Praha, azaz küszöb
Prága (Praha) - a Cseh Köztársaság fővárosa a Moldva (Vltava) két partján terül el. Lakosainak száma 1.2 millió fölött van. Már a bronzkor óta lakott terület. Az első itt élő, név szerint ismert néptörzsről, a kelta eredetű bójokról kapta Csehország a Bohémia nevet. A később letelepedett szláv törzsek a Moldva két partján várépítésbe fogtak. Az idők folyamán a két vár, a Hradzsin és a Vysehrad között forgalmas kereskedő város - az Óváros - alakult ki.
Prága az 1200-as években a térség egyik leggazdagabb, legfejlettebb települése lett. Nagyon sok temploma, ötvennél több kőháza és egy kőhídja volt. Az ország fénykora II. Premysl Ottokár uralkodásának idejére esett, amikor a cseh király hatalma egészen az Adriai-tengerig ért. Már a Luxemburgok uralma idején, a 14. század közepén alapították a prágai Újvárost. I. Károly (IV. Károlyként német római császár) egyetemet létesített, és felépíttette az árvízben elpusztult Judit híd helyébe a Károly hidat.
A huszita háborúk után a 16-17. század fordulóján Rudolf császár alatt Prága második virágkorát élte. A 18. században egyesítették az addig független városokat: a Hradzsint, a Kisoldalt, az Óvárost, az Újvárost, valamint a Gettót, a mostani Józsefvárost. Prága az 1918. október 28-án kikiáltott Csehszlovák Köztársaságnak és az 1948 februárjában megalakult Csehszlovák Népköztársaságnak is fővárosa lett. Csehszlovákia kettéválása óta a Cseh Köztársaság fővárosa.
Kezdd a sétát a Vencel téren!
Prága központja lényegében egy nagyon széles utca szállodák, éttermek, üzletek, szórakozóhelyek, büfék és falatozók tucatjaival.
A prágai kolbász nagyon zaftos és kimondottan ízletes. Ne lepődj meg, hogy a mustár kevésbé csípős, mint a magyar. Öblítsd le a finomságokat sörrel.
A tér végén fordulj jobbra és a Na Prikopén menj el a Lőportoronyig.
Lőportorony
Az ötszáz éves épületen a cseh történelem hősei és cseh címerek láthatók. A hiedelem szerint, ha egy szűz átmegy alatta, leesik egy tégladarab.
Indulj el az Ovocny trh (gyümölcspiac) nevezetű térre. Jobb oldalon a Károly Egyetem ősi épülete emelkedik. Baloldalon látható a Rendi Színház, ahol 1787-ben tartották Mozart Don Jüanjának ősbemutatóját.
Ha elindulsz a Zeleznán felfelé, két perc alatt eléred Prága szívét, az Óvárosi teret (Staromestské namestí).
Orloj
Prága leghíresebb nevezetessége a Városháza. Tornyán látható a zenélő óramű, az Orloj. Minden egész órában kinyílik két kis ablaka, és a csontváz harangkongatására megkezdődik a bábjáték. Kisétál a 12 apostol, majd a felettük álló aranykakas kukorékol egyet. Az Orloj a Nap és a Hold járását, az időt, a hónapokat és a napokat is mutatja. Egy monda szerint az óraremek készítőjétől más városok is szerettek volna hasonló szerkezetet rendelni. Mivel a prágai elöljáróság attól félt, hogy készítője elcsábul, gyorsan megvakították. A mester nem hagyta annyiban a dolgot. Mielőtt meghalt, az Orlojhoz vezettette magát, belenyúlt a szerkezetbe, és azt egyetlen mozdulattal elrontotta.
Ha megcsodáltad a Tyn-templomot is, a Karlova utcán juthatsz el a Károly hídhoz. Menet közben ugorj be egy sörre a Husova utcai Aranytigrishez címzett vendéglőbe. Ez volt Bohumil Hrabal, a híres cseh író törzshelye, ahol tárgyak őrzik emlékét a kedvenc asztalán.
Károly híd
A Moldván átívelő 600 éves kőhídon haladtak keresztül rendszeresen a koronázási menetek.
Barokk szobordíszeiről az a hiedelem terjedt el, hogy éjszaka lejönnek a talapzatukról és elvegyülnek az emberek között. Az egyik a híres Nepomuki Szent Jánost ábrázolja. A legenda szerint a főpapot azért ölték a Moldvába, mert mint a királyné gyóntatója, nem volt hajlandó elárulni az uralkodónak felesége rábízott titkát.
A hídon elintézheted az ajándékvásárlást. Képeket, Prágára jellemző bábokat, bizsukat kínálnak a kézművesek és a kereskedők.
Ebéd
Ha a híd túloldalán a kis oldali kettős hídtorony előtt jobbra fordulsz, a Kampa-szigetre jutsz. Térj be a kisvendéglők valamelyikébe, és kóstold meg a pacallevest vagy a chlupaty knédliket, a darált tepertővel töltött hagymás zsírba forgatott gombócot. Ha viszont még nem vagy éhes, fordulj vissza a híd végétől, és sétálj a belvárostól észak felé a Józsefvárosba.
Józsefváros
A középkorban Európa egyik legnagyobb zsidó települése volt. Temetője egyedülálló a világon. Itt temették el azt a rabbit, aki agyagból elkészítette a Gólemet, azt az óriást, „aki" varázsszóra életre kelt, és minden munkát elvégzett. Amikor a Gólem egyszer megbokrosodott, és törni-zúzni kezdett, a rabbi kivette szájából a varázsigét tartalmazó cédulát, és az agyagkolosszus összeomlott.
A Károly híd után folytasd a sétát az óvárosi oldalon.
Vacsora
Ballagj dél felé a Moldva partján. Ha fáradt vagy, ülj le a rakparton fél órára. A Nemzeti Színháznál fordulj balra, és célozd meg a Vencel teret. Két kiváló étterem is útba esik. Az egyik az U medvídky (Medvebocsokhoz) a Na Perstyne utcában, a másik pedig az U dvou kocek (Két macskához) a Uhelny trh 10. alatt. A bocsok valamivel olcsóbbak a cicáknál. Aperitifnek kérj Becherovkát, rendelj knédlit, és a változatosság kedvéért igyál igazi cseh bort.
Reggeli
Vasárnapra már csak a Hradzsin, azaz a vár marad. Ma is a köztársasági elnök székhelye. A 22-es villamossal menj a Pohoreleci megállóig. Indulj a Loretó tér (Loretánské námestí) irányába. Ha még nem reggeliztél, a Pohorelec utcán több kioszkot találsz, ahol friss péksüteményt, kávét fogyaszthatsz. Lakj jól, mert a várban a lelkiismeretesen nézelődő turista akár négy órát is eltölthet.
Hradzsin
A szó a prágai várat jelöli, amely a várnegyed - csehül Hradcsani - része. Még mielőtt a várba érkeznél, nézd meg a Loretói Szűz Mária-templomot. A vár bejáratánál válts jegyet, mert néhány épület, illetve épületrész csak úgy látogatható.
Szent Vitus
A székesegyházat semmi esetre se hagyd ki. Prága legnagyobb temploma, a római katolikus érsek főtemploma. Több mint négyszáz évig építették, csak 1929-ben sikerült befejezni. Déli tornyából csodás kilátás nyílik Prágára. Szent Vencel kápolnájában található Vencelnek, a csehek nemzeti szentjének sírja és szobra. A falakat itt féldrágakövek - jáspis, achát, ametiszt, smaragd - és aranylemezek díszítik. A kápolna alatt található a koronázási kincsek kamrája, ahol a cseh koronázási ékszereket őrzik (sajnos, nem tekinthetők meg). Legértékesebb Szent Vencel koronája. A korona értékét több mint egymillió amerikai dollár¬ra becsülik.
Régi Királyi Palota
A vár másik fő látványossága. Ulászló termében lovagi tornákat is tartottak, ezért ide a baloldali bejáraton lovakkal is bejöhettek a vitézek. Ezen a kapun keresztül juthatsz a György térre (Jirské námestí), ahol a Szent György-bazilika, a váregyüttes legrégebbi épségben megmaradt épülete magasodik. Mellette a György utcából az Arany¬utcácskába (Zlatá ulicka) juthatsz.
Arany utcácska
A 16. században épült parányi házacskáknak is megvan a saját legendájuk. Állítólag II. Rudolf császár aranycsináló alkimistái lakták az épületeket. Valójában a vár szolgáló népeinek otthonai voltak, igaz, éltek közöttük aranyverő mesterek is.
Búcsúebéd
A kiadós várbeli sétában nyilván megéhezel. Itt az idő, hogy megebédelj. Térj be rögtön a vár alatt az U kocoura (A kandúrhoz) vendéglőbe. Ebéd után bóklássz a vár alatti kertekben, vagy üldögélj a padokon. Ha még bírod, sétálj le a várnegyedből a Kisoldalra. Főterén a Szent Miklós-templom, nem messze tőle a na Ujezde étterem. Ha nem mentél be az U Kocourába, itt is megebédelhetsz. Ha jóllaktál, ülj fel a fogaskerekűre, amely a Petrin hegyi kilátóhoz visz. Érdekessége, hogy a párizsi Eiffel torony mintájára épült.
Knédli, pivo, houska
A prágai konyha annak való, aki szereti az egykori Osztrák- Magyar monarchiában népszerű ízeket, és fütyül a koleszterinszintjére. Az ottani ízek közel állnak a magyar ízlésvilághoz.
Előételnek rendelj halat, finom szardíniát, halpástétomot, heringet vagy ráksalátát. A levesek közül próbáld ki a gombás krumplilevest, a fokhagymalevest (csesznecska) vagy a pacallevest. Utóbbit nem paprikával, hanem majoránnával ízesítik.
A fő fogáshoz feltétlenül knédlit kérj. A hosszúkás, szeletelt gombócok mellé sertés-, marhavagy libahús dukál. Két-három szelet knédli bélszínnel, fehér vadas szósszal (torma van benne sárgarépa helyett), áfonyával ízesítve a legkényesebbek igényét is kielégíti.
Az ételeket természetesen a nemzeti itallal, sörrel - pivóval - illik leöblíteni. Lehetőleg ne palackozottat kérj. Ha mégis, csak olyat, amelyiknek rövid a szavatossági ideje. Minél tovább eláll ugyanis, annál kevésbé jó az íze. A tartósítószer, a pasztörizálás megöli a benne található élesztőgombákat.
Az Aranyvárosban igazán nem gond sörözőt találni. A legismertebb az U Fleku, nem messze a Károly tértől. Ma újra a régi tulajdonos családjának kezében van. Saját serfőzdéjében készül a 14 fokos barna sör, amitől a kevésbé edzettek könnyen berúghatnak. Ebben a sörözőben Monarchia korabeli egyenruhás zenészek szórakoztatják a vendégeket. Az U Kalicha (Kehelyhez) vendéglőt
Jaroslav Hasek tette világhírűvé a Svejkkel.
A sör felszolgálása eltér a nálunk megszokottól
Ha valaki pivót rendel, azonnal fél literes korsóval hoznak ki. A kisebb adagot külön kell kérni. Az átlagvendégnek 5-6 korsónyi a kapacitása. A rekorder 30 korsó fölött jár. Kiürült pohár láttán a pincér kérés nélkül azonnal másikat tesz az asztalra.
Prágában ki kell próbálni a borokat is
A vörös és a fehér egyaránt kiváló. Meglepően finom az Olomouc mellett készített eredeti cseh whisky. A fenyőpálinkát, azaz a borovicskát, a gabonapálinkát a Sztororezsnát sem szabad kihagyni. A Becherovka pedig az a cseheknek, ami a magyaroknak az Unicum.
Isteni péksütemények
A kis pénzű turisták kiflin, zsemlén, kalácson is elélhetnek egy-két napig. A cseh péksütemények sokáig megőrzik frissességüket, mert vajjal készülnek, így hosszú ideig omlósak maradnak. A houskát, a mákos vagy sós változatban készülő zsemlét kóstold meg.
Vigyázz, amikor közlekedsz
Az autóvezetők nem kimondottan előzékenyek a gyalogosokkal. Ha kocsival mész, készülj fel arra, hogy a belvárosban nem lehet autóval közlekedni. Prága utcái meglehetősen kacskaringósak. Vigyél magaddal térképet!
Szuvenír Prágából
Jellegzetesen cseh emlék a gránátékszer és a kristályáru. A vörös féldrágakőből készült bizsuk tömege kelleti magát a boltokban. A Bohémia kristállyal akár férfinak, akár nőnek örömet szerezhetsz.
OLVASS TOVÁBB!
Gazdaságos és biztonságos közlekedés egész évben, éves autópálya matricával
A közlekedés során mindenki számára alapvető igény a biztonság, melyre a jó minőségű utak megfelelő mennyisége önmagában is garan...
UTAZÁSUtazási kézikönyv azoknak, akik nem akarnak hibázni
Az utazás -legyen szó első kalandról vagy sokadik útról- mindig rejthet meglepetéseket, sőt megpróbáltatásokat is....
UTAZÁSDesignjurta a Cserhát szívében – Ezt látnod kell!
Ha Magyarország rejtett kincsei között böngészel, Farkaskútvölgy kihagyhatatlan célpont. Ez a festői völgy nemcsak a természet szerelm...
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK