Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
UTAZÁS

Ahol már a madár se jár - Utazás bolygónk legmélyebb pontja felé

Szerző:
Szabó Anna
Az ember időtlen idők óta próbálja meghódítani a Föld legmagasabb pontjait, a fenséges hegycsúcsokat. De mi a helyzet a mélységekkel? Bolygónk legendás pontját mutatjuk most be, ahová már nem érnek el a napsugarak…

 

{KEPGALERIA}

A képzelet útja


Befejezésként megosztom néhány gondolatomat az óceánkutatással kapcsolatban. Talán sokan úgy gondolják, hogy csak a természetfilmek megalkotói, szórakoztató ipar és a híres kutatók profitálnak az ilyen jellegű felfedezésekből.


Ami az anyagi részét és magát az elismerést illeti, ez így is van. Ugyanakkor ne feledkezzünk el arról a nem éppen elhanyagolható körülményről, hogy valószínűleg sosem fogjuk a saját szemünkkel látni ezt a lenyűgöző mélységet! Mi is profitálunk ilyen módon a kutatásokból, melyek könnyebbé teszik a lenti világ elképzelését. Szurkoljunk hát a következő expedíció sikeréért!

 

A Mariana-árok felfedezése


Akármilyen hihetetlenül is hangzik, a Mariana-árok környékét eddig jóval kevesebben hódították meg, mint a Holdat! Ennek nem csak az amerikai mentalitás volt az oka, hogy minden anyagi forrást az űrkutatásra kell fordítani. Megközelítése komoly problémát jelentett a hatalmas nyomás miatt. Ez a normál légköri nyomás több mint ezerszerese… Hagyományos tengeralattjáróval lehetetlen küldetés, a speciális kutatóeszközök közül is csak néhány képes a felderítésére.


A Pacifikus- és a Fülöp-lemez találkozásánál létrejövő mélytengeri árkot 1875-ben, a Challenger-expedíció közben fedezték fel. Különös, hogy nem az itteni óceánfenék van legközelebb a Föld középpontjához. Bolygónk ugyanis nem tökéletesen gömb alakú, a sarkok környékén van lapultabb része is, az ottani tengerfenék pedig 13 km-rel közelebb van.

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL