Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
UTAZÁS

Őszi karintiai hétvége

Szerző:
Szabó Anna
Karintia a korlátlan lehetőségek földje. A legdélebbi osztrák tartomány bővelkedik természeti szépségekben, mintha az Isten jókedvében teremtette volna.

 

Az Alpok háromezer méternél is magasabb csúcsai 1270 tiszta vizű tóban tükröződnek vissza. Itt található Ausztria legmagasabb orma, a 3797 méter magas Grossglockner. Attól délkeletre, a Karavankák és a Tauern közé ágyazva húzódik e különleges, szubmediterrán éghajlatú, Olaszországgal és Szlovéniával határos tartomány.


Két helybéli, három szólamban


Három nép, három kultúrkör - a római, a szláv és a germán - találkozik itt. Karintia több mint ezer éve, 976-ban nyerte el az önálló birodalmi hercegség rangját. Épen megőrizték a kelta és római kori leleteket. Román, gót, reneszánsz és barokk jegyeket viselnek a templomok, kastélyok és apátságok, a hangulatos árkádos udvarok. Ha két karintiai összetalálkozik, három szólamban fakad dalra - tartja a mondás. Számos dalkör működik a falvakban, a városokban pedig se szeri, se száma a zenei rendezvényeknek.

Amit érdemes megnézni

Ma is büszkén emelkednek a sziklákon a szépen rendbe hozott várak. Legismertebb a 150 méteres ormon trónoló középkori Hochosterwitz. Aki annak idején be akarta venni, annak 14 kapun kellett átverekednie magát.

Hochosterwits


A Sankt Paul-apátság lenyűgöző épülete barokk kincseket rejt. Könyvtárában található az ország második legnagyobb kézirat- és kódexgyűjteménye. A ma is lakott Wolfsberg várában kék márványborítás és tükörlabirintus ejti ámulatba a látogatót (utóbbiból mindössze hármat tartanak számon a világon).

Nagy látogatottságnak örvend Seeboden mellett a csaknem ezeréves Sommeregg vára, melyet a 15. században a portyázó magyarok romboltak le. Nyaranta lovagi játékokat tartanak itt.

Someregg vára


Vörös áfonya, rókagombával


Schmankalan - így nevezi a karintiai tájnyelv a gasztronómiai élvezeteket. Az erdei kisvendéglőknek, fogadóknak is külön szót alkotnak: bokorkimérésnek fordíthatnánk a Buschenschankot, amelyet útszéli fára erősített szalmacsomó jelez a megfáradt turistának. A hangulatos faházakban helyi specialitásokat lehet fogyasztani harmonikaszó mellett.

Buschenschank


Karintiai különlegesség a félhold alakú főtt tésztatáska, amelyet hússal vagy spenóttal és friss sajttal, erdei gombával, burgonyával, aszalt körtével, túróval töltenek, majd olvasztott vajjal locsolnak meg. A sós változatokhoz savanyú káposzta és sör vagy helyi almabor dukál. Jóval kisebb, tüdővel töltött tésztatáska dúsítja a lestyánnal ízesített erőlevest. Kitűnő a tiszta vizű hegyi patakokból kifogott pisztráng és kaviárja. Igazi különlegesség a rózsaszínű, omló húsú lazacpisztráng, amely a tányérban fehérboros mártásban úszik. Az aranyló ősz a vadászat főszezonja, ilyenkor szarvas és őz, zerge, fácán és nyúl is terítékre kerül. Frissen szedett vörös áfonyát és rókagombát adnak a sültek mellé.


Lovasok a tavak mentén


Nyáron fürödni és evezni, télen síelni, ősszel túrázni érdemes Karintiában. Nagyon népszerű az úgynevezett kapcsolt túra: a hegy- és tóvidéki ötórás trekkinget tutajozás követi a Weissen-tó, smaragdzöld vizén. Aki egy hetet is eltöltene a vadregényes vidéken, vállalkozhat a tizennégy tó-túrára. Egy másik program a sas birodalmába vezet. A kirándulókat mindenfelé menedékházak várják. Némelyikben alpesi sajtüzemet rendeztek be. Az ősi pásztorhagyományok szerint állítják elő a fűszeres (köménnyel, tormával, fokhagymával ízesített), főtt vagy tárolókban érlelt friss sajtokat. Karintiában van Európa leghosszabb, 600 km-es, jól kitáblázott, hegyek és tavak között vezető lovas útja, lovas udvarokkal és - szállókkal. A tóvidék lóhátról fedezhető fel legjobban.


Itt alapították Európában az első bébihotelt is. Azóta számos szálloda és fogadó „szakosodott" kisgyermekes családok ellátására. Sőt: külön programok, versenyek és felügyelet várja a kutyákat is.


1200 km-es leszállópálya


A lesiklókon kívül élvezhetik a tél örömeit a sífutók, a korcsolyázók, fakutyázók is. Romantikusabb el sem képzelhető a szánutazásnál: a lovak nyakában csengő figyelmezteti az ösvényen közlekedőket. A fiatalok jégteniszben, jégszörfözésben, jéggolfban, jégfalmászásban vagy téli sikló-ejtőernyőzésben tehetik próbára bátorságukat. Spittalból indul a síszafari: 2200 méteres magasságig, nyolc különböző sí-terepre szállítják a vendégeket. Útba ejthető a Mölltal-gleccser, amelyet a sízők nyáron is kedvelnek.

Magyarországhoz legközelebb a Lavant folyó menti síterepek esnek: kezdőknek úgyszintén ajánlhatók.

 

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL