Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Így készítsd el a gyógyteát

Szerző:
Szabó Anna
Régi szakácskönyvekben olvashatjuk a következő mondatot: Felforraljuk a vizet, majd ráöntjük a teafűre, és már kész is. Ahhoz, hogy a gyógyteák igazán ki tudják fejteni jótékony hatásukat, nagyon ügyelnünk kell az elkészítésükre.

Fontos szabályok

1. Jó minőség

Először is tudnunk kell, hogy a gyógyteák nem egyszerű üdítő italok, amelyeket szomjoltóként bármikor fogyaszthatunk. Az igazi gyógynövényekből készült teakeverékek gyógyszertárakban kaphatók. Kiszerelésük, és hatóanyagaik is megfelelnek a szigorú elvárásoknak. Kizárólag a teakeverékeken feltüntetett leírás, és orvosi tanács figyelembevételével fogyaszthatók.


2. A gyógynövénykeverékek tartalma

Nagyon fontos, hogy a teakeverékek maximum 7 -féle gyógynövényt tartalmazhatnak. Egy hatásos idegnyugtató, idegrendszer erősítő keverék csupán macskagyökeret, komlót, citromfüvet, golgotavirágot, és levendulát tartalmazhat. Ezek a gyógynövények éppen elegendőek. Maximális kifejtik jótékony hatásukat.


3. A gyógyteák elkészítése

A teák elkészítése természetesen a hozzávalóktól függ. 

- A leveleket, virágokat vagy puhább növényi részeket forró vízben érdemes áztatni.

- A gyógyteák csomagolásán feltüntetett adagolási mennyiséget 1,5 dl forrásban lévő vízzel öntsük le, majd lefedve állni hagyjuk 15-20 percig. Leszűrve fogyasztjuk mézzel, vagy üresen. Fontos, hogy semmilyen ízesítőt ne használjunk. A méz megengedett, mert természetes ízesítő.

- A nagyobb terméseket, magokat (édeskömény, borókabogyó) leforrázás előtt zúzzuk össze egy mozsárban, vagy vágódeszkán. Így sokkal nagyobb mennyiségű hatóanyag kerül a teába.


- A keményebb termésekből, pl. gyökerek, érdemes főzetet készíteni. Először a szárított darabokat szórjuk bele hideg vízbe, majd forrásig hevítsük. 5-10 percig főzzük.

- A hőre érzékeny gyógynövények, amelyek nyákanyagot tartalmaznak (zilizgyökér, lenmag), más eljárással készülnek. Hideg vízzel leöntve, több órán keresztül hagyjuk állni, majd szűrjük le. Ezután a növényekből kioldódott kivonatot forraljuk fel. Így nagy mértékben csökken a a gyógynövények csíratartalma.

Hogyan tároljuk a gyógynövényeket?

Száraz, fénytől védett helyen. Ajánlatos a növényeket légmentesen zárható, sötét üvegedényekben tárolni.


 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL