Gutzon Borglum az elnökszobrok megformázója dinamittal, kalapáccsal és vésővel alkotta meg a demokráciát hirdető „szent helyet”. A Mount Rushmore az a hely, ahol a négy amerikai elnök18 méteres portréja van a kőfalból kivésve: George Washingtoné, Thomas Jeffersoné, Theodore Roosevelté és Abraham Lincolné. A szobrász számára az egyik legnagyobb kihívás Roosevelt szemüvegének megformálása volt.
Akik látták Alfred Hitchcock 1959-ben készült North by Northwest című filmjét, bizonyára emlékeznek arra a hátborzongató jelenetre, amikor Cary Grant és Eva Marie a portrék gigantikus méretű füle és orra között kapaszkodva menekülnek. Az emlékmű ötlete eredetileg Doane Robinsontól, az itt született történésztől származik. Szerette volna ide vonzani a turistákat, ezért elhatározta, hogy az óriási elnökszobrokkal megalkotja a „demokrácia szent helyét”.
A különc szobrász 56 éves volt, amikor a nagy műbe belefogott, és élete hátralevő részét ennek a munkának szentelte. 1927-ben fogott bele a nagy munkába. A hazafiasság és az életkedv fűtötte, de nehéz volt vele együtt dolgozni. Ettől függetlenül, vagy éppen emiatt örökösen a sajtó érdeklődésének középpontjában állt. Több figyelmet szenteltek neki, mint más művészeknek együttvéve. Furcsa munkamódszere nagy érdeklődésre tartott számot. A hatalmas fejek felületét például dinamittal robbantotta ki a sziklákból, majd vésővel és kalapáccsal faragta ki az arcokat, miközben ingatag, bizonytalan állványzatokon billegett.
A különc szobrász már az elnökszobrok előtt is hatalmas szobrok terveit forgatta a fejében. 1915-ben fel is kérték arra, hogy a Georgia Állambeli Stone hegyen készítse el Robert E. Lee hatalmas portréját. Borglum továbbfejlesztette az elképzelést, és hatalmas katonai díszszemlét akart kifaragni a sziklából. Tervei szerint 500 méter hosszan dombormű ábrázolta volna a szövetséges gyalogságot és lovasságot. A szobrász és a zsűri azonban nem tudott megegyezni, így a terv meghiúsult.
Bolgrum és a nemzeti park felügyelősége között az elnökszobrok kifaragása során is támadtak nézeteltérések. A munka többször is félbeszakadt, vagy pénzhiány, vagy a rossz időjárás miatt. Borglum hetvenévesen halt meg, ám hatalmas műve befejezetlen maradt. Fia még egy ideig folytatta a munkát, aztán az anyagi fedezet végképp kimerült. Az emlékmű csaknem egymillió dollárt emésztett föl.
A cikk A világ száz csodája című könyv alapján készült.
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK