Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
UTAZÁS

Keresztény zarándokutak

Szerző:
Szabó Anna
A kereszténység egyik legszentebb helye, a betlehemi Születés temploma, ahol Jézus világra jött. Karácsonykor rengeteg zarándok látogat el ide, hiszen minden keresztény szeretné egyszer ott tölteni a szentestét, ahol isten fia erre a világra jött.

 

A keresztény zarándokutakat a két leghíresebb templommal szokták kezdeni. Az egyik a Születés temploma, a másik a Feltámadás temploma. Az épületek máig megvannak, de nem az eredeti állapotban, hiszen újra meg újra restaurálni kellett őket. Lerombolásuk után volt, hogy újjáépítették és gyakran át is alakították őket.

A Születés Temploma

A betlehemi születés temploma a fölött a barlang (istálló) fölött emelkedik, amelyben Jézus a világra jött. Az öthajós bazilika első változatát talán 334-bern emelték. Ma a templom egy örmény, egy görög-ortodox és egy katolikus kolostor között áll, mindháromnak saját bejárata van a születés barlangjához, amely a föld alatt helyezkedik el. A születés helyét egy 1717-ben lerakott sokágú ezüstcsillag jelöli, melyen a következő felirat olvasható: „Itt született Jézus Krisztus Szűz Máriától”. A zarándokok Karácsonykor abban a hitben jönnek ide, hogy különösen közel lehetnek a Megváltójukhoz. Ebben az időszakban a Születés templomában és a környező utcákban a legkülönfélébb nyelveket lehet hallani, hiszen a világ minden tájáról érkeznek ide hívők, hogy átéljék ezt a különleges élményt.

A Feltámadás temploma

Ahogy Nagy Konstantin császár anyja, Helena megtalálta Jézus földi pályafutásának kiindulópontját, egy római szentély alatt felfedezte a végpontot is, a Golgotát, a koponyák hegyét, ahol a Megváltó meghalt a kereszten a bűnösökért. Itt temették el, ahol alászállt a halál birodalmába, majd három nap után feltámadt. A császár anyja itt is templomot emeltetett. Akkoriban a fallal körülvett Jeruzsálem város északnyugati sarkában, ma az Óváros közepén található. Ez a Szent Srí templom, amelyet a görög-ortodox keresztények Feltámadás templomának neveznek. Sajnos ebből az épületből, mivel többször is lerombolták, már csak maradványok vannak, melyeket beillesztettek az új épületbe. A templom ma túlnyomórészt középkori jegyeket hordoz. Használatán, ugyanúgy, mint a Születés templomáén, több felekezet osztozik.

A Golgota szikla és a szent sír

A zarándokok kelet felől léphetnek be a Feltámadás templomába, majd áthaladva az előudvaron bejutnak a bazilikába. Itt letérdelnek a Goldogta szikla jobb oldalán. Ezen a sziklán állt a hagyományok szerint Krisztus keresztje. A templomot több sorban pompázó oszlopok tagolják. A templom legfontosabb része a nyugati végén van: ez a szent sír. A szent sír felett emelkedő kápolnát magába foglaló rotunda, egy külön szentély. Gyertyafényben ragyogó oszlopaival, duzzadó íveivel és lapos hagyma formájú kupolájával csaknem barokkosan túldíszítettnek tűnik.

Helena, Konstantin és a későbbi keresztény uralkodók még sok templomot építtettek Jeruzsálemben és az egész Szentföld azon helyein, ahol Jézus tevékenykedett. A Getsemáne-kertben, ahol az elfogatása előtti utolsó éjszakát töltötte; az Olajfák hegyén, azaz a mennybemenetel színhelyén; Názáretben, ahol Krisztus a családjával élt, és kitanulta az ácsmesterséget; a Jordánnál, azon a helyen, ahol elnyerte a keresztséget; a Hegyi beszéd helyén, ahol megkezdte nyilvános működését; a Genezáret-tónál, ahol többeket tanítványául hívott; Kánaánban, ahol egy lakodalom alkalmával borrá változtatta a vizet; Kapernaumban, ahol meggyógyította egy római százados szolgáját. A Szentföldön számos zarándokhely van, ahol Jézus tanított, gyógyított és csodákat tett. A legfontosabb helyeket nyomon lehet követni, hiszen Nagy Konstantin császár anyja, Helena szinte minden helyszínen templomot emeltetett.

Ez a cikk az Alexandra Kiadó, Zarándokhelyek képekben című könyv alapján készült.

 

 


Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL