A falu területén már a római korban, a Rómát a Balti-tengerrel összekötő Borostyánkő út vezetett, amely szervesen illeszkedett az akkori kereskedelmi utakhoz. Az út kereskedelmi jelentsége a középkor évszázadaiban is megmaradt, bár a Magyar Királyság akkori legjelentősebb városait nem érintette.
A falu neve, akárcsak az apátságot alapító Ják nemzetségé, a Jakab névből ered. A Szent György lovag és vértanú tiszteletére építtetett és felszentelt apátságot a nemzetség Márton nevű tagja alapította. A famennyezettel befedett templomot 1256. április 24-én a névadó zent György ünnepén szentelték fel. A templomtól délre álló kolostorépületekben a szerzetesi élet csupán a török uralomig virágzott. Az oszmán török hadak annyira feldúlták az egész apátságterületét, hogy a szerzetesek többé már nem tértek vissza.
Nemcsak a török pusztítás, hanem a természeti csapások sem kímélték a templomot. A XVII. Század közepe táján villámcsapás érte. Mai képét a XIX.század végi restaurálás során nyerte el. A templom a falu történelmének és művészetének kilenc évszázados múltját őrzi. Ez az Európa hírű, az egyetemes művészet történetében is jelentős helyet elfoglaló építészeti emlék több épületből áll. A vele egyidős kápolna sokáig a falu plébániatemploma volt. A templomkert falát egy szép, utólag készített, késő reneszánsz kori kapu, a Folnay-kapu díszíti. A kert nyugati oldalán az Apáti-ház, keletre pedig a késő barokkban hozzáemelt plébánia található.
A templomba a különösen gazdagon díszített kapuzatnál léphetünk be, amelynek oromzatát a fülkékben álló apostolok közel életnagyságú szobra ékesíti. A fülkesor csúcsán Krisztus alakja áll bal kezében könyvet tartva. A kapuépítmény nemcsak pazar díszítettségének és az apostolgalériának köszönheti nagyszerűségét, hanem az alapító karzati magánkápolnájához vezető csigalépcsőnek és a karzati ülőfülkéknek is. A nyugati homlokzat és az északi torony hatalmas rózsaablakai vonják magukra a figyelmet.
A templomhoz dél felől csatlakozik egy apátkápolna, melynek kapuja fölött Isten Báránya látható. Belépve a déli mellékhajóba a falakon és a boltozaton figurális jeleneteket láthatunk. A nyugati falfelületet borító freskó egy temetkezési jelenetet ábrázol. A főoltárkép pedig a sárkány képében megjelenő, gonosz lélekkel küzdő Szent György lovagot ábrázolja. A templom az elmúlt évszázadok során a jákiak védelmezőjévé vált. Vastag falai mindenki számára biztonságot nyújtanak, és a középkor emlékét idézik.
Fotók: mek.niif.hu, makfavendeghaz.hu, vendegvaro.hu, blog.xfree.hu
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK