Félted a családodat, hogy a gyerekeid bárhol elkaphatják a H1N1-et vagy más bakteriális betegségeket az iskolában, a mellékhelyiségben vagy a bevásárlóközpontokban? Jó okod van az aggodalomra: a vírusok és baktériumok féktelen futkározásba kezdenek így ősszel, szinte minden olyan felületen, mellyel nap mint nap érintkeztek.
Amikor megérintesz egy baktérium-fertőzött felületet, és utána megdörzsölöd az orrodat, a szádat, azután szinte beburkolnak a támadók, majd a mikrobák mambózni kezdenek a szervezetedben.
A H1N1-nek klasszikus influenza-tünetei vannak, ezért is fordulj feltétlenül orvoshoz, ha ezek valamelyikét érzed magadon:
• láz, hidegrázás,
• izomfájdalom,
• fáradtság,
• fejfájás,
• orrdugulás, orrfolyás,
• torokfájás,
• köhögés,
• esetenként hasmenés, hányinger, hányás.
Az eddigi nemzetközi statisztikák szerint több gyermek halt meg a H1N1 következtében, mint fiatal felnőtt vagy időskorú. És ezek az adatok azt is jelzik, hogy a tendencia tovább folytatódik majd. Szakértők szerint mindez azért alakulhat így, mert a felnőttek életük során több, hasonló vírus általi fertőzésnek vannak kitéve, így már a szervezetük bizonyos fokú védettséget szereztek.
Az általános erőnlét, az erős immunrendszer kialakítása azonban a gyerekéknél még talán fontosabb. Mondhatni létkérdés. Hiszen a statisztikák arra is egyértelműen rámutatnak, hogy a legegészségesebb gyerekeken gyengén jöttek ki a betegség tünetei, és viszonylag hamar meggyógyultak. Azon kiskorúak között pedig, akiknél a fertőzés végzetesnek bizonyult, már többnyire második betegségként jelent meg a H1N1, és a testük már legyengült az általános influenzától. Továbbá különösen nagy a kockázata még a krónikus szív- vagy légúti betegségekkel küzdő gyerekeknél, mivel a szövődmények is súlyosabbak. Figyelmeztető jelek lehet, ha lecsökkent láz után újra felemelkedik a kicsi testhőmérséklete, valamint a köhögés felerősödik, szaporán veszi a levegőt, bőre kékes árnyalatot kap.
Az idényjellegű megbetegedései közül a H1N1 lett idén a legnagyobb félelmünk. És jó okkal, ne higgy a csodákban. Sajnos, ha olyan helyen tartózkodsz, ahol sok ember gyűlt össze, akkor jó eséllyel pályázhatsz a betegségre. Íme, 5 tuti tippünk, amivel megvédheted őket:
Baktériumveszély: bevásárló kosár és kocsi fogantyú, polcok
Figyelem!
Főként a bevásárláskor használatos kocsik és kosarak fogantyúi, valamint a polcok kiváló tenyészhelyei a baktériumoknak. Az emberek többsége sajnos, nem nagyon figyel a higiéniára és trüsszentéskor, köhögéskor nem használ zsebkendőt, viszont annál gyakrabban fogja meg utána a fogantyúkat, nem törődve az esetleges fertőzésveszéllyel.
Így kerülheted el a bajt:
tarts a táskádban mindig fertőtlenítő kendőket, és nyugodt lélekkel töröld meg a fenti, rizikós felületeket vele. A gyümölcsöket és a zöldségeket mindig alaposan mosd meg, a húsokat pedig süsd át teljesen.
Baktériumveszély: hinta, mászóka, homokozó (de tulajdonképpen minden fellelhető játék)
Figyelem!
A játszóterek igazi baktérium-aknamezők. A gyerekek megérintenek mindent, amit látnak, és gyakran a szájukba veszik azokat. A legnagyobb veszélyt a madárürülék jelenti.
Így kerülheted el a bajt:
moss kezet alaposan és használj kézfertőtlenítő szappant, mikor visszatértek a játszótérről. Ha gyereked még nem szobatiszta, akkor a pelenkát is cseréld ki, függetlenül attól, hogy megtelt-e már.
Baktériumveszély: mosogató
Figyelem!
A legtöbb nő a nyilvános vécék miatt aggódik. Okkal. Azonban a legnagyobb bűnelkövető a nyilvános mellékhelységekben nem a vécécsészék, amikre nem is nagyon mersz leülni, hanem a kézmosó. A baktériumok vígan élnek a mosogatócsapon vagy a fogantyún mit sem törődve az egészségeddel. Gondolj csak bele, ez a nedves környezet, milyen táptalajt ad nekik.
Így kerülheted el a bajt:
Ma már a legtöbb nyilvános vécében vannak papírtörölközők, amikor elzárod a csapot, és a kezed megszárítására is használd ezeket.
Baktériumveszély: Telefonok és íróasztalok
Figyelem!
A telefonok és az íróasztalok baktériummal való ellátottsága nem csak városi legenda. Egy 113 munkahelyet vizsgáló kutatás, mely a világ 5 nagy városában készült, 25.000-nél valamivel több baktériumot talált. Ezek főként az íróasztalokon, a számítógép billentyűzeteken voltak, de gyakori előfordulási hely még a telefon is. Ugyanez a kutatás rámutatott arra is, hogy az íróasztalokon a WC-ülőkékhez képest, 400-szor több baci található.
Így kerülheted el a bajt:
egyszer egy nap töröld át baktériumölő tisztítószerrel (vagy speciális tisztítókendővel) az íróasztalodat, telefonodat és billentyűzetet.
Baktériumveszély: az asztal
Figyelem!
Igaz, hogy az asztalokat és a székeket rendszeresen letörlik, de a probléma annál az eszköznél kezdődik, amivel ezt megteszik. Márpedig azért, mert általában ugyanazzal a ronggyal törlik végig az összes asztalt és széket – válogatás nélkül. Így pedig mindenegyes törléssel csak „elmaszatolják a bajt”. Akkor lenne ideális, sőt célravezető ez a tisztogatás, ha minden alkalommal újra tennének rá fertőtlenítőszert.
Így kerülheted el a bajt:
Ez az a problémakör, amit nehéz elkerülni, ha szeretsz étterembe járni. A legtöbb helyen már adnak eldobható papírterítőt, amit el is dobnak minden vendég után. Ha nem így van, akkor egy dolgot tehetsz, de ettől valószínűleg nem lopod be magad az étterem dolgozóinak a szívébe: ha viszel magaddal – az első pontban már említett – fertőtlenítő kendőt és letörlöd az asztalt.
|
A H1N1 az A típusú influenzavírus egyik altípusa, az emberi influenza leggyakoribb okozója. Nevében a „H” a hemagglutinin proteinre, az „N” a neuraminidáz proteinre utal. Számos különböző törzzsé mutálódott, köztük a spanyolnátha vírusa, enyhe emberi influenzák vírusai, járványos sertésinfluenza törzsek és a madarakban talált különböző törzsek. Ezek közül a spanyolnátha 50-100 millió ember életét követelte (1918-ban). |
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK