#1. A racionális választás elmélete: az emberek általánosságban saját önös érdekükből teszik, amit tesznek, a bűncselekmény elkövetésére vonatkozó döntés pedig a kockázatok (ideértve a lehetséges büntetés mértékét is) és a nyereség mérlegelését követően születik meg.
#2. A társadalmi dezorganizáció elmélete: a személy fizikai és társadalmi környezete alapjaiban határozzák meg a viselkedését, választásait. Ebből adódóan egy gyenge társadalmi struktúrával rendelkező környéken áltatában magasabb a bűnözési ráta. Egy ilyen környéket általában szegény iskolák, üres, romos és elcsúfított épületek, valamint magas munkanélküliség jellemez.
#3. A feszültség elmélete: a legtöbb ember hasonló törekvésekkel bír, de nem ugyanazok a lehetőségeik és képességeik. Ha a személy nem képes sikert elérni a társadalmilag elfogadott módokon, – mint például a kemény munka – akkor a könnyen lehet, hogy a bűn útjára lép.
#4. A szociális tanulás elmélete: az emberek másokkal való kapcsolataik révén szerzik a motivációt és a képességet a bűnelkövetésre, szélsőséges esetben például az áldozatból is lehet bűnös.
#5. A társadalmi kontroll elmélete: az emberek jelentős része követne el bűnt, ha a társadalomnak nem bírna az egyén felett kontrollal olyan intézményeken keresztül, mint az iskolák, a munkahelyek, a templomok, és a család.
#6. A címkézés elmélete: a hatalommal bírók döntik el, mi számít bűnnek, és ha valakit bűnözőnek bélyegeznek, gyakran azzá is válik. Ha egyszer valakit bűnösnek bélyegeztek, a társadalom megfosztja számos lehetőségtől, ez pedig további deviáns viselkedéshez vezet.
#7. Biológia, genetika és evolúció: többek között olyan összetevőket is említenek egyes kriminológusok a bűnelkövetés okaként, mint az elmebetegségek, a hibás agyi működés, az agresszív viselkedésért járó jutalmazás, sőt akár a rossz táplálkozás.
Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) adatai szerint Magyarországon az emberölési ráta 1.5, ami a szervezet alá tartozó országok 4.1-es átlagánál jóval alacsonyabb. Az átlag bűnözési statisztika azonban növekedést mutat 2013-ban az előző éves adatokhoz képest, elsősorban a vagyon és személy ellen elkövetett bűncselekmények tükrében.
(Forrás: https://www.osac.gov/pages/ContentReportDetails.aspx?cid=15321
http://www.oecdbetterlifeindex.org/countries/hungary/)
A Bűnügyek című sorozat megtörtént bűntények történeteit dolgozza fel, a hidegvérű gyilkosságok helyszínétől a bíróságok kérlelhetetlen valóságáig. A sorozat megtekinthető szeptemberben hétköznaponként 21:50-kor a CBS Reality műsorán.
OLVASS TOVÁBB!
Érkezik a Temu konkurens Amerikában, itt az Amazon Haul
Minden 20 dollár alatt lesz....
SZÓRAKOZÁSNilu27: Az új csillag a hiperautók világában
Egy új játékos lépett a hiperautók exkluzív piacára, és lenyűgöző debütálásával minden szem rá szegeződik. A Nilu27 nem csupán ...
SZÓRAKOZÁSErről a furcsa hobbiról még bizonyára nem hallottál: kik és miért szeretnek "larpolni"?
A larp, vagyis élőszereplős szerepjáték nem a közönség szórakoztatásáról szól, hanem arról, hogy magadnak teremts élményt....
Techno-buli is jár a dolgozóknak a Berlin melletti Tesla-gyárban
A Tesla gyárban technoclub is működik....
SZÓRAKOZÁSFelejtsd el a petrezselyemárulást! Lánybúcsú programok Budapesten
A lánybúcsú jó eséllyel az utolsó alkalom, amikor egy menyasszony még hajadonként, önfeledten jól érezheti magát barátnőivel. Hisze...
SZÓRAKOZÁS10 híresség, akiknek valódi nevétől sokkos állapotba kerülsz
Egy német kisváros iskolai tanára úgy döntött, hogy becenevet ad tanítványának. A becenév végül a jövő egyik sztárjának - a Scoot...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK