Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
SZEX, SZERELEM

Szex kényszerbetegen? - Rémisztő gondolatok hálójában

Szerző:
Szabó Anna
A szerelmi együttlét sokkal élvezetesebb lehet, ha ellazulunk. Azonban vannak, akiknek ez nagyon nehezen megy. Bármilyen egyszerűnek is tűnik kellemes érzésekre összpontosítani kedvesünk jelenlétében, egy kényszerbeteg számára a gondolatok irányítása nem könnyű feladat. A képzetek pedig nem mindig kellemesek.

Míg a többség számára magától értetődő, hogy olykor „kikapcsol", a kényszerbetegségben élőknek rengeteg dolog megkeserítheti az életét. Mindannyiunk számára ismerős lehet az együttlét során jelentkező izgalom, megfelelési vágy, ám ez mind természetes. A kényszeres gondolatok azonban a legtöbb esetben ennél sokkal kellemetlenebbek, az ellenük való küzdelem pedig rengeteg energiát emészt fel. Így szinte képtelenség kiélvezni az adott pillanatot. Ha Neked is hasonló problémád van, ne aggódj, nem vagy egyedül!

Mi az a kényszerbetegség?

A kényszerbetegség, más néven obcesszív-kompulzív zavar (OCD) oka lehet genetikai, illetve felléphet bizonyos traumák, daganatos betegségek vagy gyulladások hatására. Gyakran együtt jelentkezik más szorongásos betegségekkel. A lakosság körülbelül 3 százalékát érinti. A kényszerbeteg olyan gondolatok, illetve cselekvések rabja, melyek akaratán kívül állnak. Idegennek érzi őket, mégsem képes leküzdeni a szorongató érzést, hogy el kell képzelnie az adott dolgot vagy éppen meg kell fognia többször egy bizonyos tárgyat. Attól tart, hogy ha nem teszi meg, akkor valami rossz fog történni. A beteg saját maga is tisztában van állapotával és azzal, hogy felbukkanó félelmei alaptalanok, rendszerint mégsem sikerül elhessegetnie őket, bármennyire is küzd ellenük. Gyakran inkább elképzeli a kellemetlen képsorokat vagy megtesz valamit, ezzel pillanatnyi megkönnyebbülést érve el. Mivel a legtöbben szégyellik ezt az állapotot, ritkán fordulnak szakértőhöz.

Milyen problémák jelentkezhetnek az együttlét során?

A skála igen széles lehet az idegen gondolatoktól kezdve az akarat ellenére megtett cselekvésekig. Mindkettő igen kellemetlen, ám a tettek nehezebben leplezhetők partnerünk előtt. Azonban a gondolatok is megkeseríthetik a szeretkezést, hiszen a negatív képek lelombozhatják kedélyünket, elkeseredve pedig nehéz élvezni a légyottot. Ezt társunk is könnyen észreveheti, így fennáll az esély, hogy magában keresi majd a hibát, tehát őt is kétségbe ejtjük. Ha párkapcsolatban élünk érdemes lehet beszélni partnerünkkel állapotunkról és megnyugtatni, hogy nem ő tehet róla! Azonban a lehető legfontosabb, hogy próbáljunk megválni a tünetektől!

Hogyan szabaduljunk meg a kényszertől?

A kényszerbetegség leküzdésének érdekében érdemes lehet szakemberhez fordulnunk. A tüneteket szinte teljesen vissza lehet szorítani. Különböző terápiák, gyógyszerek kiválthatják a kívánt hatást, ám segíthet egy pszichológussal való beszélgetés is a lelki problémák helyretételére. Hitüknek megfelelően fordulhatunk spirituális gyógyítóhoz, ám ajánlott meghallgatni orvosi véleményt is. Vitaminokkal, gyógyhatású készítményekkel és egészséges táplálkozással szintén jelentős javulást érhetünk el. Különösen érdemes odafigyelni a B-vitamin bevitelére! Ennek hiánya ugyanis az idegrendszer működési zavarait okozhatja. Mindenekelőtt pedig legyünk erősek és maradjunk pozitívak! Próbáljuk feltárni állapotunk lelki okait és a lehető legtöbbször teret adni a vidám gondolatoknak!

Ha leküzdöttük a tüneteket, élvezhetjük a gondtalan együttlétet kedvesünkkel. Ha korábban beszéltünk vele állapotunkról és együtt lendültünk túl a problémán, akkor kapcsolatunk az eddiginél is erősebb lehet. Amennyiben egyedül vészeltük át, akkor is nagy lépést tettünk önmagunkért! Ezt partnerünk is észreveheti, és bizonyára örömmel tölti majd el, hogy kiegyensúlyozottnak lát minket.

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL