatásoknak szentelték életüket. A szerelem mindig is jelen volt az emberiség életében. A monogámia, a család kialakulásához elég jelentős indok lehet a négymillió éve létező mindent elsöprő érzelem.


Mégis hogyan és miért leszünk szerelmesek?

Egyszerűen hangzik, ha azt mondjuk, a dopamin, az oxytocinkoktél és a PEA, azaz a fenil-etil-amin felelős szívünk lángolásáért.


De mi is az a dopamin?

Az energianövelő és serkentő hatású dopamin, a központi idegrendszer egyik fontos ingerületátvivő anyaga. Két legfontosabb anyagcsereterméke az adrenalin és a noradrenalin.

Nem véletlen, hogy az emberiség történetében megjelent a „mesterséges szerelem „: a drogfogyasztás is, hiszen ki ne szeretné átélni a szerelmet, úja meg újra?

A különféle drogok, amfetamin származékok (pl.: kokain, speed, extasy) ugyanis dopamint szabadítanak fel a szervezetben, így a szerelem érzés gyakorlatilag szimulálható. A bódító hatású szerek, (pl, heroin, ópium, morfium, cannabis stb) a szervezet endrofin-termelését fokozzák.


A szerelemhormon

Az oxytocin az egyik legjelentősebb méhműködést serkentő (uterotonikum) aminosavból álló fehérje, ami az agyalapi mirigyekben termelődik, és a vérkeringésbe áramlik.

A vágy kialakulását, az erotikus álmainkat főként ennek köszönhetjük. Emlékezetünket is pozitívan befolyásolja. Túlzott termelődés esetén azonban ellenkező hatást válthat ki. Ez a fontos hormon segíti hozzá a nőket a szülés megindulásához is, ez okozza azokat a bizonyos fájásokat. A vérzés csillapításához is alkalmazzák a szülés végén, hiszen segíti a méh összehúzódását. Szoptatáskor újra működésbe lép, az emlőmirigyek serkentésével.


A testi tünetek felelőse – szerelmi szubsztancia

Izzadás, remegés, heves szívdobogás, elpirulás, és az a lebegés érzet, az eufória valójában a fenil-etil-amin-nak (PEA) köszönhető. Az anfetaminok családjából származó vegyület vérnyomás emelkedést okoz.


Boldogsághormonok és a monogámia

Az öröm, a boldogság érzés kiváltó hormonja a jól ismert és sokat emlegetett endorfinok. Az ópiummal teljesen megegyező hatásokat okozó hormonok segítik a fájdalom enyhítését, mámoros, kábult állapotot idéznek elő.

A családi életforma kialakulását is ezeknek köszönhetjük. A monogámia megjelenéséhez, a partnerünkhöz való ragaszkodást, a sikerélményeket, a biztonságérzést és a nyugalmat szintén ezek az anyagok okozzák.


A szerelem sötét verem?

Bizonyos kultúrákban, így például az arab orvostudományban úgy vélték, hogy a szerelem betegség, ezért gyógyítani kell. Konkrét gyógymódokat is alkalmaztak a szerelemi kórság kezelésére.

Rhazés arab orvos és filozófus például a „Betegségek beosztásáról” című könyvében e különös betegséget a melankólia és a gutaütés részeknél ismerteti.

Sportolással, fürdéssel, ibolyaolajjal, való bedörzsöléssel, énekléssel, szép tájak szemlélésével, kellemes dallamok hallgatásával és házasságkötéssel gyógyították.

Ám nemcsak az arabok hitték, hogy a szerelem egy betegség. A szerelmi bájitalok, mágiák, és varázslatok már a nyugati kultúrában is megjelentek. A középkorban bájitalos kuruzslási eljárásokkal próbálták enyhíteni a szerelem okozta kínt.


Bájitalok

XV. Lajos király összezúzott szárított bibircses bogarak porát fogyasztotta italába keverve, vágya fokozásához.

A legelterjettebb szokás szerint állatok nemiszervéből készített keverék volt a bájitalok alapja. Gyakran használták fel a szarvak, agancsok, orrszarvúak porrá zúzott szarvát is. A legismertebb bájitalok általában gyömbérből, mandragórából kókuszpálmából, mézből és sörből készültek.

Napjainkban is sokféle recept létezik a vágyak felkorbácsolásához:

A méz, fahéj, gyümölcsök, ginszeng, gyömbér, felhasználásával könnyen keverhetünk egy jó kis vágyfokozó nektárt.

Sör, bor, pezsgő fogyasztásával is elérhetjük a kívánt izgalmi állapotot.


Gyógyítson a vágy!

Napjainkban az orvostudomány azonban megállapította, hogy a szerelem érzés következtében a szervezetben felszabaduló anyagok egyfajta védőpajzsként működnek. A vérben, a nyálkahártyában, és a testnedvekben termelődő hormonok hatására erősebbé válik immunrendszerünk. Ezért lehetséges az is, hogy a tartós stressz, a levertség, a bánat, a szerelemmel ellentétben viszont betegséget okoz. A szervezet tudja mire van szüksége. Szeresd magad, élvezd az életet, légy szerelmes és sokkal egészségesebb leszel!

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL