Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
SZÓRAKOZÁS

6 játék, ami biztosan kimozdítja a gyereket a monitor elől

Szerző:
Szabó Anna
A mai digitális világban nehéz rávenni a gyerekeket, hogy felálljanak a monitor elől, és inkább olyan tevékenységekbe merüljenek bele, amelyek aktívan fejlesztik a kreativitásukat és a fizikai készségeiket, például az állóképességüket vagy a mozgáskoordinációjukat. Azonban ha jól választunk játékot, ez mégis lehetséges. 

Az alábbiakban hét olyan elfoglaltságot gyűjtöttünk össze, amelyek biztosan felkeltik a gyerekek érdeklődését, és élvezetes alternatívát kínálnak a képernyő előtti gubbasztásra. 

Társasjátékok – a közös élmények öröme

A társasjátékok soha nem mennek ki a divatból és minden korosztály számára szuper időtöltést nyújtanak. A családdal vagy barátokkal töltött idő igazi kikapcsolódást nyújt a monitor előtt töltött órák után. Számos olyan társasjáték létezik, amelyek fejlesztik a gondolkodást és a stratégiai képességeket, de akár olyan egyszerű játékokkal is elüthetjük az időt, mint a Gazdálkodj okosan! vagy a Ki nevet a végén? A közös játék során erősödnek a szociális kapcsolatok és készségek, de a gyerekek megtanulhatják az együttműködés és a fair verseny fontosságát is.

Építőjáték minden formában

Az építőjáték olyan klasszikus játék, ami nemcsak a kreativitást, hanem a kézügyességet és a problémamegoldási készséget is erősíti. Legyen szó LEGO-ról, faépítőkről vagy bonyolultabb építőszettekről, a lehetőségek szinte végtelenek. Még jobb, hogy ezeket a játékokat akár egyedül, akár társaságban is élvezhetik a gyerekek, annak megfelelően, hogy mihez van kedvük. Egy nagyobb építkezés akár több órára is lekötheti őket, hiszen saját kis világot hozhatnak létre a képzeletük alapján.

Kreatív műhely, ahol szárnyal a képzelet

A gyerekek imádnak alkotni: miért ne adnánk hát nekik olyan lehetőségeket, amelyekkel nemcsak a fantáziájukat engedhetik el, de a monitortól is távol tartjuk őket? A kézműveskedés bármilyen formában nagyszerű módja ennek. Készíthetünk közösen gyöngyékszereket, papírmasé figurákat, de ha arra van affinitása a kicsinek, akkor festhetünk, vagy akár varrhatunk is. Ezek a tevékenységek nemcsak lekötik őket, hanem fejlesztik a finommotoros készségeiket és az esztétikai érzéküket is. És ki tudja? Lehet, hogy egy új szenvedélyre találnak a játék közben. 

Logikai játékok és fejtörők

Ezek kiváló eszközök arra, hogy a gyerekeket elgondolkodtassuk és mentális kihívás elé állítsuk a monitoron túli világban is. Logikai szórakozás lehet a klasszikus kirakós, a rejtvények, vagy akár a sakk. Ezeknek köszönhetően javulhat a kicsik problémamegoldó képessége, a koncentrációja és az analitikus gondolkodása is. A rejtvényekkel vagy fejtörőkkel, mint a Rubik-kocka vagy az ördöglakat, a gyerekek saját határaikat feszegethetik, miközben észrevétlenül fejlődnek. Akár egyedül, akár csoportban játszanak, ezek biztosan hosszú időre lekötik őket és izgalmas kihívásokat nyújtanak nekik.

Kincskeresés a természetben

A kincskeresés minden gyerek fantáziáját megmozgatja. Szervezzünk egy kalandos kincskereső játékot a természetben, akár a kertben, akár egy közeli parkban! Elrejthetünk kis tárgyakat vagy kártyákat, amelyek nyomra vezetik a gyerekeket, és egy kis térképpel segíthetjük őket a „kincs” megtalálásában. Ez a játék nemcsak szórakoztató, hanem fejleszti a gyerekek térbeli tájékozódási képességét, és át is mozgatja őket.

Kerti akadálypálya

Egy otthoni akadálypálya felépítése nagy élmény lehet a gyerekek számára. Akár házilag is készíthetünk egyszerű akadályokat – például gumiabroncsokból készült ugrópályát, kötéllel átfűzött kapukat vagy hulahopp karikákból álló terepeket. Az akadálypálya egyrészt fizikailag aktivizálja a gyerekeket, másrészt pedig a versenyszellemet is felébreszti bennük, miközben észrevétlenül fejlesztik egyensúlyérzéküket és ügyességüket.

Hogyan ösztönözzük őket?

Sok szülő nehezen talál megoldást arra, hogy elválassza a gyermekeit a képernyőtől. Ilyen esetben fontos, hogy vonzó alternatívát kínáljunk, ami nem csupán szórakoztató, de tartalmas és kihívásokkal teli is. A legjobb eredményeket úgy érhetjük el, ha mi magunk is részt veszünk a játékban. A közös élményekkel elvonjuk a gyerekek figyelmét a monitortól és erősítjük a családi kötelékeket is. Végül pedig az is lényeges, hogy hagyjuk a gyerekeket felfedezni. Ne irányítsuk túlzottan a játékokat, hiszen a szabad játék segít a kreatív gondolkodás fejlődésében.

gyerekjáték
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL