Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
UTAZÁS

Varázslatos képeken a világ 7 leggyönyörűbb sósivatagja

Szerző:
Szabó Anna
A sósivatagok nem egyebek, mint kiszáradt tavak lenyomatai, melyek a Földön egyedülálló természeti jellemzőkkel rendelkeznek, a lenyűgöző fehér lapok, a csillogó homok egyfajta ékkőként teszik festőivé a tájat. Tekintsd meg a világ 7 leggyönyörűbb sósivatagját.

De mégis hogyan alakulnak ki a sósivatagok? Ezek a sóval töltött medencék ott alakulnak, ahol a környező területekről érkező víz megállapodik, az esővíz nem tud elfolyni. Egy csapadékos klímájú helyen itt egy tó alakulna ki, viszont a sivatagban a víz felmelegszik és elpárolog, mielőtt újabb eső pótolhatná. A vízben feloldott só és egyéb ásványi anyagok lerakódnak, és egyfajta szilárd rétegként maradnak hátra. A finom kristályok könnyen összetörnek, és a felszínen lévő vékony réteg só még az alatta lévő sárrétegen is képes áttörni, így hagyva különféle nyomokat maga után.

Salar de Uyuni, Bolívia

A világ legnagyobb sósivatagja, Bolívia délnyugati részén helyezkedik el, közel az Andok vonulatához, 3650 méterrel a tengerszint felett, beterítve közel 10582 négyzetkilométert. 40000 évvel ezelőtt ez a földrész még a Minchin őskori tó részét képezte. Viszont amikor ez a tó kiszáradt, két tavat hagyott maga után: Poopó-t és az Uru Uru-t, illetve két hatalmas sósivatagot: a Salar de Coipasa-t és a nagyobb Salar de Uyuni-t. A Salar de Uyuni közel 25-ször nagyobb, mint a Bonneville sósivatag az Egyesült Államokban, és becslések szerint 10 milliárd tonna sót tartalmaz, melyből évente 25000 tonnát nyernek ki. Áradás idején ez a csodás sivatag átalakul valami még elképesztőbbé: a világ legnagyobb tükrévé.
 

utazás képsorozat úticél látványosság érdekesség
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL