Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
SZÉPSÉG

Éjszakai krém - Tényleg olyan jót tesz vagy csak városi legenda?

Szerző:
Szabó Anna
Most akkor tényleg szükség van egy éjszakai arckrémre, és egy másikra, amit nappalra használunk, vagy ez az egész csak a gyártók és kereskedők fogása, hogy több terméket sózzanak ránk? Az arckrém nem tud mindent? Nos, igen is, meg nem is...

Az arckrémnek az a dolga, hogy a bőrünk legkülső rétegét puhán tartsa, ne engedje, hogy kirepedezzen, tapintása lágy és selymes legyen. Ezt leginkább úgy érik el, hogy amennyire lehet, megakadályozzák, hogy a nedvesség távozzon a bőrfelületről (mert a bőrünk valamennyire azért folyamatosan “párologtatna”), rendszerint valamiféle fizikai akadályt állítanak a párologtatás elé. Az éjaszkai és nappali arckrémek ebben egyformák, a különbség a plusz hatóanyagokban van.


Vessük össze!

Az éjszakai krémek rendszerint nagyobb mennyiségű aktív hatóanyagot tartalmaznak, retinol, C-vitamint, alfa-hidroxisavat, ezek segítenek a bőrnek a regenerálódásban, és védik a kiszáradástól. A nappali krémek elsődleges feladata pedig a védelem a kiszáradástól, de a környezeti ártalmaktól is, az UV fénytől, a levegőben lévő szennyező- és méreganyagoktól, ehhez napvédő-adalékot és antioxidánsokat használnak. Ugyan nem ártasz a bőrödnek, ha éjszakára használod a nappali krémet és fordítva, használni sem használsz vele. Az éjszakai krémben lévő hatóanyagok egy része fényérzékeny, a nappali fény, a napsütés hatására lebomlik, nem képes hatni, rossz esetben a lebomlott anyagok a bőrödet még az átlagosnál is fényérzékenyebbé teszik.

Kimutatták azt is, hogy bőrünk a belső óránknak megfelelően, különböző
napszakokban másképpen viselkedik. Napközben a bőrünk energiáinak ngy részét arra fordítja, hogy a külső (és belső) ártalmaktól, stressztől megvédhesse magát és bennünket. Éjszaka pedig a sejtek azon dolgoznak, hogy a nappali “sérüléseket” helyrehozhassák, felkészülhessenek a következő napra. Ha a megfelelő kérmet alkalmazzuk a megfelelő napszakban, segítjük a munkájukat.


És nekem szükségem van éjszakai krémre?

De tényleg mindenkinek szüksége van éjszakai krémre? Az a bőrtípusodtól függ. Akinek a bőre zsíros(egyenletesen, az egész arcfelületen), annak például nincs szüksége éjszakai krémre, hacsak nem olyan speciális készítményre, ami csökkenti a gyulladást.

Még mielőtt krémet választasz, gondold csak végig, milyen is az arcod – és ne csak a négy alapbőrtípusra gondolj, sokkal többféle kombináció létezik, nem csak a száraz-zsíros-normál-kevert kombó.


Hogy minek alapján dönts?

Gondold végig a következő pontokat:

- zsíros vagy száraz
- érzékeny vagy ellenálló (az érzékeny az aknék gyakori megjelenését, pirosodást, égető érzést jelent)
- pigmentált-e vagy sem (megjelennek-e egyáltalán nem kívánatos sötét foltok)
- ráncos vagy sem (mennyire feszes a bőröd?)


Általánosságban azt mondhatjuk, hogy ha száraz a bőröd, hidratáló éjszakai krémre van szükséged. Az érzékeny bőrnek gyulladásgátló krém kell. A pigmentáltnak olyan jó, amiben világosító hatóanyag van, ami a foltokat halványítja, esetleg el is tünteti, a ráncok ellenszere a retinol és az antioxidánsok. (Ez mindig rajta van a krémek dobozán, igaz apró betűkkel... de érdemes elolvasni. Esetleg kérd meg a kozmetikusodat, a bolti eladót, hogy segítsen választani.)

Szóval, ha azt akarod, hogy az arcbőröd a lehető legtovább szép és feszes maradjon, azt hiszem, mégis csak jó, ha külön krémet használsz nappalra és éjszakára. De csakis olyat, ami a bőrtípusodnak való. Olyat, amiről érzed is, hogy jól esik a bőrödnek, és persze olyan állagút és illatút, amit szívesen kensz magadra. A krémezés élvezet legyen és ne mindennapi kötelező feladat!

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL