Horvátország szívében fekvő Plitvicei-tavak Európa egyik legszebb természeti látványosságai. A hegyekkel körülzárt 16 kristálytiszta vizű tó sajátos biológiai és kémiai folyamat kölcsönhatásainak eredményeként keletkezett. A zöldes-kék színű tó vize már önmagában is káprázatos, mely ráadásul vízeséseken keresztül bukik alá egyik tótól a másikig. A parkban ennek köszönhetően lépten-nyomon vízesésekre bukkanhatunk. Nem kevesebb, mint 92 kisebb-nagyobb vízesés található ebben a meseszép völgyben. A Plitvicei Park állandóan változik, minderről csak pillanatnyi benyomást szerezhetünk, hisz a látvány az évek múlásával más és más képet mutat. Változnak a tavak vízszintjei, formái és ezzel együtt a vízesések, és kisebb zuhatagok jellege, alakja is.
A Viktória vízesés Afrika déli részén található Zambia és Zimbabwe határán. A Zambézi folyó, amely itt a középső szakaszánál 1,6 km széles, egyszer csak átbukik a sziklaperemen, és hihetetlenül vad robajjal zúdul le egy keskeny, meredek sziklahasadékba, amely mindössze 60 méternyire szorítja össze a folyót. A látvány döbbenetes, percenként akár 550 millió liter víz is átbukhat az 1,5 km széles sziklaperemen, ezzel el is nyerte a világ legszélesebb vízesése címet. A felfelé meredő sziklák és a kiemelkedő szigetek három nagyobb szakaszra osztják az aláhulló, széles vízfüggönyt. Egyiküket a fényhatások miatt Szivárvány vízesésnek nevezik, a másikat Fő zuhatagnak, a harmadikat Keleti vízesésnek. Tiszta holdfényes éjszakákon a fátyolként lebegő párában különleges, éjszakai szivárvány dereng fel.
A Sharavathi folyóból Karnataka állam Shimoga körzetében alakul ki a legmagasabb pontján 253 méteres, igen látványos Jog-vízesés, amely India legmagasabb vízesései közé tartozik. Ott, ahol a víz lezúdul, a folyó négy ágra szakad, melyek mindegyike – egyedi jellegzetességei miatt – saját nevet kapott. Egyikük Rádzsa, a király, méltóságos megjelenése miatt, a másik az Üvöltő, mert ez a vízesés a leghangosabb szakasza, a harmadik a Rakéta, mert a víz itt egy kis nyíláson keresztül tör elő, a negyedik pedig Rani, a királynő.
A Hukou-vízesést Kína egyik legfőbb nemzeti látványosságok közé szokás sorolni. A sziklába vájt csatornához hasonló folyómeder lenyűgöző látványt nyújt a Hukou-vízesésnél. A legenda szerint a vízesés alakja Nagy You-nak köszönhető, aki képes volt megzabolázni a folyton áradó Sárga-folyót. A szent folyó a Lvliang-hegységhez érve váratlanul dél felé fordul, majd Hukounál átzúdul a Nagy szoroson, ahol a folyómeder beszűkülése miatt, hirtelen (330 méteresről 50 méter szélességűre) a folyó harminc méter esik, és lépcsőzetesen zúdul alá szikláról sziklára.
Kína másik csodaszép vízesése a Huangguoshu. A legenda szerint a Huangguoshu-vízesésnél a Tejút ömlik alá egyenesen a Mennyországból. A Tejút központi részéből lett a nagy vízesés, szétszórt csillaghalmazaiból pedig a kisebb vízesések csoportjai, a hullócsillagok meg fényes kövekké, tavakká, hidakká és barlangokká változtak. Anshun városától délnyugatra a Baishui folyó fékezhetetlen vágtába kezd, majd Huangguoshu-nál hirtelen megtorpanva ezt a csodálatos látványosságot hozza létre.
A Niagara mennydörgő vizet jelent, és ezt a nevet a bennszülött indiánok adták a hatalmas vízesésének, mely Kanada és az Egyesül Államok határán található. A Niagara folyó az Erie-tóból ered, 56 km-en keresztül békésen halad, majd zúgókba botlik, és felgyorsulva, vízpárába és szivárványba öltözötten érkezik meg a zuhataghoz, ahol 55 m-es eséssel drámaian dübörögve zúdul le a felkorbácsolt habok feneketlennek tűnő mélységébe. A vízesés peremén a Kecske sziget választja ketté a folyót. A keleti oldalon az Amerikai-vízesés 300 m hosszú egyenes vonalat alkot, míg a kanadai Lópatkó-vízesés kétszer akkora, és mint a neve is jelzi, patkó alakú. A zuhatagok mindkét oldalról csodálatos látványt nyújtanak, de a legszebb összkép a kanadai oldalról adódik.
A Paraná-fennsík pereméről az Iguazú folyó tajtékozva hömpölyög le az alant tátongó szurdokba. A felkorbácsolt habok magasba nyúló permetfelhőbe borítják a vízesést. A ködfátylon áthatoló napsugarak tucatnyi szivárványra bomolva színpompás táncot lejtenek. Az örvénylő víztömeg mintegy 275 különálló, szigetecskékkel és szikla kiszögellésekkel elválasztott zuhatagban ömlik le a hosszú, félhold alakú sziklaperemről. Némely zuhatag meredeken szakad a mélybe a függőleges sziklafal előtt, mások lépcsőzetes párkányokon ereszkednek alá.
Az Angel a világ leghosszabb vízesése, mely egy magasba törő rózsaszínes sziklafal peremén zúdul a mélybe. A látvány néha olyan, mintha egyenesen a felhőkből ömlene a víz a völgybe. A lezúduló vizet a fennsík repedéseibe és hasadékaiba bejutó nagy mennyiségű –átlagosan évi 7600 mm - csapadék táplálja. A vízesés 979 m magas, csaknem 18-szor magasabb, mint a Niagara. Nevét egy első világháborúban szolgált pilótáról, Jimmy Angel-ről kapta, aki véletlenül fedezte fel ezt a csodálatos zuhatagot.
A világ legszebb természeti csodái
|
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK