Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Koffein - árt vagy használ?

Szerző:
Szabó Anna
Sok ember el sem tudja képzelni az életét a reggeli kávé nélkül. A benne lévő koffein állítólag élesíti az elmét, ezenkívül nagymértékben megnöveli bizonyos gyógyszerek hatékonyságát, és még az izomfáradtságon is segít. De aki túl sok koffeint fogyaszt (a határ mindenkinél más), könnyen megbánhatja.

 

Kétélű fegyver

A természetes formában a kávéban, a teában és a csokoládéban előforduló koffein még is mennyiségben is ingerli a központi idegrendszert. A koffein képes éberségünket és magabiztosságunkat növelni, és javíthat a közérzetünkön. Segít a monoton feladatok elvégzésében, és sportolás közben javíthatja az állóképességet. Túl sok koffein azonban nyugtalanná és ingerlékennyé teheti az embert. Súlyosbíthatja a hőhullámokat, vizelethajtó hatású (következésképpen kiszárít) és hasmenést okozhat. Mi több, a kávé – koffeinnel vagy anélkül – gyomorégést válthat ki.

A legtöbb embernél nyolc, vagy ennél több csészének megfelelő mennyiségű kávé jelent túladagolást. (Ez hígabb kávéra vonatkozik, eszpresszókávéből a határ négy csésze.) De azoknál, akik nagyon érzékenyek a koffeinre ritkán fogyasztják, akár két csésze is idegességet okozhat. Mi több, azok, akik abbahagyják a dohányzást, azt veszik észre, hogy a koffein jobban hat rájuk. Miért? Mert a dohányzás gyorsítja a koffein kiválasztását a szervezetből.

 

Van-e ok az aggodalomra?

Régóta folyik vita arról, hogy hosszú távon a koffein okoz-e egészségkárosodást. Tanulmányok sokasága próbálta bebizonyítani, hogy a koffein növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és más betegségek kockázatát, de mindeddig nem találtak meggyőző bizonyítékokat ennek alátámasztására.

Mégis egyesek számára bölcs dolog kerülni a koffeint, pl. akinek gyomorfekélye van, magas a vérnyomása, ill. aki szívritmuszavarban, pánikbetegségben szenved. A koffein nem ajánlott továbbá bizonyos gyógyszereket (antidepresszánsokat és nyugtatókat) szedő embereknek. Az eszpresszókávé növeli a „rossz” LDL-koleszterin szintjét, ami szívinfarktushoz vezethet. Azonban van jó hír is: az instant és a filteres kávé nem hordoz ilyen veszélyt.

A nők szervezetében a koffein fokozza a kalciumkiválasztást, és ha a kalciumbevitel eleve kevesebb az ideálisnál, akkor már napi két csésze kávé is megnövelheti a csontritkulás veszélyét. Ha szervezet hozzájut az ajánlott napi 1000 mg kalciumhoz (50 éves kor fölött 1200 mg), akkor ez a veszély nem áll fenn. A koffein csökkentheti a nők termékenységét és növelheti az elvetélés kockázatát. A napi 300 mg-nál több koffeint fogyasztó terhes nők esetében magasabb a kockázata a kis súlyú csecsemő születésének.
A menstruációt megelőző 10 napban fogyasztott nagy mennyiségű koffein súlyosbíthatja a menstruáció előtti szindrómát (PMS). Ugyanakkor érdekes, hogy mivel a koffein fokozza a fájdalomcsillapítók hatását, egyes PMS elleni gyógyszerek meglehetősen nagy mennyiségben tartalmazzák.

 

Leszokás

Aki úgy érzi, hogy le kellene szoknia a koffeinfogyasztásról, fokozatosan hagyja abba a kávéivást. Ha valaki egyik napról a másikra szokik le, napokig tartó kínzó fejfájása lehet. Egyeseknél a koffeinelvonás levertséget, tompultságot, szorongást, hányingert és hányást is okozhat. A tünetek jellemzően a legutolsó koffeinadagot követő 24 órán belül jelentkeznek, és akár egy hétig vagy tovább tartanak. Akkor is észlelhetünk elvonási tüneteket, ha jó pár napig koffeintartalmú gyógyszert szedünk, majd hirtelen abbahagyjuk.

 

Koffeinmentes kávé

Évekkel ezelőtt nyugtalanságot okozott, hogy kapcsolatot véltek felfedezni a rák és a kávéból, teából a koffein kivonására használt vegyszerek között. Azonban a tudósok nem tudták igazolni ezeket a félelmeket. Mi a helyzet a koffeinmentes kávéban nyomokban megtalálható koffeinnel? Mivel a koffeinmentesítés eltávolítja a koffein 97-99%-át, egy csésze koffeinmentes kávé aligha veszélyezteti a nyugodt éjszakai alvást.

Könyvajánló

Árt vagy használ?

A könyv korszerű információval látja el az olvasót, hogy kellő jártasságra tegyen szert a fenti kérdésekben. Ezenkívül hasznos életmódbeli tanácsokkal szolgál arra nézve, hogyan óvhatjuk egészségünket. A tárgyalt témakörök a következő területeket éritik: vitaminok, gyógynövények, étrend-kiegészítők, tisztítószerek, orvosi tesztek, kiropraktika, szolárium, színezőanyagok, videojátékok, sugárkezelt ételek, számítógép, plasztikai műtétek, MR- és CT-vizsgálat, légtisztítók, antioxidánsok, légzsákok, antihisztaminok.

Reader's Digest

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL