A kínai Nagy Fal minden idők legelképesztőbb vállalkozása, építéstechnikailag páratlan méretű alkotás. Kr. E. 220 körül, tíz év alatt készült el a hegygerincre föl-, a völgybe lekúszó több ezer kilométeres védőfal. Egyes szakaszai már korábban létesültek, a határ menti kínai törzsek és fejedelemségek építtették ezeket a döngölt földsáncokat a be-betörő barbárok elleni védekezésül. Cs’in Si Huang –ti, az első kínai császár csak a hiányzó szakaszok felépítését végezte el és kiegészíttette az őrtornyok láncolatát.
Cs’in Si Huang –ti a legsikeresebb tábornokát, Meng Tient bízta meg a feladattal. Katonákból, parasztokból, politikai elítéltekből, közbűntényesekből állították fel a munkához szükséges hatalmas tömeget. A fal sziklákon, mocsarakon, sivatagon át húzódik, az építés nagy erőfeszítést kívánt. A kőalapzatra nagy mennyiségű földet hordtak, és két oldalról támasztották meg. Az őrtornyokon éjjel-nappal fény-, illetve hangjelzésekkel rendszeres hírszolgálatot teljesítettek.
Közel háromszázezer ember építette arca verítékével, gyakran életét áldozva. Ekkora mennyiségű építőanyag és embertömeg mozgatása hihetetlen szervezőmunkát igényelt. A legenda úgy tartja: Cs’in Si Huang –ti jövendőondói azt jósolták, hogy csak úgy épülhet fel a Nagy Fal, ha egy Van nevű embert, vagy helyette tízezer másikat befalaznak. Végül is sikerült egy Van nevű embert találni, akit azonnal kivégeztek, és örökre a falba zártak. Ez talán csak legenda, de az biztos, hogy a kegyetlen munkában emberek ezrei pusztultak el, és holttestüket valóban a falakba építették be. Ezért is nevezik a Nagy Falat a világ leghosszabb temetőjének, vagy a könnyek falának.
Megfelelő számú katonával a Nagy Fal áthatolhatatlan véderőrendszert alkotott. Ahogy kevesebb támadóerőt kellett feltartóztatni, az őrszolgálat és jelzőhálózat szétzilálódott, a falat elhanyagolták. Egy nagyszabású felújítást követően jelenlegi, végleges formáját a Mind-dinasztia (1368-1644) korában nyerte el. A mai zsúfolt idegenforgalom kedvéért újabb és újabb szakaszokat hoznak rendbe.
A Nagy Fal a Po-hai öböl közelében kezdődik, és Kína északkeleti határvonalán húzódik a Góbi-sivatagirányába. A kanyargós, helyenként kettős, hármas sorban felhúzott falak hossza összesen meghaladja a 6000 kilométert.
A fal elsődleges feladata az idegen támadások feltartóztatása volt, és közben hasznos közlekedési útvonal is lett. A téglafalakkal szegélyezett út szélessége 5,5 méter. Ezen tíz gyalogos katona vonulhatott egy sorban, vagy öt lovas katona. A magassága átlagosan 9 méter, a megfigyelő őrtornyok 12 méteresek. A Nagy Fal látványa még ma is minden képzeletet felülmúl, és az évszázadok viszontagságai ellenére is megőrizte gigantikus méretét, emléket állítva a nagy korok uralkodóinak.
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK