A Lençóis lagúnákat rejtő sivatag a természet egyik legkülönösebb csodája. Egy hihetetlen, szürreális táj. A part menti homoksivatagban vakítóan fehér homokdűnék ezrei követik egymást és közöttük számtalan kisebb-nagyobb türkizkék lagúna kápráztatják el az idelátogatókat. Ez a tavakkal tarkított sivatag az egyik legvarázslatosabb hely a világon. Egyszerre felfoghatatlan ugyanakkor meseszép.
A szinte megszámlálhatatlanul sok tavacska az esős évszakban keletkezik, február és július között a száraz évszakban pedig a lagúnák fokozatosan eltűnnek, és teljesen kiszáradnak. Az esős időszakban a lagúnákat számos állatfaj népesíti be: különleges halak, teknősök és rákok élik világukat a kristályvizű tavakban. Misztikus és felfoghatatlan, hogy az élet újra meg újra azonnal visszatér, amikor a lagúnák megtelnek vízzel, mintha soha nem tűnt volna el. Az egyik feltételezés szerint a jelenség oka az lehet, hogy a halak és teknősök tojásai életben maradnak a kiszáradt dűnékben, és amikor az eső megérkezik, akkor kikelnek a tojásból.
A Salar de Uyuni a világ legnagyobb sósivataga, egy végeláthatatlan hatalmas, hófehér mező. Felejthetetlen a látvány, ahogy a napsugarakat megtöri a fény a sóval borított táj felszínén, amely tükörként veri vissza az égbolt képét, megkettőzve azt. Itt lehetetlen megállapítani hol van vége a földnek, hol kezdődik a horizont. Az esős évszakban a csapadék egy finom víz réteget képez a sivatagon, ez adja a táj lebilincselő hatását.
A sivatag területe 12000 négyzetkilométer és kb. 64 billió tonna sót tartalmaz. A fény találkozása a nedves felülettel egy légi séta érzését adja az embernek. A hatalmas síkság a tenger millió évekkel ezelőtt történt visszavonulásának az eredménye. Évente kb. 25000 tonna sót nyernek ki a sivatagból, de ez szerencsére csupán egy jelentéktelen “karcolás” ennek a néhol 120 méter vastagságú sótengernek.
A Sahra el-Beyda, a Fehér-sivatag a Szahara egyik legérdekesebb képződménye. Olyan, mint egy művészi alkotás, egy valóságos szoborpark. Nevét természetesen a színéről kapta, ugyanis az itt található sziklák alapanyagát egy tenger hagyta maga után úgy 100 millió évvel ezelőtt, porcukor finomságú mészkő formájában. Némelyik kőszobor a miliőhöz illően szfinx és fáraó alakzatra hasonlít.
Érdemes megvárni a napnyugtát, ami az eddig vakítóan fehér sziklákat sárga, narancs, mélybíbor és lila színekbe öltözteti, a látvány semmi máshoz nem fogható. És a napfelkelte! Hajnalban kísérteties a csend, a hőmérséklet nem lehet több 5 foknál, de amikor az ébredő Nap első sugarai narancsvörössé varázsolják a hófehér tájat, míg a távoli sziklák aranyszínben tündökölnek…
Tenere a hatalmas homoksivataga a Szahara kellős közepén fekszik, és olyannyira élettelen, hogy a „sivatag a sivatagban” névvel illetik. Ez a hely a homokdűnék valóságos óceánja, benne a világ leghatalmasabb dűnéjével, mely közel 250 méter magas.
Ausztrália területén négy sivatag található, a legismertebb ezek közül a vörös, vagyis a Simpson sivatag, mely nevét jellegzetes színéről kapta. Olyan vörös itt a homok, - vas-oxid tartalmának köszönhetően-, mintha izzó lángnyelvek alkotnák a tájat. A Simpson sivatag érdekessége még, hogy itt láthatóak a leghosszabb párhuzamosan futó dűnék.
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK