A városi életmódot folytató emberek többsége panaszkodik rendszeresen hát, vagy derékfájásra. A rossz testtartás pedig rengeteg kellemetlenséget okozhat, és egy sor betegség kialakulásáért is felelős. A mai kultúránk sajnos nem fektet elég hangsúlyt a rendszeres testmozgásra és a tudatos izomfejlesztésre, pedig testünk egészséges működésének feltétele a folyamatos karbantartás.
Sorvadó izmok, kopó porckorongok
Anélkül, hogy tudnánk róla, mi magunk gyötörjük a testünket, ha rossz a testtartásunk, helytelenül lélegzünk, vagy keveset mozgunk. Ennek köszönhetően fokozatosan elsorvadnak az izmaink, elkopnak a porckorongok, de ennek következménye az idegek becsípődése is. Ahhoz, hogy megóvjuk magunkat ezektől a kellemetlenségektől, el kellene sajátítanunk a testünkkel való helyes bánásmódot. Ehhez tudatos odafigyelésre van szükség.
A legtöbben helytelenül használják izmaikat mozgás közben. Néhányat túlerőltetnek, ezek elgémberednek, vagy begörcsölnek, más izmokat pedig használaton kívül hagynak. Az elhanyagolt izmok az elernyedés miatt letapadhatnak, elgyengülhetnek, fájdalmat okozhatnak.
A helyes testtartás pihenteti a gerincet
A görnyedt hát, és a csapott váll megakadályozza azt is, hogy a tüdő a megfelelő mértékben kitáguljon, s így térfogatának csak egyharmadát használja ki, de a görnyedt testtartás az emésztőszervek működésének sem kedvez. A gyomor nem tudja tökéletesen feldolgozni az ételt, felfúvódhat, izom-, illetve bélgörcs alakulhat ki, és a belek mozgása sem lehet szabad. A megfelelő testtartás pihenteti a hátgerincet. Aki egyenesen jár, annak hátizmai megtámasztják a meglehetősen ingatag gerincoszlopot, rossz mozdulat esetén védik a csontokat. Ezáltal fájdalommentesen és gazdaságosan működhet a testünk.
Izomterápia
A hátfájások hátterében, néhány esetben csak egy egészen egyszerű statikai zavar áll, melyet már a helyes testtartás elsajátítása is orvosolhat. A legtöbb hátfájást azonban a tartóizmok gyengesége okozza. Az iszmakógia egyik területe az izomterápia, mely könnyen kivitelezhető gyakorlatsorokból áll, de jó szolgálatot tehet a gerinctorna, vagy a pilates is. Az izomterápia gyakorlatai főleg a gerincoszlop izmainak erősítését szolgálják. Mindenek előtt a harmonikus és fájdalommentes ülést-állást és járást kell elsajátítani, majd az egészségtelen szokásokon tudatosan változtatni.
Meg kell tanulnod észrevenni magadon, ha görnyedten ülsz, és figyelmeztetni magad annak kijavítására. Ha például sokat kell egy helyben állnod, ne nehezedj az egyik lábadra, mert egyrészt sokkal hamarabb elfáradsz, másrészt érezheted, hogy a hátizomzatod a tarkódig megfeszül, a csípőízületed ropog, a légzésed felszínessé válik. Tudatosítsd magadban, hogy ez a testtartás káros, és próbálj mindkét lábadra támaszkodni. Egyszerű dolognak tűnhet, mégis hatásos. A helyes testtartás nem csak egészségünk miatt fontos. Kihat bizony még a hangulatra is. Egy görnyedt állapot önbizalomhiányról, kedvtelenségről, fáradtságról árulkodik, ellenben, ha kihúzod magadat, pillanatok alatt jobban érzed hangulatjavító hatását. Próbáld csak ki!
Erősítsd meg a hátizmokat! Napi öt-tíz perc gerinctorna is már sokat segíthet. Az első gyakorlatot akár a munkahelyeden is végezheted. |
A testtartás aranyszabályai
Helyes állás: Hasizmodat és farizmodat egyszerre kissé megfeszítve, húzd magad alá a medencédet. A lapockáidat közelítsd a gerinchez, vállaidat tartsd lent. Nyújtózkodj fejtetővel felfelé, miközben az álladat behúzva tartod.
Helyes járás: A tartásodra / ld. fent / járás során is fokozottan figyelj oda, rövid lépésekkel haladj, bokából gördítsd a lábaidat / sarok- talp-lábujj /. Ne hordj kemény talpú, vagy magas sarkú cipőket! Mindez gyakorlással kialakítható, automatizálható!
Helyes ülés: Ilyenkor a medence hátra billenését kell megakadályozni, vagyis elsősorban a hátizmok aktivitása szükséges ahhoz, hogy a felegyenesedett medencét megtartsák. Húzd ki magadat és ülj büszkén!
Az egyszerű séta, mindent megmozgat
Az egyszerű mozgások néha a leghatékonyabbak. Indulj el minden nap egy rövidebb sétára, miközben tudatosan ügyelsz arra, hogy a hátad végig egyenes marad, karjaid és lábaid ellentétesen mozogjanak. A rendszeres séta tempójától függetlenül is jót tesz a szervezetnek. Persze minél intenzívebb a tempó, annál erőteljesebb a mozgás egészségvédő hatása. Akkor ideális a tempó, ha a légzés kissé mélyebb, mint normális állapotban, a szív pedig csak egy kicsit ver szaporábban.
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK